Українська література - статті та реферати

Ознаки постмодернізму в українській літературі на межі ХХ — ХХІ ст.

Всі публікації щодо:
Історія літератури

Всі публікації щодо:
Літературознавство

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Постмодернізм (лат. past - префікс, що означає наступність; фр. moderne - сучасний, найновіший) - загальна назва окреслених останніми десятиліттями тенденцій у мистецтві, головними рисами яких є показ зруйнованої свідомості, деформованої дійсності, задушливої атмосфери епохи.

З'явившись у 1917 році, термін поширився наприкінці 60-х, спрямованих проти безликої стандартизації та техніцизму, а невдовзі - у літературі та живописі.

Герой літератури постмодернізму - людина, що загубилась у повсякденному бутті, втратила зв'язок із Всесвітом, гостро переживає власну відчуженість і втрату духовних орієнтирів.

Твори постмодернізму відрізняються особливою поетикою. Автор взаємодіє з текстом, як з цілим світом.

Прийом естетичної гри - гра письменників з реаліями буденності та літературними архетипами (прообразами) порушує глибинні зв'язки. Літературна гра дає можливість переосмислити дійсність, більше того - переграти певні ситуації, щоб знайти відповіді на складні питання. А коли гра поєднується зі сміхом, вона перетворюється на протистояння загальному абсурду.

Сюжет, як правило, розпадається на велику кількість мікросюжетів, відступів, коментарів тощо. Текст є своєрідним колажем думок, почуттів, ситуацій, ремінісценцій.

Мета - показати втрату цілісності у самій дійсності, дисгармонію існування людини у світ. Однак усі мікросюжети об'єднуються в творчій уяві оповідача. Він постає як Творець і водночас як персонаж більшої, ніж «текст», реальності - життя. Письменник сподівається, що особистість зможе подолати власну відчуженість і стати об'єднуючою силою не лише у «тексті», а й у світі.

Характерною ознакою постмодернізму є поєднання комічного і фантастичного.

Постмодернізм розвивається у жанрах фантастичної притчі, роману-сповіді, антиутопії, оповідання, міфологічної повісті, соціально-філософського і соціально-психологічного роману, наукової фантастики та ін. Жанрові форми можуть поєднуватись, відкриваючи нові художні структури. Визнаними «майстрами постмодернізму є Ю. Андрухович, Забужко та ін.

Модернізм Постмодернізм

Романтизм, символізм Беззмістовність

Форма (поступова, завершена) Антиформа (перервана, відкрита)

Цілеспрямованість Гра

Задум Випадковість

Ієрархія Анархія

Майстерність / логос Стомленість / мовчання

Завершений твір мистецтва Процес /перформанс/ хеппенінг

Дистанція Співучасть

Творчість / синтез Розклад / деконструкція

Присутність Відсутність

Центрування Розсіяння

Жанр / кордони Текст / інтертекст

Семантика Риторика

Парадигма Синтагма

Метафора МетоніміяНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.