Довідник з української літератури

ШПИГОЦЬКИЙ ОПАНАС

ШПИГОЦЬКИЙ ОПАНАС (рр. нар. і см. невід.) — поет харківської романтичної школи, перекладач і фольклорист.

Із вельми скупих біографічних даних відомо, що народився на Полтавщині в родині дрібного поміщика Григорія Шпигоцького. Навчався в Харківському університеті, входив до гуртка І. Срезневського. Збирав і досліджував український фольклор. Був коректором у друкарні Московського університету, з 1843 р. — урядовець. Згодом перебрався до Петербурга, де працював у департаменті зовнішньої торгівлі. Втративши зв'язки з Україною, мабуть, зовсім припинив літературну діяльність.

В історію письменства О. Шпигоцький увійшов 1831 р., коли „Український альманах” умістив його оригінальну „Малоросійську баладу” („По долині, ген, тумани, по долині сині”) та перекладну „Марію” — фрагмент із пушкінської „Полтави”. Балада поєднала за моделями вальтерскотгівського історизму справжні події (український юнак Прокіп гине в Швейцарському поході армії Суворова 1799 р. під час російсько-французької війни) і романтичну любовно-трагедійну канву (прощання дівчини з коханим, її смерть, спричинена сумною звісткою), епічні, ліричні й драматичні компоненти. Ця одна з ранніх балад нової літератури започаткувала в українській поезії жанр „фольклорної” балади. Подібне можна сказати про диптих сонетів О. Шпигоцького „Тільки тебе вбачила, мій милий, коханий!” і „Знаєш, Соню — серденько!”. Ці віддалені від першоджерела спроби в сонетному жанрі, що є вільними переспівами сонетів А. Міцкевича „До Лаури”, перші серед особистісної течії українського романтизму. Ліро — драматичним психологізмом сповнені російськомовні романсові зразки поета „Малороссийская мелодия” і „Малороссийский романс”, які засвідчили добре володіння законами жанру, версифікаційну вправність автора. О. Шпигоцький переклав українською мовою деякі сонети Сафо й А. Міцкевича та російською „ Акерманські степи” і „Конрада Валленрода” А. Міцкевича.

Літ.: Харківська школа романтиків: У 3 т. X., 1930. Т. 1; Хропко П. Опанас Шпигоцький // Історія української літератури (перші десятиріччя XIX ст.). К., 1992.

В. ПогребенникНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.