ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури 11 клас ІІ семестр - А. М. Гричина 2019

Урок № 56 - Позакласне читання № 2. «Як не любов, то що то бути може? А як любов, то що таке вона?» Інтимна лірика Ліни Костенко. Жіночий погляд на кохання
Літературне шістдесятництво

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Мета (формувати компетентності): предметні: літературознавчу: поглиблені знання про інтимну лірику Ліни Костенко, навички аналізу ліричних творів, порівняння з поезіями А. Ахматової та М. Цветаєвої, відкрити світ почуттів і пристрастей, створених поетичним словом; читацьку: удосконалення навичок виразного читання); ключові: навички пізнавальної діяльності; комунікативну: уміння висловлювати власні враження від прочитаного; аргументувати, доводити її; розвиток зв'язного мовлення; вміння поважати думку кожного; загальнокультурну: виховання усвідомлення того, що любов — найвеличніше із людських почуттів, яке необхідно берегти і цінувати; естетичну: культуру почуттів, естетичний смак, любов до поезії).

Тип уроку: інтегрований урок (українська та зарубіжна література)

Обладнання: портрети Ліни Костенко, А. Ахматової, М. Цветаєвої, презентація, відеоролики, аудіозаписи пісень, ватман для створення колажу.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЩЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

(Звучить лірична мелоДія. )

1. Слово вчителя

Послухайте! Це співає кохання. Його голос пробивається через темряву, відстані, століття. Кохання буває різним: солодким, як мед, коли люблячі серця співають одну мелодію, і гірким, як полин, коли в різні боки розходяться життєві стежини. Але той особливий стан душі, коли хочеться творити, дерзати, коли емоції перехоплюють подих, залишається з людиною до останньої миті. Сила любові підіймає людину над землею.

Тема кохання вічна, бо невичерпним є духовний світ людини. І сьогодні ми поговоримо про любов — велике світле почуття, яке називають весною людськогожиття.

✵ Назвіть імена зарубіжних поетів різних епох. (Фр. Петрарка, Данте Аліг'єрі, Б. Пастернак, В. Маяковський)

✵ Кого визнаєте з українських поетів, хто звертався до теми кохання? (І. Франко, В. Сосюра, Леся Українка, П. Тичина, Д. Павличко)

2. Робота в групах (опрацювання «хмарин тегів»)

Прочитайте вислови відомих людей про кохання, поясніть, як ви їх розумієте. Чи поділяєте ви ці думки?

«Любов — це діло неосудне» (Ліна Костенко)

«Любов виникає з любові» (Г. Сковорода)

«Кохання — це зойк крові» (В. Винниченко)

«Любов не вимагає, а дає» (М. Ганді)

«Вибачають, доки кохають» (Ф. Де Ларошфуко)

«Кохання — це бажання жити» (Максим Горький)

«Усяка перешкода коханню зміцнює його» (В. Шекспір)

«Кохання варте, щоб його чекали» (В. Цой)

«Якщо кохання твоє — воно повернеться» (Г. Г. Маркес)

«Любов — це те, що рухає сонце» (Данте Аліг’єрі)

Методичний коментар

Вислови зашифровані в «хмаринах тегів», створених у програмі WordArt.

3. Оголошення теми і мети уроку

Ще Фр. Петрарка замислювався:

Як не любов, то що це бути може?

А як любов, то що таке вона?

Добро? — Та ж в ній скорбота нищівна.

Зло? — Але ж муки ці солодкі, Боже!

Сьогодні ми спробуємо розібратися, якою є поезія жіночого кохання? Бо якщо говорити про почуття жінки, то воно є особливим. Вона намагається кохати, страждати, відчувати мовчки.

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Учитель української літератури

Здавалося б, про любов сказано так багато, що «всі слова уже були чиїмись». Але відомій українській поетесі Ліні Костенко вдалося розповісти про кохання оригінально та проникливо. Її інтимна лірика вражає та зачаровує!

(Перегляд відеоролика на пісню «І як тепер тебе забути», https://www.youtube.com/watch?v=HF14DUs2nro)

Лірична героїня любовної лірики Ліни Костенко немовби із минулого століття. До коханого звертається на Ви, як Анна Ахматова й Марина Цветаєва. Незважаючи на різні епохи, різні історії особистого кохання, у їх віршах дуже багато схожого: настроїв, мотивів, образів. Ліну Костенко в літературних колах так і називали — «наша Ахматова». Цих поетес вважають класиками інтимної лірики, багато віршів покладені на музику і стали відомими піснями.

