Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Мойсей»
Іван Франко (1856-1916)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Франко Іван

Автор писав «Мойсея» протягом січня-липня 1905 року; пролог (вступ, послання) створив після завершення поеми - за одну ніч - з 19 на 20 липня.

Джерела поеми: Біблія у її канонічних та апокрифічних виявах; праця «Єврейська держава» Теодора Герцеля; твори реформатора Ернеста Ренана; поема «Останні дні Гуттена» Майєра.

За жанром - це філософська поема.

«Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не призваного своїм народом. Ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні» (Іван Франко).

Ідея боротьби українського народу за з’ясування та виконання власної історичної місії втілена в оригінальний зміст. Поема складається з Пролога і двадцяти пісень (розділів). За розгортанням подій і за значимістю основних сюжетних вузлів літературознавці (А. Каспрук) умовно поділяють поему на чотири частини:

I частина (І-ХІ розділи) - наростання і загострення конфлікту між Мойсеєм і народом, підбурюваним Авіроном і Датаном; Мойсей йде з табору, щоб самому побачити обітований край.

II частина (XII-XVIII розділи) - роздуми Мойсея над долею свого народу і своїм сорокарічним шляхом ватажка народу.

III частина (XIX розділ) - розмова Мойсея з Єговою.

IV частина (XX розділ) - народ після смерті Мойсея: вихований пророком народ сприймає його смерть як мобілізуючий чинник.

Проблематика:

провідна проблема - утвердження сильної особистості, життєвого прагнення до високого ідеалу;

інші проблеми: герой і натовп; проблема Слова; проблема мобілізуючої ролі смерті пророка (ватажка, поводиря).

Образ Мойсея

Образ Мойсея захоплював Франка віддавна. Найперша згадка про цього біблійного пророка - повість «Петрії і Довбущуки» (1875-1876). Згодом - твір «Ex nihilo» (1885), поема «Похорон» та ін.

«...Мойсей стоїть перед нами як найвеличніша фігура старовинної історії людства, оточена такою силою глибоко правдивих і часто чудесних деталей, що як не для історика, то бодай для уяви кожної людини і для її поетичного відображення дає невичерпне джерело тем і натхнень. Мойсей уроджений в неволі, та в своїй молодості піднесений до життя в королівському палаці. Мойсей убивця і вигнанець, Мойсей пастир, що отримує об’явлення Божої волі, Мойсей проти своєї волі проводир народу, що виводить цей народ із урожайної і багатої єгипетської землі на пустиню: а одночасно з неволі на волю, і, нарешті, Мойсей - непризнаний пророк, що через 40 років вів свій народ по пустині і не міг із ним перейти невеликого простору від Єгипту до Палестини, який навіть тодішні мандрівники переходили протягом кількох днів, - ось ряд чудесних тем для поета» (Іван Франко).

Франко веде мову про останні дні життя пророка Мойсея, хоча в поемі є натяки, згадки, розмисли і про його попереднє буття («...вчивсь // У єгипетській школі», «...ходив // У єгипетську раду»).

Портрет Мойсея:

Хоч літа його гнуть у каблук

Із турботами в парі,

Та в очах його все ще горить,

Мов дві блискавки в хмарі

Хоч волосся все біле, як сніг,

У старечій оздобі,

То стоять ще ті горді жмутки,

Як два роги на лобі.

Сутність життя Мойсея:

Все, що мав у житті, він віддав

Для одної ідеї,

І горів, і страждав,

І трудився для неї.

Пролог написано терцинами (уперше використав Данте в «Божественній комедії»).

Подивімось у словник

Терцина (італ. terzina, від terza rima - третя рима) - строфа з трьох рядків п’ятистопного ямба з особливою схемою римування: перший рядок римується з третім, а середній - з першим і третім рядком наступної строфи (своєрідний ланцюг рим: аба, бвб, вгв). Терцина завершується самотнім рядком, що римується із середнім віршовим рядком попередньої строфи.

Іван Франко - це український Мойсей, котрий прагнув вивести українську націю з неволі національної, доводив, що суспільно-державна воля базується головно на духовній свободі кожного українця.