Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Тарасова ніч»
Тарас Шевченко (1814-1861)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Велику увагу історичному минулому України приділяв у своїй творчості Тарас Шевченко. До «Кобзаря» 1840 року - першої збірки поета - увійшла історична поема «Тарасова ніч», написана 1838-го у Петербурзі, яка відтворює події травня 1630 року. У поемі - першому творі, де поет звернувся до історичного осмислення історії, - правдиво передано реальний дух часу. Протиставлення героїчного минулого, свободолюбства, мужності й нескореності учасників визвольного народного повстання на Україні 1630 року принизливому, рабському становищу Шевченкових сучасників - такий головний мотив поеми.

Історична основа твору

Однією з яскравих героїчних сторінок боротьби українського народу за волю й православну віру проти шляхетської Польщі є повстання 1630-1631 років, яке очолив гетьман низового запорозького козацтва Тарас Федорович (Трясило). Це повстання є визначним в історії визвольної боротьби України, бо, по суті, було першим народним повстанням, у якому взяли участь, крім козаків, селяни й міщани.

Тарас Трясило є історичною особою. Роки його народження і смерті невідомі. Перші згадки про нього як про сміливого козака, мудрого воєначальника відносять до 1629 року, коли низові запорожці пішли походом на Крим. Після загибелі гетьмана М. Дорошенка в бою під Бахчисараєм Тарас Федорович (Трясило) очолив козацьке військо. І хоча похід склався невдало через обставини, що не залежали від запорожців, відхід козацького війська вважається зразком досконалої військової стратегії і тактики.

В умовах посилення соціального, політичного, економічного, національного та релігійного гніту православних українців з боку польської шляхти, католицтва та уніатів Тарас Федорович (Трясило), обраний гетьманом низового козацтва, очолив повстання за волю та православну віру, до якого приєднались міщани й селяни. Після укладення Переяславської угоди (1630) Тарас Федорович відійшов з незадоволеними козаками на Запорозьку Січ.

Узимку 1634-1635 років Тарас Трясило з частиною козаків пішов за Дін. У 1635 році він вів переговори з російським урядом про переселення 700 козаків на Слобідську Україну. Навесні 1636 року їздив до Москви з проханням про перехід частини українського козацтва на службу до Росії, але його пропозицію було відхилено, бо російський уряд не бажав загострювати відносини із шляхетською Польщею після невдалої для Росії російсько-польської війни 1632-1634 років Дальша доля Тараса Федоровича невідома. Правда, Історія Русів свідчить, що Тарас Трясило, «пробувши гетьманом зі славою дев’ять літ, помер спокійно».

Багато у чому поет іде за фольклорними традиціями, що робить поему близькою до народного героїчного епосу.

Починається твір вступом-заспівом, де змальовує кобзаря, що сидить на розпутті й грає-виспівує про минувшину: «як москалі, орда, ляхи бились з козаками». Становище українського народу передано з історичною правдивістю: «козачество гине», «в церкву не пускають»... Авторський відступ («Україно, Україно!») тематично поєднався із співом кобзаря, що робить взаємопроник- ними образи народного співця, ліричного героя-оповідача й самого автора.

У текст поеми майстерно введено й відозву Тараса Трясила до українського народу («- А годі журиться! / А ходім лиш, пани-брати, / З поляками биться!»), й відтворено особливості історичної картини бою (нічна вилазка козаків у польський табір, повне винищення ними ворожого війська й потоплення його в Альті).

Образ Тараса Трясила змальований у народнопісенній традиції: це «орел сизий»', козаки - «як та хмара». Перемога козацького війська асоціюється із відродженням рідної землі: «де кров текла козацькая, трава зеленіє».

Закінчення поеми - досить традиційне для козацьких пісень, де часто уникають прямої похвальби: кобзар, доспівавши славу козакам, утнув жартівливої пісні, щоб «покепкувати з воріженьків».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.