Всі публікації щодо:
Тичина Павло

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

МУЗИКА ПРИРОДИ У ПОЕЗІЇ ПАВЛА ТИЧИНИ

Матеріал уроку. Павло Тичина «Хор лісових дзвіночків». «Сонце і дим».

Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати естетичні почуття, любов до природи.

Обладнання. Аудіозапис пісні «Хор лісових дзвіночків». картки зі словами.

Хід уроку

І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Вправа на формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.

Гра «Доповни речення».

Діти збільшують речення, додаючи по одному слову.

Ми співаємо…

2. Гра «Віднови вірш».

а) Вправи на миттєве сприймання слів.

Слова на картках-блискавках: славна, мила, їсти, горщику, жменьці, пазусі, фартушку.

б) Читання з дошки вірша з пропущеними словами.

Осінь така …, осінь ….

(мила, славна)

Осінь матусі … несе:

(їсти)

борщик у … ,

(горщику)

кашка у … ,

(жменьці)

скибка у … ,

(пазусі)

грушки в ….

(фартушку)

Учитель в довільному порядку ще раз показує картки-блискавки, а діти знаходять місце слова у вірші, після чого картки прикріплюють на дошку.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Ви відновили вірш Павла Тичини «Осінь така мила». Сьогодні прочитаєте ще два його твори «Хор лісових дзвіночків». і «Сонце і дим».

III. Опрацювання вірша П. Тичини «Хор лісових дзвіночків».

1. Словникова робота.

Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

2. Читання вірша (мовчки).

— Який настрій створює вірш?

— Хто є героєм вірша?

3. Читання вірша вголос «ланцюжком».

— Яку картину ви уявляєте, читаючи вірш?

4. Опрацювання змісту вірша.

— Що Дзвіночки славили у своїй пісні? Що вони люблять?

— До чого закликають хмарки? Які побажання висловлюють?

— Які слова у вірші «дзвенять». А які звучать піднесено? Які — спонукально? Прочитайте.

— Що можна почути і побачити за словами вірша?

— З якою метою Тичина використав повтори у вірші?

5. Виразне читання вірша.

— Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі почули, як співають квіти на лісовій галявині.

6. Слухання пісні «Хор лісових дзвіночків».

— Чи вдалося автору музики передати почуття поета?

IV. Опрацювання вірша П. Тичини «Сонце і дим».

1. Слухання вірша, який читає вчитель.

— Від чийого імені ведеться розповідь?

— Яку пору року описав автор?

2. Словникова робота.

Вправа на розширення поля читання. Робота у парі на картках.

3. Повторне читання вірша мовчки.

— Які почуття викликає у вас вірш?

4. Аналіз вірша і вибіркове читання.

— В яку пору дня описано місто?

— Яким видалося місто поету?

— Яким видався автору дим? Прочитайте.

— Прочитайте опис саду.

— Яким здався дим проти сонця?

— Які кольори створюють незвичайність побаченого?

5. Вправи на вдосконалення навичок читання.

а) Читання «буксиром». у парі з сусідом по парті.

б) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису віконець (позолочені), диму (зимній, патлатий, золотисто-рудуватий), саду (синій), світу (молодий).

— Знайдіть у вірші і прочитайте, які дії виконували ми (вийшли, не стрічали), дим (зверта, тане), сад (убрався), гілля (звиса).

в) Читання «Незнайком».

6. Творча робота на основі прочитаного.

а) Гра «Доповни вірш».

— Які кольори ви могли б додати у вірш? Зачитайте свої доповнені речення.

б) Словесне малювання.

— Які картини можна намалювати за рядками вірша? Розкажіть.

7. Виразне читання вірша.

— Прочитайте вірш, передаючи захоплення красою зимового ранку.

8. Робота в зошитах (с. 44, завд. 1 — 5).

V. Підсумок уроку.

— З творчістю якого поета ознайомились на уроці? Що дізналися про нього?

— Яким темам присвячував Павло Григорович Тичина чимало своїх віршів?

— Який із віршів, що читали сьогодні, сподобався більше? Чому?

— Інший український поет Максим Рильський писав про Тичину: «Тичина і пісня — брат і сестра». Чи погоджуєтесь ви із цим твердженням?