Довідник з української літератури

ЩЕРБАЦЬКИЙ ГЕОРГІЙ

ЩЕРБАЦЬКИЙ ГЕОРГІЙ (світське ім'я Григорій, р. нар. невід. — 18.08.1754, Москва) — письменник і культурно-освітній діяч XVIII ст.

Закінчив курс Київської академії, з 1749 р. — її викладач (до того був ченцем Софійського собору у Києві). Викладав риторику (1750 — 1751), філософію і грецьку мову (1751 — 1752), з 1752 р. — префект академії. О. Лобисевич, один із вихованців академії цього періоду, характеризував Щербацького як такого, що мав „відмінний талант у поясненні правил грецької мови”. Указом Синоду 4 серпня 1753 р. був викликаний до Московської академії для викладання богослов'я.

Георгій Щербацький є автором драми „Трагедокомедія, нарицаемая Фотій” (поставлена 1749 р. у Київській академії) на полемічну тему про відхід західної церкви від східної. Написана на актуальну для тогочасного суспільства тему про стосунки між православ'ям і католицизмом, п'єса ця досить жива й має індивідуальні ознаки через наявність у ній народного й легендарного елементів, а також проекцій на сучасну авторові дійсність. Драма розробляє започатковану і теоретично обґрунтовану Ф. Прокоповичем форму трагедокомедії і належить до історичних драм. Це, очевидно, остання з відомих нам шкільних драм київського циклу.

Літ.: Петров Н. Очерки из истории украинской литературы XVII — XVIII вв. К., 1911.

М. ШевчукНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.