Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Валер'ян Підмогильний (1901 - 1937)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Підмогильний Валер’ян

Народився в с. Чаплі на Дніпропетровщині в селянській родині. Вступив на математичний, а згодом перейшов на правничий факультет Катеринославського університету, який не закінчив через матеріальну скруту. Далі займався самоосвітою.

1920 року виходить перша збірка творів - “Твори, том І”, 1924 року - друга збірка оповідань “Військовий літун”, 1930 року - третя збірка “Проблема хліба”.

Благодатним для В. Підмогильного було спілкування з членами організації “Ланка”, яку пізніше буде перейменовано в МАРС.

Найбільш відомий твір - роман “Місто” - було завершено в 1927 році. Тривалий час довкола твору вирували пристрасті, його назвали анти- радянським, оскільки автор не зосередив увагу на проблемі змички міста й села, а залишився вірним своєму покликанню і показав не радощі, а страждання людини.

У 1934 році Підмогильного заарештували, звинувативши в причетності до терористичної організації. У таборі на Соловках продовжує писати. З листопада 1937 року розстріляний в урочищі Сандармох у Карелії разом із М. Зеровим, Л.Курбасом, М.Кулішем, М.Ірчаном. Реабілітовано 1956 року.

У творчому доробку письменника - оповідання (“Син”, “Історія пані Ївги”), повісті (“Остап Шаптала”), романи (“Місто”, “Невеличка драма”), переклади з французької творів Франса, Бальзака, Мопассана, Стендаля, Дідро.

В.Підмогильний - один із зачинателів молодої української прози, тонкий знавець людської психіки. Блискуче знав французьку мову та літературу. тому на його творчості позначився вплив французької класики. Письменник продовжив розвивати інтелектуальну, філософсько-психологічну прозу, розквіт якої в Україні припадає на XIV - XVIII ст. (період розквіту стилю бароко, який передбачав динамізм образів, тяжів до контрастів, складної метафоричності, алегоричності). Підмогильний геніально “прорахував” причини людської самотності, відчуження. Найголовніша з них - ідеологізація всіх сфер людського життя.

Г.Костюк про творчість Підмогильного: “Головне, що за багатством суспільних подій свого часу він (Підмогильний) не загубив людини. Він бачив її, розумів і творив її образ в усій суспільній, психологічній складності. Він не любив людини-янгола, бо знав, що людина є водночас і тварина. Він знав людську силу, велич її розуму, її здібності, але також усвідомлював усі її слабості. У цьому європеїзм Підмогильного”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.