Всі публікації щодо:
Українка Леся

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Леся Українка - дітям - СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ

Матеріал уроку. Леся Українка «Мамо, іде вже зима…».

Мета. Продовжити ознайомлювати учнів із творчістю Лесі Українки; розвивати поетичний слух, мислення, творчу уяву; продовжувати формувати уміння послідовно, логічно правильно висловлювати свої думки; збагачувати мову дітей; виховувати любов до поезії Лесі Українки.

Обладнання. Картки для контролю техніки читання.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Вправа на формування швидкої реакції на слово.

Гра «Точно і швидко: хто або що?».

Учитель називає дію (дієслово) — учні добирають відповідне слово (іменник).

Літає — … (горобчик, літак, комар, повітряна куля і т. д.);

не боїться — … (снігу, грому, вовка, вітру);

шукати — … (поживу, домівку, дорогу, друга).

2. Вправа на формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.

Гра «Доповни речення».

Учитель вимовляє речення і пропонує дітям збільшувати його, додаючи по одному слову.

Іде зима …

3. Контроль техніки читання.

Учні отримують картки з надрукованим текстом, який вони повинні прочитати за 30 с.

«Були собі три метелики: один білий, другий червоний, а третій жовтий. Вони весело літали цілий день у великому саду, в сонячному світлі, перелітали з квітки на квітку, куштували медок і летіли далі.

Час їм дуже швидко минав. Вони так загралися, що й не зогляділися, що сонечко сховалося за хмари і пустився дощ».

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Ви прочитали зачин казки «Три метелика». автором якої є письменниця, про яку Максим Рильський писав: «Коли б треба було окреслити її творчість одним словом, то найвідповідніше було б — боротьба». Чи здогадалися, про кого ідеться? (Про Лесю Українку.)

— Ти себе Українкою звала.

І чи краще знайти ім’я тій,

що радістю в муках сіяла,

як Вітчизна велика твоя!

— Пригадайте, що ви знаєте про життя і творчість Лесі Українки.

— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся із ще одним віршем поетеси, написаним для дітей.

III. Опрацювання вірша Лесі Українки «Мамо, іде вже зима…».

1. Робота над заголовком.

— Як ви думаєте, про що йтиметься у вірші?

— Між ким, по-вашому, буде відбуватися розмова?

2. Словникова робота.

пташина

поживу

навісна зима

сивенька

цвірінькають

прилине весна

маленька

розспівалися

потіха одна

— Прочитайте слова мовчки. Чи можете передбачити, що це за пташина? Чому так думаєте?

— Поясніть вислови останньої колонки.

3. Читання вірша учнями мовчки.

— Між ким відбулася розмова?

— Як ви думаєте, якого віку може бути дитина?

— Чи зрозуміло: хлопчик це чи дівчинка?

4. Повторне читання вірша вголос.

— Про що запитувала дитина?

5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте, які питання цікавили дитину.

— Які відповіді дає мати?

— Чи можна сказати, що дитина допитлива?

— Як дитина описує прихід зими?

— Як мати говорить про важке життя горобчика взимку?

— Чому ж все-таки він залишається у ріднім краю? Чому пташина співає, незважаючи на мороз і голод? Прочитайте.

— Як ви думаєте, чи тільки горобчика має на увазі мама?

— Пригадайте, як називається ось такий вірш, написаний у вигляді розмови двох осіб? (Вірш-діалог.)

— Доберіть слова, близькі за значенням до слів «мама». (неня, мати), «одказує». (відповідає), «скаче». (стрибає), «хата». (оселя, дім, будинок), дістати (знайти).

6. Різновиди читання.

а) Читання вірша «ланцюжком».

б) Читання «буксиром». в парі з сусідом по парті.

в) Гра «Дочитай рядок вірша».

Учитель читає початок рядка, а діти повинні знайти і дочитати рядок до кінця.

г) Гра «Відшукай у вірші риму».

Зима (нема), мати (хати), сивенька (маленька), синку (краплинку), дбати (шукати), чудна (одна, весна, зерна), дуже (байдуже).

7. Читання в особах (в парах).

8. Виразне читання вірша-діалогу парами. Конкурс на кращих читців.

9. Робота в зошиті (с. 41).

IV. Підсумок уроку.

— Який вірш-діалог прочитали на уроці?

— Хто його автор?

— Леся Українка — це дуже багатогранна творча особистість. Про неї український письменник Микола Бажан писав: «В історії світової літератури важко знайти таке ім’я, яке дорівнювало б їй талантом, мудрістю, проникливістю, значущістю». Видатні поети ніколи не полишають нас. З’єднавши своє життя з мріями та стражданнями людей, із їхнім пориванням до волі й щастя, вони крокують великою землею безсмертя. Будуть відходити віки, а вічне увійде у вічність, в надії людей, бо допоки живе надія — живий і народ. Тож будемо і ми вчитися терпіння, віри, любовi та надії у нашої неповторної Лесі.