Довідник з української літератури

КУЗЬМЕНКО ПЕТРО

КУЗЬМЕНКО ПЕТРО (1831, м. Понорниця, тепер Чернігівської обл. — 1867 або 1874, х. Потітківський Коропського р-ну Чернігівської обл.) — поет, прозаїк, педагог, краєзнавець, фольклорист, етнограф.

Народився в родині дяка. Навчався в Чернігівській духовній семінарії, але курсу не закінчив. Став дяком, згодом учителював. Літературну діяльність почав із етнографічних статей у „Черниговских губернских ведомостях” („Сила родительского заклятия”, „Суєверия и предрассудки”). У 50-х роках надрукував вірші („Ніч”, „Підбитий журавель”, „Неборак”). Тяжкі обставини життя призвели до того, що він „розстригся”. У ці складні для нього часи написав російською мовою поему — пасквіль „Горбиліада”. Фольклорні записи П. Кузьменка передрукували Б. Грінченко („Из уст народа”), І. Рудченко („Народные южнорусские сказки”). Шість віршів поета надрукував у „Хаті” П. Куліш, відзначивши їхню задушевну елегійність.

Поетичні публікації 60-х років (у „Основі”) мають романтичні мотиви та образи. Схвально оцінена П. Кулішем балада „Погане поле” показова опертям на фольклорну основу, винятковою колізією й демонологічними уявленнями. Як прозаїк П. Кузьменко створив оповідання „Не так ждалося, да так склалося”, що його високо поцінував Б. Грінченко.

Літ.: Грінченко Б. Д. Петро Кузьмєнко // 36. Харк. іст.-філол. т-ва в пошану проф. М. Сумцова. Харків, 1908. Т. 18.

В. ПогребенникНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.