(Звучить пісня «Мне нравится, что вьі больньї не мной», https:// www.youtube.com/watch?v=NHhFjFkJeYE)

Таке ж «відболіле» почуття відчуває і героїня Ліни Костенко.

(Звучить пісня» Я дуже тяжко вами відболіла», https://www.youtube.com/watch?v=lDZeMGQHOVw)

2. Пошукова робота

Учитель зарубіжної літератури. Перед вами тексти прослуханих творів. Запишіть спільні асоціації, пов'язані з вираженням почуттів ліричних героїнь. (Очікувані відповіді: відболіле кохання, щемливий спогад про пристрасть, розлука, біль, світлий сон, вдячність за те, що було)

3. Створення колажу «Символи кохання»

Учитель зарубіжної літератури. Поринаючи у світ інтимної лірики, даючи відповідь на запитання «Любов — то що таке вона?», колективно створимо колаж «Символи кохання».

Методичний коментар

На ватмані паперу зображено силуети хлопця і дівчини. Перед учнями зображення картинок-символів. Під час опрацювання віршів учні обирають символи і прикріплюють їх навколо силуетів у формі серця.

Учитель зарубіжної літератури. У любовній ліриці Ліни Костенко розкривається вся краса її душі. Вона вражає чистотою і ніжністю, якоюсь особливою цнотливістю почуттів. У її поетичному голосі поєдналися, здається, непоєднувані речі: жіноча таємничість, незбагненність, емоційність, філософська глибина і ясність думки. І хоч жодного імені, прізвища адресата вона не подає, але в інтимних поезіях у кожному коханні легко вгадується і Микола Руденко, і Аркадій Добровольський, і Єжи-Ян Пахльовський, і Василь Цвіркун.

(Перегляд відеоролика «Кохання сторіччя», https://inter.ua/uk/video/episode/faces_utro/2015/03/19/kostenko)

Кажуть, здатність до любові є мірилом людської душі. Любов підносить, ошляхетнює людину навіть тоді, коли несе страждання

(Звучить вірш «Спини мене отямся і отям». )

✵ Як ви думаєте, чому у вірші немає жодного розділового знака? (Цей вірш — схвильований, спонтанно виниклий монолог, невпинний потік слів ліричної героїні, яка боїться власної пристрасті, відчуває його невгамовну силу)

✵ Лірична героїня прагне кохання чи бореться з ним? (Бореться, намагається чинити опір невгамовному любовному потягу, бо боїться несумісності, а в результаті страждань, про що свідчать останні рядки)

Учитель зарубіжної літератури. Таким же пристрасним є кохання ліричної героїні Анни Ахматової, в образі якої відображено бурхливі та сповнені страждань стосунки поетеси з Миколою Гумільовим.

Повідомлення учня (випереджувальне завдання)

Між ім'ям Анни Ахматової та словом «любов» можна поставити знак рівності. Вона любила все в цьому житті: бурштинове море, журавля біля старого колодязя, запах хліба і устриць на льоду. Її піднесена душа бриніла нотами любові, які спліталися в ліричне мереживо. Але її власна історія кохання з Миколою Гумільовим була далеко не романтичною, а, навпаки, принесла тільки страждання і біль. Гумільов тричі освідчувався Анні. Вона все вагалася, ніби розуміючи недовговічність їхнього союзу, але їй так хотілось бути щасливою.

Вінчання відбулося у квітні 1910 року в Миколаївському соборі на лівому березі Дніпра. Вісім років проіснував їхній шлюб, вісім гірких років. Навіть народження сина Лева не зупиняло чоловіка від зрад. Вони розлучилися. Через деякий час Гумільов знову одружився, та й Ахматова ще кілька разів була заміжня. Але коли її першого чоловіка в 1921 році розстріляли більшовики, вона свято зберігала його рукописи, видавала збірники віршів Гумільова, співпрацювала з його біографами. Вона завжди називала себе вдовою Гумільова і до кінця життя присвячувала йому свої рядки. А в пам'яті про нього залишила тільки світле.

(Звучить вірш «Ти пам’ятаєш, у хмарних западин…»)

Висновок: отже, кохання — це піднесення, пристрасть і страждання.

✵ Які образи символізують їх? (Крила, що підносять закоханих над буденністю, зірки — як символ здійснення бажань і мрій, вогонь, який може як зігрівати, так і спопеляти розбите серце)

Учитель української літератури. Генріх Гейне сказав: «Для кохання не існує вчора, кохання не думає про завтра». Дійсно, справжнє почуття не згасає навіть після розлуки. Для ліричної героїні вірша «Розкажу тобі думку таємну» кохання — вічне, бо воно є великим даром від Бога, носить священний характер.

