ЕПОС ТА ЙОГО ЖАНРОВІ РІЗНОВИДИ

Українська література 100 тем

ЕПОС ТА ЙОГО ЖАНРОВІ РІЗНОВИДИ

Епос — різновид літературного роду, що охоплює твори, в основі яких лежить прозова оповідь про події зовнішнього світу.

Жанрові різновиди епосу: міф, казка, легенда, притча, оповідання, новела, повість, роман.

! Зароджується епос у фольклорі з малих Жанрових форм — казки, епопеї, билини, історико-героїчних пісен. Продовжує розвиватися на рівні середніх форм — поем, повістей, а найглибшого розвитку отримує на рівні великих — роману, епопеї.

! В основі сюжету малих форм, як правило, один епізод, середніх — більше одного (але вони не надто розгалужені), великих (складних) — багатопланова оповідь про життя героїв і характер епохи.

Міф — оповідання про минуле, навколишній світ, яке описує події за участю богів, демонів і героїв та історії про походження світу, богів і людства.

Казка — вид художної прози, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та фантазійних персонажів — гномів, велетнів тощо:

І. Франко „Фарбований лис“; Олена Пчілка „Журавель та Чапля“.

Легенда — жанр літератури і фольклору, малосюжетна фантастична оповідь історико-героїчного, апокрифічного або міфологічного змісту, спрямована на вірогідність зображуваних подій:

„Білобог і Чорнобог“, „Коляда і Мара“.

Притча — повчальна алегорична оповідь, фабула якої підпорядковується моралізаційній частині твору.

! В українській літературі притчу як основу для розгортання сюжету або як окремий жанр використовували І. Франко, В. Шевчук („Дім на горі“), Є. Гуцало („Позичений чоловік, або ж Хома невірний і лукавий“), Б. Олійник (поема „Сім“) тощо.

Новела — лаконічний прозовий твір з однолінійним динамічним сюжетом, у якому міститься момент ситуаційної чи психологічної несподіванки, із мінімальною кількістю персонажів:

В. Стефаник „Камінний хрест“; М. Коцюбинський „Цвіт яблуні“.

Оповідання — невеликий прозовий твір, однолінійний, чіткий за побудовою, сюжет якого заснований на певному епізоді з життя одного чи кількох персонажів:

І. Франко „Олівець“; М. Коцюбинський „Дорогою ціною“.

Повість — епічний прозовий твір з однолінійним сюжетом, який за обсягом, глибиною й широтою зображуваних подій займає проміжне місце між оповіданням і романом:

І. Нечуй-Левицький „Кайдашева сім'я“; М. Стельмах „Гуси-лебеді летять“.

! „Маруся“ Г. Квітки-Основ'яненка — перша українська повість, написана українською мовою (1833).

• Роман — епічний жанровий різновид, доволі місткий за обсягом та складний за будовою прозовий твір, події у якому охоплюються якнайширше, глибоко розкривається історія формування характерів героїв:

О. Гончар „Собор“; У. Самчук „Волинь“; І. Багряний „Тигролови“.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.