ТЕМА 6. Михайло Стельмах. "Гуси-лебеді летять" (фрагменти)
Автобіографічна повість про дитинство. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях).
Звичаї, традиції українців. Символ образу гусей-лебедів. Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.
ТЛ: автобіографічний твір, символ.
ТЕОРІЯ
Автобіографічний твір - літературний жанр, головним героєм якого (в літературному сенсі) є сам автор; основа автобіографістики, що включає, крім автобіографії, мемуари (спогади), щоденники, почасти й листування, а також автобіографічні художні твори. Все це можна означити терміном „автобіографізм“, тобто тією особливістю, що полягає в наповненні твору фактами з власного життя письменника.
Символом (від грец. - знак, розпізнавальна прикмета) називають такий тип художнього образу, в якому конкретно-чуттєва даність предмета зображення, тобто його чуттєвий образ, водночас з власним має значення вказівки на такий предмет, явище або ідею, які безпосередньо в зображуване не входять.
Існує такий звичай: коли діти вперше навесні побачать диких гусей, вони мають підкинути догори солому або й сіно та прокричати щось на кшталт: „Гуси, гуси, ось вам на гніздечко, а нам на здоров'ячко!“ Ця солома вважається чудодійною: якщо господиня збере її та покладе в куряче гніздо, то кури будуть добре нестися й курчата добре виводитися.
ТЕКСТИ ТВОРІВ
ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ (скорочено)
ШКІЛЬНІ ТВОРИ
Українська родинна педагогіка у повісті М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять"
СТАТТІ
ВИВЧЕННЯ РОДИННИХ ВИХОВНИХ ТРАДИЦІЙ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ШКОЛІ
Життя і творчість Михайла Стельмаха
ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МИХАЙЛА СТЕЛЬМАХА
Асоціативні порівняння. Метафора. Символ. Алегорія
Народні символи України: хліб, барвінок, колосся, верба, писанки
ВИДИ ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНЬОГО ОБРАЗУ