Всі публікації щодо:
Франко Іван
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Яке частування, таке й дякування
Матеріал до уроку. Іван Франко. «Лисичка і Журавель».
Мета. Удосконалювати знання про авторську (літературну) казку; вчити аналізувати зміст твору, давати характеристики героям. Розвивати техніку читання. Виховувати бажання працювати в колективі та самостійно.
Обладнання. Таблиці для розпитування, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель». диск із записом казки, портрет І. Франка.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Мовна розминка.
1. Розпитування за таблицею складів.
2. Зарядка для язичка.
Де ж наш пустун-язичок?
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
— Поплямкаємо губами!
— Покладаємо зубами.
— Посичали гускою: с-с-с-с-с!
— Подзижчали комариком: дз-дз-дз!
— Пошуміли вітерцем — ш-ш-ш!
— Подирчали тракторцем др-др-др!
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення теми уроку і його завдань.
Діти, сьогодні на уроці ми будемо працювати за таким планом (план написаний на дошці).
План
1. Вправа «Очікування».
2. Ознайомлення з авторськими (літературними) казками.
3. На гостині у Лисички і Журавля.
2. Вправа «Очікування».
У кожного на парті — сердечка. Вони підкажуть учням, шо можна «очікувати». від сьогоднішнього уроку.
Діти називають слово-очікування і прикріплюють сердечка до дошки.
— А я очікую, шо ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти і злагоджено працювати у групах, гарно читати і давати відповіді на запитання.
IV. Сприймання нового матеріалу.
1. На гостині у народної казки.
До класу заходить дівчинка-казка.
Казка.
Ідіть завжди до школи
Веселі, не сумні.
Шукайте дива, радості
У казочці моїй!..
— А чи знаете ви казки? Відгадайте казочку.
✵ Із якої казки я,
Бичок-третячок?
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. («Солом'яний бичок».
✵ Знесла яєчко золоте,
Зраділи дуже дід і баба.
Ви, діти, знаєте її
Та це ж … («Курочка Ряба»..
✵ Сидів він на віконечку, як маленьке сонечко. Від діда з бабусею утік, побіг у ліс і раптом зник. («Колобок»..
Казка. Молодці, діти! Я бачу, ви знаєте ці казочки. Л хто їх придумав? (Ми не знаємо автора.)
— Правильно. У цих казочок немає одного автора, адже йшли вони до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому вони називаються народними.
2. Ознайомлення з літературними казками.
— А сьогодні ми почнемо знайомство з казками, автор яких відомий. Ці казки називаються літературними (авторськими).
— Як же називається казочка, яку ми прочитаємо?
сичЛика і раЖувель (деформований запис на дошці)
— Що ви знаєте про лисичку, її поведінку та характер? (Демонстрування малюнків лисички, журавля.)
— А хто такий журавель? Що ви про нього знаєте?
— Казку «Лисичка і Журавель». написав відомий український письменник Іван Франко (портрет).
3. Слухання казки в записі (диск).
— Назвіть головних персонажів казки.
4. Словникова робота.
Призволяйся — пригощайся.
Піснúм гóлосом — незадоволено.
Приятелювáти — дружити.
5. Самостійне напівголосне читання першої частини казки учнями.
6. Читання кращими учнями (продовження).
7. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Як Лисичка запрошувала Журавля в гості?
— Чим вона пригощала Журавля?
— Як припрошувала?
— Чи вдалося Журавлеві скуштувати частування, яке приготувала Лисичка?
— Як він подякував Лисичці за гостину?
8. Фізкультхвилинка.
9. Складання порівняльної характеристики.
Лисичка |
Журавель |
корислива |
добрий |
манірна |
розумний |
хитра |
дружелюбний |
улеслива |
спокійний |
10. Робота з малюнком (с. 69).
— Які рядки казки проілюстрував художник?
— А що б зобразили ви?
11. Робота над прислів'ями.
— Доберіть прислів’я, яке може буди назвою цієї казки. Поясніть свій вибір.
✵ Як посолиш, так і їстимеш.
✵ Яке частування, таке й дякування.
12. Читання уривка казки в особах.
— Чи сподобалася вам казка? Чим?
— Кого ви засуджуєте? Чому?
13. Робота 4 зошитом (с. 19).
V. Підсумок уроку.
— Що б ви порадили Лисичці з казки «Лисичка і Журавель».
— Чому ця казка є літературною?
— Хто її автор?