Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014


Борис Грінченко (1863-1910)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Грінченко Борис

«Віддав себе я праці без вагання, я йшов туди, де розум посилав», - так говорив сам Б. Грінченко про свій життєвий шлях. В особі цієї людини українська культура має письменника й педагога, фольклориста й літературознавця, історика й публіциста, видавця й культурно-громадського діяча.

Як письменник Б. Грінченко дебютує 1881 року, надрукувавши за підтримки І. Франка перші поезії у львівському журналі «Світ». Його доробок немалий: збірки віршів, повістей, оповідань і драматичних творів. Псевдоніми, під якими друкувався письменник, - П. Вартовий, І. Перекотиполе, Василь Чайченко, Я. Яворенко та ін. Він також відомий як перекладач творів О. Пушкіна, О. Кольцова, Г. Гейне, Ф. Шіллера, Байрона, В. Гюго, В. Скотта.

Подвижницька праця на ниві народної освіти не тільки збагатила українську педагогіку, а й дала письменнику гострі теми та яскраві образи для його творів.

У творчості Б. Грінченка багато уваги приділено психології «маленької людини». І хоча героями цих творів є переважно діти, проте автор розкриває не дитячу, а набагато глибшу драму - драму людської особистості, коли під впливом суспільних чи моральних факторів знищується ця особистість в людині.

Творчим подвигом можна вважати створення Б. Грінченком Словника української мови, який містить 68 тисяч українських слів з народної та писемної мови, починаючи від І. Котляревського і до початку XX століття.

Поміркуймо з науковцями

Сміливість, з якою Ви виступали не раз у справах, про які ніхто інший не наважувався заговорити, вказувала в Вас чоловіка, в якому, крім літературного талану, був також публічний діяч. Розширення ж Вашої діяльності на поле наукове, на поле фольклору, літературної критики та язикознавства збуджувало мою найповнішу симпатію до Вас.

І. Франко в листі до Б. Грінченка

Міжрегіональний союз письменників (МСП) і Конгрес літераторів України встановили літературну премію імені Бориса Грінченка, видатного діяча української культури, літератора та автора словника української мови. Першим лауреатом премії імені Бориса Грінченка за внесок у розвиток української літератури став відомий поет й громадський діяч, автор понад як 40 книг віршів, керівник центру «Свобода слова» Юрій Кириченко. Нова премія має сприяти розвитку літературного процесу в Україні, популяризуючи імена письменників, чия творчість є найбільш значущою, визначає сучасну українську літературу.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.