Всі публікації щодо:
Українка Леся

Конспекти всіх уроків - Українська література 10 клас ІІ семестр - 2018

Природа й людина у творі. Неоромантичне ствердження духовної сутності людини, її творчих можливостей. Конфлікт між буденним життям і високими пориваннями особистості, дійсністю й мрією. Почуття кохання Мавки й Лукаша як розквіт творчих сил людини. Художні особливості драми-феєрії

Мета (формувати компетентності): предметні (визначати основні проблеми, порушені в «Лісовій пісні»; розкривати фольклорну основу; характеризувати образи; порівнювати образи Мавки й Килини; уміти показати на прикладах з тексту духовну бідність Килини й матері Лукаша, їхню меркантильність, байдужість до краси, природи, мистецтва; розкривати красу глибокого почуття, антигуманність меркантильності та користолюбства); ключові (уміти знаходити та систематизувати інформацію з різних джерел для виконання навчальних завдань; усвідомлювати значення етичних норм в особистому та суспільному житті, прагнути їх дотримуватися; уміти пов'язувати події художнього твору з реальним життям і робити висновки; логічно висловлювати власні думки; давати оцінку героям, використовуючи навички критичного мислення; критично оцінювати результати людської діяльності в природному середовищі); загальнокультурні (усвідомлювати кохання як життєствердне почуття, джерело творчої сили, що стимулює духовне піднесення, збагачення, розквіт людини; розвивати вміння бачити переваги високої духовності над буденністю).

Обладнання: підручник, портрет Лесі Українки, ілюстрації до «Лісової пісні». С. Караффи-Корбут. Фільми «Лісова пісня. Мавка». (1981 р. ; реж. Ю. Іллєнко), «Іду до тебе». (1971 р. ; реж. М. Мащенко).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ ЗАНЯТТЯ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Літературний диктант

1. Твір написано в стилі… 2. Фольклор якого регіону України використала письменниця у творі? 3. Суперницею Мавки у творі виступає. 4. Бездуховність й обивательську обмеженість утілено в образах. 5. Слова «Я маю в серці те, що не вмирає!». належать. 6. Кого описано в рядках: «. молодий, дуже білявий, синьоокий, з буйними і разом плавкими рухами; одежа на йому міниться барвами, від каламутно — жовтої до ясно — блакитної і поблискує гострими золотистими іскрами». 7. Жанр феєрія означає. 8. У які пори року відбуваються події у творі? 9. Розташувати події в правильній послідовності: Лукаш одружується — Мавка не дає Лукашу наточити соку з берези — Мавка перетворюється на вербу — Лісовик перетворює Лукаша на вовкулаку. 10. Кому належать слова: « Ой лишенько! Іще не починала! Ой мій упадоньку! Що ж ти робила? Нездаренько! Нехтолице! Ледащо!». 11. Хто до кого казав: «Що лісове, то не погане, сестро, Усякі скарби з лісу йдуть.». 12. Хто до кого говорив: «І та вже відьма? Ба, та вже судилось відьомською свекрухою вам бути».. 13. Кому належать слова: «Я з кодлом лісовим не накладаю так, як твій рід рід! Зрубай її, як хочеш, хіба я бороню? Ось на й сокиру».. 14. Хто до кого звертався: «Заграй, заграй, дай голос мому серцю! Воно ж одно лишилося від мене».. 15. Хто з героїв ріже свого пальця, щоб урятувати красу Русалки Польової? 16. Лукаша перетворює на вовкулаку… 17. Забирає Мавку під землю… 18. Рятує Мавку, огортаючи вогнем вербу, на яку вона перетворилася. 19. Захищає дуб від охочих його зрубати. 20. Старість та поміркованість у творі символізують. 21. Який музичний інструмент є символом поетичної душі Лукаша? 22. Чий портрет: «Він древній, сивий дід, довге волосся і довга біла борода всуміш з баговинням звисають аж до пояса. Шати на ньому — барви мулу, на голові корона із скойок. Голос глухий, але дужий». 23. «Не точи! Се кров її. Не пий же крові з сестроньки моєї!». — хто, кому про кого говорить? 24. Чий портрет: «Гарний хлопець у червоній одежі, з червонястим, буйно розвіяним, як вітер, волоссям, з чорними бровами, з блискучими очима».

Відповіді: 1. Неоромантизму. 2. Волині. 3. Килина. 4. Килини та Лукашевої матері. 5. Мавці. 6. «Той, що греблі рве». 7. Казка (чарівний, казковий, міфічний). 8. Навесні, улітку, восени. 9. Мавка не дає Лукашу наточити соку з берези — Лукаш одружується — лісовик перетворює Лукаша на вовкулаку — Мавка перетворюється на вербу. 10. Матері Лукаша. 11. Дядько Лев до матері Лукаша. 12. Лукаш до матері. 13. Килині. 14. Мавка до Лукаша. 15. Мавка. 16. Лісовик. 17. «Той, що в скалі сидить». 18. Перелесник. 19. Дядько Лев. 20. Водяник. 21. Сопілка. 22. Портрет Водяника. 23. Мавка до Лукаша про березу. 24. Портрет Перелесника.

Бесіда з учнями

1. Чи є Мавка міфічною істотою? Адже вона здатна відчувати, у її жилах тече кров? 2. Символом чого виступає Мавка? 3. Чи хотів би дядько Лев бачити Мавку й Лукаша в парі? Чи були достойними одне одного закохані? 4. Що говорить Лісовик про пару? 5. Чому Лукаш виє? Яка причина його відчаю й розпачу? Чому йому зле в звірячій шкурі? Чи відчуває Лукаш себе часткою природи? Чи почувається в безпеці? 6. Чому Мавка, після слів Килини, перетворюється саме на вербу? 7. Чи гине любов Мавки й Лукаша після фізичного знищення? 8. Як у творі розкривається проблема людини й природи?

Робота з таблицею «Паспорт твору».

Рід літератури


Жанр


Тема


Ідея


Рік написання


Присвята


Місце, де відбуваються події


Головні герої


Другорядні персонажі


Експозиція


Зав’язка


Розвиток дії


Кульмінація


Розв’язка


Основні символи


V. ПІДСУМКИ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.