Всі публікації щодо:
Українка Леся
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Казка двері відчиняє
Матеріал до уроку. Леся Українка «Казка про Оха-чудодія».
Мета. Удосконалювати навички правильного виразного читання; розвивати уяву; виховувати почуття доброти.
Обладнання. Таблиці складів для розпитування, картки-«блискавки». зі словами, портрет Лесі Українки, картки із словами.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра «Утвори слова за зразком».
Учитель називає ланцюжок слів, а учні утворюють за аналогією нові ланцюжки.
Заєць — зайчик — зайчикова.
Лисиця — (лисичка — лисиччина).
Дівчинка — (дівчинонька — дівчиноньчина).
Хлопець — (хлопчик — хлопчикова).
Вовк — (вовчик — вовчикова).
2. Скоромовка.
У садочку-холодочку
сидить зайчик під дубочком.
Ніжечками дріботить,
хвостиком він шелестить,
а вушками тріпотить.
— Які зменшено-ласкаві слова використані у скоромовці?
3. Розпитування.
а) За таблицею складів;
б) за картками-«блискавками».
царство |
палати |
|
ласкавий |
пташки |
|
мовить |
приказки |
|
волає |
ведмеді |
4. Читання деформованих речень.
сюЛе краУїнку ютьзна у мувсьо тісві.
блюЛю тисклада й гавидувати киказ.
— Що об’єднує слова кожного речення?
— Про кого йтиметься сьогодні на уроці?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Що вам відомо про Лесю Українку?
— Окрім віршів (поезії) Леся Українка писала й віршовані казки. Ось одна із них.
III. Опрацювання казки Лесі Українки «Казка про Оха-чудодія».
1. Низання казки комбінованим способом.
1) Слухання твору.
Учитель читає до слів «… не рушай, мовчи та диш!».
— Де жив вельможний Ох?
2) Самостійне мовчазне читання казки до кінця.
— До якої української народної казки схожа ця казка?
2. Словникова робота.
1) Вправа на розширення поля читання (робота на картках у парах).
ко |
лись |
ду |
шею |
те |
пер |
гра |
ють |
при |
йде |
при |
казки |
пра |
вий |
про |
стяга |
гор |
бочку |
рука |
вички |
при |
ходить |
приві |
тають |
кім |
нати |
сім |
десят |
2) Вправа на миттєве сприймання слів.
Слова і вирази на картках-«блискавках».
Де колись; |
цар Горох; |
хто правий |
чи вдвох; |
ласкавий; |
потім сів: |
не видать; |
пень і мох; |
з головою: |
і з душею; |
но клітках; |
той бере; |
за руку; |
за плече; |
може, нині |
3) Пояснения значень незрозумілих слів.
Корх — міра довжини, що дорівнює ширині долоні.
Сáжень — стародавня одиниця довжини, яка дорівнює близько 2 м 13 см.
Трясовúця — болото.
Ряхтíти — мерехтіти.
Жупанóк — старовинний верхній одяг.
Гапличóк — металева зачіпка на одязі.
Брáнка — полонянка.
3. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
— Про кого йдеться у казці?
— Де жив Ох?
— Як до нього потрапляли люди? Прочитайте.
— Прочитайте опис підземного царства.
— Чим воно небезпечне для людей?
— Пригадайте народну казку про Оха. Чи легко було вирватися дідовому сину від Оха?
— Хто йому допоміг?
— Як закінчуються обидві казки?
— Чи сподобалася (не сподобалася) вам казка Лесі Українки?
— Чому вона назвала Оха чудодієм?
— Прочитайте, які чудеса робив Ох.
— Чи хотіли б ви побувати в його царстві?
4. Повторне читання казки вголос «ланцюжком». (по 4 рядки).
— Яким ви уявляєте собі Оха?
5. Словесне малювання.
— Опишіть Оха.
— Зіставте свій опис із малюнком у підручнику (с. 71).
— А яку ілюстрацію ви б намалювали до цієї казки? До якого епізоду казки?
— Чи страшно було б вам зустрітися з Охом?
6. Переказування змісту казки своїми словами (близько до тексту).
7. Складання характеристики Оха.
8. Робота з зошитом (с. 20).
IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
— Чи сподобалася вам казка Лесі Українки? Чим?
— Навчіться виразно читати казку і спробуйте вигадати щось подібне.
УРОК 39. Урок позакласного читання