ТЕМА 6. Михайло Стельмах. "Гуси-лебеді летять" (фрагменти)

Автобіографічна повість про дитинство. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях).

Звичаї, традиції українців. Символ образу гусей-лебедів. Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.

ТЛ: автобіографічний твір, символ.

ТЕОРІЯ

Михайло Стельмах - біографія

Автобіографічний твір - літературний жанр, головним героєм якого (в літературному сенсі) є сам автор; основа автобіографістики, що включає, крім автобіографії, мемуари (спогади), щоденники, почасти й листування, а також автобіографічні художні твори. Все це можна означити терміном „автобіографізм“, тобто тією особливістю, що полягає в наповненні твору фактами з власного життя письменника.

Символом (від грец. - знак, розпізнавальна прикмета) називають такий тип художнього образу, в якому конкретно-чуттєва даність предмета зображення, тобто його чуттєвий образ, водночас з власним має значення вказівки на такий предмет, явище або ідею, які безпосередньо в зображуване не входять.

Існує такий звичай: коли діти вперше навесні побачать диких гусей, вони мають підкинути догори солому або й сіно та прокричати щось на кшталт: „Гуси, гуси, ось вам на гніздечко, а нам на здоров'ячко!“ Ця солома вважається чудодійною: якщо господиня збере її та покладе в куряче гніздо, то кури будуть добре нестися й курчата добре виводитися.

ТЕКСТИ ТВОРІВ

ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ (скорочено)

ІНШІ ТВОРИ АВТОРА

ШКІЛЬНІ ТВОРИ

А лебеді летять... над моїм дитинством... над моїм життям (за повістю М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять...")

Українська родинна педагогіка у повісті М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять"

СТАТТІ

ВИВЧЕННЯ РОДИННИХ ВИХОВНИХ ТРАДИЦІЙ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ШКОЛІ

СИМВОЛІЗМ

Життя і творчість Михайла Стельмаха

ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МИХАЙЛА СТЕЛЬМАХА

Асоціативні порівняння. Метафора. Символ. Алегорія

Народні символи України: хліб, барвінок, колосся, верба, писанки

ВИДИ ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНЬОГО ОБРАЗУ
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.