Українська література 11 клас. Рівень стандарту, академічний рівень. Плани-конспекти - В. В. Паращич 2011

Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники». Умовність зображення, ідея протиставлення загальнолюдських вартостей класовим. Проблема розпаду роду, родини як трагедія народу

Всі публікації щодо:
Яновський Юрій

Тема. Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники». Умовність зображення, ідея протиставлення загальнолюдських вартостей класовим. Проблема розпаду роду, родини як трагедія народу

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості твору, зацікавити порушеними проблемами в проекції на сучасність; розвивати навички аналізу прозових творів малих форм, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати пошану до загальнолюдських цінностей, роду, гуманізм.

Очікувані результати: учні знають зміст новели, вміють аналізувати її, характеризувати героїв, визначати проблематику твору, висловлювати власні думки з приводу прочитаного.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Хід уроку

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

✵ Вступне слово вчителя.

Пригнічений хвилею репресій, несправедливою критикою та цькуванням, Ю. Яновський змушений був підкоритися радянській владі, визнати свої попередні «помилки» й піднести соціалістичну ідею як єдино правильну. Але талант і є талантом, бо може прорватись крізь пелену заангажованості й заідеологізованості. Тому сучасні читачі, знайомлячись із романом у новелах «Вершники», звертають увагу на загальнолюдські цінності, уславлені автором, — вірність родові, повагу до батьків, щире кохання, мирний труд, і сповнюються огиди до змальованої письменником кривавої братовбивчої війни, нетерпимості, жорстокості, ненависті.

Чи так це — поміркуємо на уроці.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

✵ Бесіда.

— Яке творче кредо Ю. Яновського? (Показати у творах «чисте золото правди».)

— Які твори письменника піддавалися критиці, а які отримали схвалення з боку влади й нагороди?

— Яка стильова манера була найбільш близькою Ю. Яновському?

✵ Обмін враженнями щодо новели «Подвійне коло».

ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

✵ Складання «сюжетного ланцюжка» новели «Подвійне коло», переказ її ключових епізодів.

Брати Половці зійшлися у серпні 1919 року в бою під Компаніївкою. — Купа кінного козацтва головного отамана Петлюри перемогла загін добровольчої армії генерала Денікіна. Поранений денікінський офіцер Андрій Половець опинився в полоні у брата, петлюрівця Оверка. — На повторені Андрієм батькові слова «тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду» Оверко відповідає, що «рід — це основа, а найперше — держава, а коли ти на державу важиш, тоді хай рід плаче, тоді брат брата зарубає», і вбиває брата. — У смертельному двобої сходяться Оверко й махновець Панас із молодшим братом Сашком. — Оверко нагадує братам батьківські слова про рід і згоду, але Панас відповідає, що «рід у державу вростає, в закон та обмеження, а ми анархію несем на плечах, нащо нам рід, коли не треба держави, не треба родини, а вільне співжиття». — Панас убиває брата, але не кидає на полі бою, а намагається поховати його разом з іншим братом по-людськи. — З лісу вискакує загін інтернаціонального полку на чолі з червоногвардійцем Іваном і бере у полон Панаса й Сашка. — Панас згадує дитячі роки, батьків і вистрелює собі в голову. — Іван говорить, що «рід розпадається, а клас стоїть», і весь світ за них, і Карл Маркс». — Комісар Герт підсумовує, що брати, хоч і одного роду, та не одного класу.

✵ Завдання та запитання до учнів.

— Новела сповнена трагічних сцен. Яка з них здалася вам найсильнішою? Чому? Зачитайте.

✵ Бесіда.

— У чому умовність зображення подій у новелі «Подвійне коло»? (Бій, майже одночасне зіткнення загонів різного політичного спрямування; відображає тогочасну ситуацію в Україні, громадянська війна — братовбивча, рід — клас.)

— Розкрийте символіку назви новели. (Бій іде «по колу», перемагають червоні; кожен із братів згадує заповіт батька тільки перед смертю, забувши, що тільки-но заперечував його у попередній розмові.)

— Яке експресивне значеннєве навантаження мають прізвища героїв? (Можливо, натяк на дикі кочові войовничі племена.)

✵ Завдання пошуково-дослідницького характеру.

1. Знайдіть описи природи, зачитайте їх, визначте їхню роль у творі та символіку (якщо вона є).

Орієнтовна відповідь. «З неба палило сонце, … а пил уставав, як за чередою»; «небо округ здіймалося вгору блакитними вежами»; «спека й задуха упали на степ, і на обрії стояли блакитні вежі південного неба»; «блискавка розколола хмару, слідом ударив грім», «дощем запахло, хлопці по конях!»; «За кілометр постала сіра висока пелена, там йшов дощ, до сонця підсувалися хмари, степ потемнів, земля ніби здригалася, чекаючи дощу, грего рівно дмухав у височині»; «дощ напинав свої вітрила, над степом зрідка пробігав вітер, добрячий дощ пронизував землю…»

Природа — ніби дійова особа. Спека, вітри, блискавка, дощ змінюють одне одного, передаючи напругу бою, трагедію людей, роду Половців. Про це свідчить підтекст: «По обличчю Панаса Половця бігли дощові краплі, збоку видавалося, що він слізно плаче коло готової могили, у всього загону текли дощові сльози, це була страшна річ, щоб отак плакав гірко цілий військовий загін, а дощ не вгавав». Насправді люди після такої бойні не плакали, і дощеві було ніби соромно за них.

2. Схарактеризуйте кожного з братів половців. Чи всі перемагають у чесному бою?

3. У чому причина трагедії родини половців?

Орієнтовна відповідь. У різних політичних переконаннях, нетерпимості, сваволі й жорстокості, а також в обставинах часу, що цьому сприяли.

4. Визначте риси романтичного стилю в новелі «Подвійне коло».

Орієнтовна відповідь. Зв'язок із фольклором — народними думами й піснями, ритмізована проза, пісенність; незвичайні герої в незвичайних обставинах; романтичний пейзаж та ін.

✵ Коментар учителя.

Ю. Яновський, окрім усього іншого, використовує багатоплановість розповіді, кінематографічні прийоми «напливу» — чергування кадрів. («Загони зіткнулися на рівному степу під Компаніївкою» — «а над берегом моря походжає старий Половець» і т. д. Оверко нагадує Андрієві, як той привіз батькові гарний бінокль — батько згадує, що Андрій привіз йому добрий бінокль. Автор експериментує з художнім часом і з простором, переміщуючи їх відповідно до ідейного задуму.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

✵ Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

Визначте основні думки новели «подвійне коло».

Орієнтовна відповідь

— Засудження братовбивчої війни, жорстокості, насилля;

— Заклик до єдності роду;

— Заклик до терпимості, толерантності, надання переваги загальнолюдським цінностям.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

✵ Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Від новели «Подвійне коло» в мене залишилося враження…

— «Блакитні вежі», на мій погляд, — це.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти аналізувати новелу «подвійне коло»; прочитати новели «дитинство», «Шаланда в морі».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.