Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Привчайтеся працювати зі словниками - ВІД СЛОВА - ДО КНИГИ
Матеріал уроку. Олександра Савченко «Привчайтеся працювати зі словниками!»
Мета. Розвивати в учнів прагнення до нових знань, до пошуку відповідей на запитання в довідковій літературі; формувати цікавість до роботи зі словниками; вдосконалювати техніку читання, збагачувати активний словник учнів.
Обладнання. Таблиця для розпитування (додаток 3), картки для контролю техніки читання, різні етимологічні і тлумачні словники.
Хід уроку
I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1. Розпитування.
За таблицею комбінацій приголосних (додаток 3) читають рядок № 1 з голосними [о, е, і].
2. Вправа на тренування дихального апарату.
Учні читають з дошки прислів’я:
Золото добувають із землі, а знання — з книги.
Учні тренуються читати це прислів’я з різною інтонацією і у різному темпі (радісно і швидко; сумно і повільно, здивовано, запитально).
3. Контроль техніки читання.
Учні отримують картки із надрукованим текстом, який вони повинні прочитати за 30 с.
Бачить — не бачить,
чути — не чує,
мовчки говорить,
добре мудрує.
Кривду соромить,
правди навчає,
часом жартує,
всіх звеселяє.
Люба розмова, —
будемо, діти,
з нею довіку
жити-дружити.
Хто ж то такая
в світі щаслива,
мудра, правдива
і жартівлива?
(За Л. Глібовим)
— Чи здогадалися, про що тут ідеться? Які ознаки допомогли здогадатися, що це — книга?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Книга — це дуже незвичайний друг, який не вміє говорити, але навчає нас розумних наук, розповідає цікаві історії, допомагає мандрувати по землі і, навіть, у минуле.
Я знаю, що всі ви дуже любите подорожувати. Хто — у ліс, хто — подумки «злітає» до зірок, а хто — навіть уявляє себе у таємничому підземному царстві. На кожному шляху ви зустрічаєте безліч зримих і казкових нових предметів, явищ, рослин і тварин, які вам уже давно знайомі або зовсім незнайомі. Звичайно, що виникає безліч «А чому?» … Хочеться швидше про все дізнатися.
Отримати відповіді на безліч запитань вам допоможуть спеціальні книги. А які — ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
III. Опрацювання тексту Олександри Савченко «Привчайтеся працювати із словниками!»
1. Робота із заголовком.
— Прочитайте назву твору. Що собою являє заголовок?
— Яке це речення за метою висловлювання?
— До кого, на вашу думку, адресоване це звернення?
— Перебудуйте це речення так, щоб воно було із звертанням; щоб стало розповідним; питальним.
2. Читання тексту вчителем. Перевірка первинного сприймання.
— Послухайте текст. Перевірте, чи так ви зрозуміли значення слів словник і тлумачний.
— Про які ще словники почули?
3. Словникова робота.
стяг гурт знамено
громада прапор роз’яснювати
визначати тлумачити рід-плем’я
— Прочитайте «сходинки» слів «луною» (за вчителем).
— Прочитайте спочатку одно-, тоді дво-, три- і чотирискладові слова. Прочитайте найдовше слово.
4. Повторне читання тексту учнями вголос.
— Що нового про значення і походження слів дізналися з тексту?
5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте, що означає слово «словник»; «тлумачити».
— Прочитайте, що таке «тематичний словник», «етимологічний словник».
— З грецької «етимон» — означає «істина», а самі давні греки вважали, що тільки первинне значення істинне.
— Яка книга згадана у тексті? Хто її автори?
— Значення та історію походження яких слів описано у творі?
— Назвіть слова, близькі за значенням до слова «прапор».
— Прочитайте, як пояснено значення слова «знамено». Яке походження цього слова?
— Яка етимологія слова «стяг» ?
6. Вправа на вдосконалення техніки читання.
Гра «Небо і земля».
7. Мовно-логічне завдання.
— Прогляньте слова, записані на дошці (зі словникової роботи). Об’єднайте слова-синоніми. (Діти проводять лінії між словами стяг — прапор — знамено; громада — гурт — рід-плем’я; визначати — тлумачити — роз’яснювати.)
— До якої групи синонімів можна віднести слова з’ясовувати, група, корогва?
— Найважче було зі словом «корогва». Але коли заглянемо в історію слова, то побачимо, що не треба його зовсім віддавати церкві. Адже недарма співається в старовинній пісні:
Пішло військо, корогви сяють,
попереду музиченьки грають.
Це дуже давнє, запозичене зі сходу слово (з монгольської «орунга» — «знак, прапор» ), що теж має значення «прапор».
8. Робота в зошиті (с. 11).
IV. Підсумок уроку.
— Що нового про значення і походження слів ви дізналися з тексту?
— Про походження якого слова ви можете розказати?
Розгляд виставки словників.