Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Людина»
Ольга Кобилянська (1863-1942)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Кобилянська Ольга

У доповіді «Дещо про ідею жіночого руху» О. Кобилянська писала: «Під «людиною» розуміємо і жінку, не лиш чоловіка, - іншими словами: і жінка мусить мати свій кусник хліба, щоб жити!». Саме протест проти рабського становища жінки у суспільстві є ідеєю повісті «Людина». Темою твору є життя Олени Ляуфер, її прагнення життєвої самореалізації як людини. Головна героїня іде всупереч усталеним міщанським поглядам на жінку, не сприймає ролі жінки лише як прикраси життя чоловіка, господарки дому й матері сімейства, бажаючи самостійно обирати дорогу в житті.

Розбіжності поглядів Олени на становище жінки у суспільстві із традиційними нормами можна простежити за цитатними матеріалами:

Проблема

Позиція Олени

Позиція суспільства

1

Місце жінки в суспільстві

...висказувала думку, щоби жінкам було вільно ходити в університети, там нарівні з мужчиною набувати освіту, в житті самій удержуватися, не ждати лише подружжя, котре сталося простим прибіжищем проти голоду й холоду!

Розводилась про жінок-лікарок, доводячи, що вони були правдивим добродійством для суспільності...

Хто ж буде дома їсти варити, наколи жінка стане до уряду ходити? Хто буде порядкувати, прати, шити? Невже мужчина?

2

Освіта дівчат

...посилала їх (дочок) пані радникова на науку французької мови й музики...

3

Ставлення до нових проблем часу

Боже, змилуйся! Пекучі, немов залізо, небезпечні слова, як соціалізм, натуралізм, дарвінізм, питання жіноче, питання робітницьке... лякали.

4

Ставлення до проблеми фемінізації

Її донька розвивала нежіночі, хворобливі, безбожні погляди та говорила про якусь рівноправність між мужчиною і женщиною!

5

Освіта жінок

(розповідав Стефан Лієвич) про студіюючих жінок, що багато з них здає екзамен найлуччим успіхом...

Попросту книжки забрати і читання хоробливих авторів раз назавсіди заборонити!

lang="UK">Михайла, причиною чого була земля, що мала дістатися у спадок Михайлові. Земля зруйнувала долю не тільки Михайла, але й Івоніки, Марійки, Анни. Здавалось, Анна не встане після страшного удару, проте, з’єднавши свою долю з Петром, вона мріє, що доля їх сина не буде пов’язана із землею, що він звільниться від її страшної влади.

Отже, Ольга Кобилянська вважала, що освіта допоможе людині, селянинові вирватися з-під згубної влади землі, примирити людину і землю.