Українська література 100 тем

ЛІТЕРАТУРА сер. ХХ-ХХІ ст. ЕМІГРАНТСЬКА ЛІТЕРАТУРА

93. ЛІНА КОСТЕНКО: ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЧОГО МЕТОДУ

Ліна Василівна Костенко (19 березня 1930 р., Рживдів, Київська обл.) — письменниця-шістдесятниця, вхід котрої в літературу відбувся на хвилі «Хрущовської відлиги».

! Ліна Костенко свого часу відмовилася від звання Героя України, пояснивши відмову так: «Політичної біжутерії не ношу!».

! «...Критерії поетеси високі — вона вимагає від митця, а отже і від себе, не лише щирості і викінченості, а й гаряче обстоює думку: право на існування має лише те, що потрібно сучасності» (В. Симоненко).

Особливості творчості Л. Костенко:

• етико-гуманістичний зміст інтимної лірики;

• тематика: історія; зв'язок людини, планети, митця, часу; тема вірності і зради тощо;

• модерний характер художньої свідомості сприймається як природне явище;

• головна естетична прикмета поезії — образ невтіленого у слові буття;

• відхилення стереотипів, етики, загальноприйнятих принципів творчості, яка виражається за допомогою заперечної частки «не».

! Ліною Костенко було вибудувало власний поетичний світ, у котрому творчий дух живе у вигляді згустку енергії. Це особливо відчувається в інтимній ліриці:

«Хай не розбудить смутку телефон. / Нехай печаль не зрушиться листами. / Хай буде легко. / Це був тільки сон, / що ледь торкнувся пам'яті вустами...».

√ У творчому доробку письменниці є численні збірки поезій, роман у віршах «Маруся Чурай», роман «Записки українського самашедшого», поеми «Берестечко», «Дума про братів Неазовських», «Скіфська одіссея», «Сніг у Флоренції» та ін.