Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«У нашім раї на землі»
Тарас Шевченко (1814-1861)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Ця поезія написана Т. Шевченком під час заслання, на о. Косарал, у 1849 році, а надрукована вже по смерті поета у 1862-му.

У вірші показано дві типові жіночі долі: одна, здавалось би, щаслива - мати пишається своєю дитиною, народженою в освяченому шлюбі, готова усьому світу показати своє дитя, яке для неї - найкраще від усіх; інша мати - покритка, ховає дитину від сторонніх очей, бо, здається, й пташка на дереві щебече-насміхається над безбатченком...

Проте літа минають - куди й дівається материнське щастя: одна мати, покинута дітьми (пішли у світ чи на заробітки, чи то в москалі) мерзне в нетопленій хаті та все молиться за них; іншу ж, покритку, також покине син, вижене з хати та ще й дорікатиме, чого на світ народила. Вештаючись світом, замерзне вона десь під чужим тином...

Тут поет використав цікавий прийом: дві антитетичні картини він зводить до одного фіналу: горе, голод, самотність жінки-матері, яка на свою любов до дитини не мала відгуку. Те, що це суперечить самому поняттю материнства, Т. Шевченко підкреслює у вступі: тут змальовано ідеальне суспільство-рай, центром якого є «мати молодая з своїм дитяточком малим». Ця образна картина є неначе коментарем до численних зображень Мадонни з Ісусом на руках, разом із тим - це вияв пошани кожній жінці-матері, яка дарує світові нове життя.

Змінюючи віршовий розмір (вірш написаний і ямбом, і хореєм), поет досягає чіткого розмежування смислових частин твору.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.