Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Українська література 100 тем

ІВАН БАГРЯНИЙ. ТИГРОЛОВИ - ЛІТЕРАТУРА сер. ХХ-ХХІ ст. ЕМІГРАНТСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Іван Багряний (справжнє ім’я — Лозов’ягін (Лозов’яга) Іван Павлович, 2 жовтня 1907 р., с. Куземин, Сумщина — 25 серпня 1963 р., Новий Ульм, ФРН) — поет і прозаїк, публіцист, політичний діяч, вимушений емігрант.

• Пригодницький (авантюрний) роман (з елементами соціально-побутового) „Тигролови” (1944 р., течія — неореалізм, неоромантизм) — автобіографічний за багатьма показниками, тому автору не довелося довго працювати над ним. Головна робота зайняла 14 днів.

! Стильові ознаки „Тигроловів” як неоромантичного пригодницького роману: динаміка та інтрига сюжету, напруженість фабули; зворушливий любовний мотив у сюжеті; головний герой — романтична, сильна, мужня особистість, котра перемагає; проблема свободи людини та боротьба за неї; наскрізна ідея перемоги добра над злом; виражена символіка.

Тема роману — існування людини в умовах тоталітаризму; життя переселенців з України у Зеленому Клину (Далекий Схід) у 30-ті рр. XX ст.

√ Багряний засуджував тоталітарний режим, возвеличував сильну людину, спроможну перемогти будь-які труднощі, зберігаючи в серці любов і добро. Такими були основні ідеї роману.

√ У романі сильні мотиви протистояння добра і зла, великої сили кохання, сильної людини, антилюдяної внутрішності радянської системи.

Місця, в яких відбуваються події: Україна, потяг до Сибіру, власне Сибір, тайга, Зелений Клин, Хабаровськ, Маньчжурія.

Герої роману:

• Григорій Многогрійшний (головний герой; нащадок гетьмана Дем’яна Многогрішного);

• родина Сірків: Наталка — кохана Григорія, Грицько — брат Наталки, Денис Сірко — батько Наталки; мати Сірчиха;

Порядність Сірка автор змальовує через ставлення до героя:

„Я не знаю, хто ти, але моя хата — твоя хата. Лежи ж собі. Такий закон тут. Наш закон. Навіть коли б ти був не християнська душа, а якийсь гольд чи навіть кореєць, то й тоді цей закон по твоїй стороні...”; Наталка про батька: „Знаєш, що батько сказали? Сказали, що відколи ти в цій хаті — вони відповідають за тебе... як за сина, от. І нічого не хочуть знати”.

• родина Морозів;

• Медвин — майор НКВС („полює” на Григорія);

Медвин говорить про Григорія:

„Що він [Медвин] з ним не робив!.. Він йому виламував ребра в скаженій люті. Він йому повивертав суглоби... Він уже домагався не зізнань, ні, він добивався, щоб той чорт хоч заскавчав і почав ридати та благати його, як то роблять всі... А вже ж! Дивиться виряченими очима — і тільки. Як каменюка”.

• Фійона — жінка легкої поведінки (коханка Медвина);

• українці-переселенці та корінне населення Хабаровського краю.

Образи-символи: тоталітаризм — потяг-дракон, забезпечене життя верхівки — потяг-експрес; володар, незламність духу — тигр, символ України на просторах тайги — біла хата з глини.

Композиція роману: 2 частини, які розкладаються на 12 розділів.

! Провідною у творі є проблема свободи. Ось чому автор по-особливому акцентує увагу на мешканцях тайги, які займаються виловлюванням у тайзі тигрів. Проте вони не вбивають цих гордих, сильних і грізних звірів. їх ловлять, бо цінують свободу у будь-якому прояві. У двобої з тиграми їх змальовано рівносильними, гордими й незалежними.

! Природне тло відіграє важливу роль у творенні образів, стає невід’ємною деталлю в описі розквіту кохання героїв.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.