Всі публікації щодо:
Дидактичні матеріали
Винниченко Володимир
Тичина Павло

Усі уроки української літератури 10 клас ІI семестр Профіль — українська філологія - 2018

Контрольна робота за творчістю В. Винниченка та П. Тичини

Мета: узагальнити знання учнів з теми, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції, розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність.

Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах.

Теорія літератури: символізм, образ-символ, поема-симфонія.

Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІ. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

І варіант

Початковий рівень

(Кожна правильна відповідь на питання № 1-4 оцінюється в 0, 5 бала, на питання № 5-1 бал.)

1. Творові В. Винниченка «Момент». НЕ властива така композиційна особливість, як:

А динамічний сюжет;

Б наявність діалогів;

В розповідь від третьої особи;

Г напруженість у розгортанні подій;

Д введення у текст пейзажних замальовок.

2. Гімн весні як символу любові, життя й натхнення — це провідний мотив твору:

А «О панно Інно…». П. Тичини;

Б «Пастелі». П. Тичини;

В «Ви знаєте, як липа шелестить…». П. Тичини;

Г «Момент». В. Винниченка;

Д «Арфами, арфами…». П. Тичини.

3. Під час перебування у Харкові П. Тичина належав до літературного об’єднання:

А «Гарт»;

Б «Плуг»;

В «ВУСПП»;

Г «Ланка»;

Д «Молодняк».

4. У рядках:

«Квітне сонце, грає вітер

І Дніпро-ріка».

використано такий художній засіб:

А оксиморон;

Б синекдоху;

В метонімію;

Г метафору.

Д епітет.

5. Установіть відповідність між рядком твору та його назвою.

1 «Йде весна запашна, квітами перлами закосичена».

2 «Я ваші очі пам’ятаю, як музику, як сміх».

3 «Ви знаєте, як сплять старі гаї?».

4 «А ім’я — пошлість».

А П. Тичина, «О панно Інно…».

Б В. Винниченко, «Момент».

В П. Тичина, «Арфами, арфами…».

Г П. Тичина, «Пастелі».

Д П. Тичина, «Ви знаєте, як липа шелестить…».

Відповіді. 1 — В; 2 — В; 3 — А; 4 — Г; 5.1 — В; 2 — А; 3 — Д; 4 — Б.

Середній рівень

(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)

Продовжіть речення.

1. Символізм — це… (дати визначення поняття).

2. За жанром «Сковорода». — це…

3. Новела «Момент». має підзаголовок…

Достатній рівень

Виконайте завдання. (Правильна відповідь на перше питання оцінюється в 0, 5 б., на друге — в 1, 5 б.)

1. Визначити віршовий розмір поезії П. Тичини «Ви знаєте, як липа шелестить».

2. Доведіть, що твір В. Винниченка «Момент». — психологічна новела.

Високий рівень

Виконайте одне із завдань.

(Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 4 бали.)

Напишіть творчу роботу на одну з тем:

✵ У віршах П. Тичини поєдналися Музика, Поезія і Живопис (на основі вивчених поезій письменника).

✵ Мої роздуми над новелою В. Винниченка «Момент».

ІІ варіант

Початковий рівень

(Кожна правильна відповідь на питання № 1-4 оцінюється в 0, 5 бала, на питання № 5-1 бал.)

1. «Прекрасним витвором». словесного мистецтва Євген Чикаленко назвав твір:

А «О панно Інно…». П. Тичини;

Б «Пастелі». П. Тичини;

В «Ви знаєте, як липа шелестить…». П. Тичини;

Г «Момент». В. Винниченка;

Д «Арфами, арфами…». П. Тичини.

2. У новелі «Момент». у нерозривну єдність сплетені мотиви:

А життя і смерті;

Б любові та розлуки;

В обов’язку та відповідальності;

Г злочину та спокути;

Д особистого та суспільного.

3. Поезії П. Тичини раннього періоду творчості притаманні стильові ознаки літературного напряму

А імпресіонізму;

Б неоромантизму;

В реалізму;

Г романтизму;

Д символізму.

4. В уривку «Буде бій / Вогневий! / Сміх буде, плач буде / Перламутровий…». НЕМАЄ

А епітета;

Б повторів;

В антонімів;

Г анафори;

Д риторичного оклику.

5. Установіть відповідність між рядком твору та його назвою.

1 «Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя».

2 «Навшпиньках підійшов вечір. Засвітив зорі».

3 «Вмерли в Новім Заповіті / З славою святих».

4 «Любові усміх квітне раз — ще й тлінно».

А П. Тичина, «О панно Інно…».

Б В. Винниченко, «Момент».

В П. Тичина, «Арфами, арфами…».

Г П. Тичина, «Пастелі».

Д П. Тичина, «Пам’яті тридцяти».

Відповіді. 1 — Г; 2 — А; 3 — Д; 4 — Г; 5.1 — Б; 2 — Г; 3 — Д; 4 — А.

Середній рівень

(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)

1. У циклі Тичини «Пастелі». поєднано літературні напрями…

2. Головна ідея поезії П. Тичини «Пам’яті тридцяти»…

3. У новелі «Момент». В. Винниченко порушує проблеми…

Достатній рівень

Виконайте завдання. (Правильна відповідь на перше питання оцінюється в 0, 5 б., на друге — в 1, 5 б.)

✵ Визначити віршовий розмір поезії П. Тичини «На Аскольдовій могилі».

✵ Яку роль у новелі В. Винниченка «Момент». відіграють описи природи?

Високий рівень

Виконайте одне з завдань. (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 4 бали.)

Напишіть творчу роботу на одну з тем:

1. «Доля Тичини воістину трагічна». (В. Стус).

2. Що нового новелою «Момент». вніс Винниченко в розкриття теми любові й щастя?

ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Випереджувальне завдання:

1. Ознайомитися зі змістом статті підручника, присвяченої Б. Лепкому. Знайти додаткову інформацію про митця у мережі.

2. Продумати відповіді на питання:

✵ Чи можна назвати Лепкого песимістом? Обґрунтувати свою думку. Ним пояснюються мотиви суму, туги в поезії Лепкого?

✵ Чому творчість Б. Лепкого довгі роки була під забороною?

✵ Історична тематика у творчості Лепкого.

✵ Малярська спадщина Лепкого.

3. Підготувати виразне читання віршів Лепкого. (На вибір учнів).