(Звучить поезія «Розкажу тобі думку таємну». )

Учитель зарубіжної літератури. У ліриці Марини Цветаєвої звучить мотив хоч і втраченого, але незгасимого кохання, яке пов'язане з іменем Сергія Ефрона.

Повідомлення учня

У Коктебелі, гостюючи в домі Максиміліана Волошина, Марина Цветаєва зустріла на рік від неї молодшого Сергія Ефрона. Зустріла і закохалась відразу…

Доля посміхнулась юній Марині, вона знайшла рідкісну коштовність — розділене перше почуття, мрію, для втілення якої не було жодних перешкод: ані невдоволення батьків, ані майнових питань, ані «соціальної нерівності».

«Вона не зводила з нього очей, — пише про Марину і Сергія сестра поетеси, Анастасія, — кожна мить із ним була пізнанням і замилуванням, все глибшим зануренням у цю душу — найдорожчу з усіх. Це серце, це життя забирало всі її сили. У його погляді, націленому на неї, було все її майбутнє. Він нікого ще не любив. Він увійшов у її руки, як голуб».

Взаємність кохання перетворила Марину на красуню, якою вона була «років п'ять-шість», засвідчує Анастасія. «Я ніколи за все життя не бачила такої метаморфози у зовнішності людини», — дивується вона. Її сестра пострункішала і навіть начебто підросла, її очі зробилися великими, а прямее волосся перетворилося на хвилю надзвичайно гарних кучерів… Але щастя було недовгим. Вони розлучилися назавжди…

(Звучить вірш «Мы с тобою лишь два отголоска».)

Висновок: у житті буває так, що навіть миттєве почуття може залишитись у серці назавжди. Отже, кохання — це мить і вічність.

✵ Що є символом такого кохання? (Іскра, бо кохання спалахує миттєво, очі, бо часто закохуються з першого погляду, замок як символом вічного кохання, не випадково стало модним його чіпляти в день одруження на мосту)

Учитель української літератури. Тексти окремих поезій Ліни Костенко не можна розгорнути в цілісні історії, але вони вирізняються іншою якістю: навіюють певний настроєвий смисл, який входить у свідомість і починає звучати як прекрасна мелодія, створена серцем і душею. Такі вірші оповиті серпанком таємничості, якоїсь недомовленості.

(Звучить поезія «Осінній день березами почавсь». )

✵ Зверніть увагу на остання рядки в кінці кожної строфи. Як називається такий художній засіб? (Епіфора)

✵ Яке смислове навантаження мають ці слова? (Це є особливістю жінки: часто вона кохає, страждає, відчуває, тримаючи почуття в собі)

Учитель зарубіжної літератури. Лірична героїня Анни Ахматової теж не може висловитись вголос. Тому, подібно пушкінській Тетяні Ларіній, відверто говорить про свої почуття в листі.

(Звучить вірш «Ты письмо мое, милый, не комкай». )

Висновок: кохання — це мовчання і відвертість.

✵ Які образи символізують його? (Лист, губи, які допомагають висловити почуття)

Учитель української літератури. І все ж таки, які б грані ми не відкривали, кохання — це, насамперед, джерело натхнення, радості, енергії, стимул жити та творити, створювати і вдосконалюватися.

(Звучить вірш «Моя любове! Я перед тобою…»)

✵ Якими є символи кохання, що спонукає жити і творити? (Сонце як джерело життя, енергії, рука коханого, який завжди підтримає)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Учитель зарубіжної літератури. Погляньте на створений колаж. Ось таким є кохання з погляду Ліни Костенко, Анни Ахматової та Марини Цветаєвої. Звичайно, ми не дали повну відповідь на питання «Любов — то що таке вона?», адже вона є багатогранною, а намагання розгадати її суть — вічною темою для науковців, філософів, митців.

Учитель української літератури. Мирослав Дочинець, український сучасний письменник, у творі «Синій зошит» написав: «Любов має чотири барви, чотири сходини, чотири зрілості. Спершу — увага, потім — вибір, відтак — досягнення і, нарешті, — служіння. Тими ступенями зросту ми піднімаємося від захоплення, через любування, сласність, кохання, до Любови. До головного свого Дому душі».

Завдання учням

Складіть і запишіть, якими, на вашу думку, мають бути чотири сходинки кохання.

Заключне слово

Закінчити наш урок хочемо словами Віктора Цоя: «Кохання варте того, щоб чекати, життя варте того, щоб жити».

✵ Як ви розумієте ці слова?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати есе «Кохання варте того, щоб чекати, життя варте того, щоб жити».







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit