Всі публікації щодо:
Малик Галина

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Галина Малик. Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії. Повість-казка сучасної дитячої письменниці

Мета: ознайомити із життям і творчістю письменниці; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички виразного читання, переказу твору та його аналізу щодо використаних художніх засобів, творчу уяву, самостійність мислення; виховувати щирість, наполегливість у досягненні поставленої мети.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрет письменниці, збірки її творів, кросворд.

Епіграф до уроку:

Казка — наче той горіх.

Ти попробуй розкуси —

знайдеш стільки в нім краси,

стільки мудрої поради,

стільки вигадки і правди!

Валентин Бичко

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.II. Актуалізація і корекція опорних знань.

Бесіда.

— Який розділ ми вивчаємо? (Літературні казки)

— Які твори з цього розділу вам запам’яталися найбільше? Чому?

— Яку казку називають літературною?

— Чим літературна казка відрізняється від народної?
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація уміння.

Учитель. Усі ми любимо казки — перлини народної творчості. Вони допомагають нам пізнати світ, шанувати добро і зневажати зло, поважати працю, захоплюватися красивими і мужніми героями, любити рідний край.

Казки — це невичерпне джерело знань, бо в них зашифрований життєвий досвід багатьох поколінь, відображаються усі аспекти людського життя, а казкові сюжети розкривають ситуації та проблеми, які переживає у своєму житті кожна людина. Сьогодні на уроці ми ознайомимося з однією з таких казок, яку написала відома в Україні письменниця Галина Малик. Її назва — «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».Бесіда.

— Прочитайте епіграф. Як ви його розумієте?

— Як ви вважаєте, навіщо потрібні казки?

— Доберіть якнайбільше дієслів до слова «казка». (Навчає, розказує, допомагає, виховує, змушує задуматись, змінює тощо).

IV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Розповідь учителя про Галину Малик.

Орієнтовний матеріал для вчителя.

Народилася Галина Миколаївна 12 серпня 1951 року у м. Бердянську Запорізької області. 1964 року сім’я переїхала в селище Середнє на Закарпатті. Дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона добре вчилася в школі, мала веселий характер, почуття гумору і… не збиралась бути письменницею.

Батько Галини Миколаївни за фахом був агрономом, і його разом із сім’єю направили в Донецьку область працювати на дослідній виноградній станції. Своє перше знайомство із книжкою Галина Миколаївна запам’ятала на все життя. Це сталося у день її народження, коли мама зробила малій Галинці диво-подарунок — збірку «Українські народні казки». яка стала для неї «і букварем, і розвагою, і цілим новим світом».

Один з перших спогадів дитинства: мама клопоче біля плити — варить борщ, а Галинка тягне стільчик, щоб сісти біля її ніг, і просить: «Мамо, читай «Падав сніг». Перший цей віршик Платона Воронька, якому її навчила мама, — був найулюбленішим, а перша книжка, яку їй подарували — «Українські народні казки». — як зараз перед очима. Читати почала з п’яти років, як розповідає мама. І тоді ж батьки передплатили дитячі журнали — усі, що тоді виходили. Читала дівчинка дуже багато, шкільний бібліотекар спочатку навіть змушувала її переказувати книжки, — вона не вірила, що Галя так швидко повертає їх прочитаними.

Довгими зимовими вечорами Галина читала старенький «Кобзар». Дуже любила «Морську чайку». Юрія Збанацького, «Першокласницю». Євгенія Шварца в перекладі Богдана Чайковського, «Лессі повертається додому». Еріка Найта, «Дикий ліс». Орлина Василева, звичайно ж, «Алісу в Країні чудес». Льюїса Керролла.

Закінчивши школу, вона вступила на філологічний факультет Ужгородського університету, працювала коректором у міській друкарні, потім — у Закарпатській обласній науковій бібліотеці. А з 1998 року вона — видавець та редактор журналу для дітей «Віночок».

Писати майбутня письменниця почала ще зі шкільного віку. Потім перестала, та коли сама стала мамою, почата створювати віршики для своєї доньки. Галина Миколаївна дуже добре пам’ятає, як вона сприймала світ у дитинстві, усі свої дитячі відчуття. Тому її вірші для дітей легкі, із простими, інколи зовсім неочікуваними сюжетами. Це також вірші-загадки, вірші-підказки, а також такі, у яких часто-густо діти можуть упізнати себе і свої справи, які вони або доводять до кінця, або не доробляють, які вони люблять робити, а які — ні.

Якось в інтерв’ю Галина Малик сказала: «Для того щоб писати для дітей, треба просто бути щасливою людиною… Адже звідки, як не із себе, можна дістати весь той прекрасний казковий світ, якого в реальності не існує?».

Галина Миколаївна не приховує, що свої перші дитячі книжки написала через потребу пояснити якісь прості та важливі істини своїй старшій доньці. Утім, аналогічно — для власних дітей — привели у світ Пеппі Довгупанчоху, Вінні-Пуха, Мийдодіра тощо. І хоча діти Галини Малик уже виросли, вона й досі пише «для своїх малих дітей». іронічно додаючи: «За інерцією…».

Згодом Г. Малик почала писати казкові повісті для дітей. З персонажами цих повістей весь час трапляються якісь пригоди, відбуваються небезпечні та радісні події: то реальні діти потрапляють у казкову країну, а то герої казкових країн потрапляють до реального життя. А ще, коли читаєш повісті та п’єси письменниці, здається, що їхня авторка перебуває серед своїх героїв — разом з ними переживає все описане.

Г. М. Малик — член Національної спілки письменників України з 1991 року Автор близько 40 книжок, загальний наклад яких понад 1 млн 800 тис. прим. Більшість своїх творів письменниця присвятила дітям. Найвідоміші її твори — це «Подорож Алі в Країну Чудес». «Злочинці з паралельного світу». серія невеликих поетичних збірок для дітей. За повісті «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». та «Подорож у королівство сяктаків». у 1988 році Галину Малик було удостоєно премії імені

О. Копиленка.

З незвичайними пригодами Алі, невгамовної героїні цих повістей, уже ознайомились юні читачі Іспанії, Італії, Франції, Німеччини та інших країн. А за повість «Злочинці з паралельного світу». (згодом з’явилися й «Злочинці з паралельного світу - 2»., Г. Малик було присвоєно звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки у 2003 році.

Фізкультхвилинка.
Коментоване читання казки «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».

Словникова робота.

Кремезний — міцної будови, широкоплечий;

второпати — зрозуміти;

бабка — комаха з довгими крилами;

видолинок — неглибока і невелика угловина;

галерея — довгий вузький коридор, що з’єднує кілька приміщень;

запона — завіса, покривало;

банджо — струнний музичний інструмент.
V. Узагальнення і систематизація знань.

Бесіда за змістом прочитаного.

— Який подарунок забула приготувати Аля до дня народження бабусі?

— Що незвичайного було у вдачі дівчинки?

— У яку країну потрапила головна героїня?

— Чому ця країна так називалася?

— Через що у Недоладії все: і мешканці, і будинки, і королівський палац, і сам король — було незвичним?

— Кого найбільше боявся король?

— Хто допомагає Алі знайти спосіб повернутися додому?

— Хто в Недоладії виконує все до кінця?

— Чому мешканці країни бояться Першого Недорадника?

— Кого впізнала Аля в Першому Недораднику?

— Хто посадив дівчинку в підземелля?

— Кому належала чарівна книга, у якій Аля прочитала про те, як вона зможе повернутись додому?

— Чого навчилась Аля за час перебування у казковій країні?

— Як віддячила Аля своїм друзям за допомогу?

— Чому мешканці країни не захотіли повертатись разом з дівчинкою додому?

— Чого вчить нас ця казка?

— Чи подібна історія, описана у казці, на сучасне життя? Чому?

Робота в парах. Інтерактивна вправа «Прес».

— Доведіть, що твір Галини Малик є казкою.

Твір «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». — казка, тому що…

Наприклад…

Отже…Інтелектуальна розминка. Розгадування кросворда.

— Розгадавши кросворд, ви прочитаєте другу частину прислів’я «Зробив діло — … гуляй сміло».

1. У маленького казкового персонажа, який завітав до кімнати Алі, був неприємний, неживий… (голос)

2. Що хотіла дівчинка подарувати бабусі на день народження? (Рушник)

3. На чому висів маленький чоловічок? (На люстрі)

4. Яке повне ім’я головної героїні казки? (Галя)

5. Якого кольору були шнурівки на величезних черевиках чоловічка? (Червоного)

6. Скільки недороблених справ назбиралось у дівчинки? (Сто)

7. Чого бракувало всім жителям казкової країни? (Усмішок)

8. Яку річ знайшла дівчинка у своїй кишені? (Стрічку)

9. Як звали жителя Недоладії, якого зустріла Аля? (Недоладько)

10. Що було на голові маленького чоловічка? (Ковпак)

VI. Рефлексивно-оцінювальний етап.

Метод «Мікрофон».

— Чого вас навчив урок?

— Які відкриття та висновки ви зробили для себе?VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Обов’язкове: навчитися виразно читати і переказувати казку, намалювати ілюстрації до неї.— Індивідуальне завдання для кількох учнів: намалювати карту казкової країни та підготувати уявну екскурсію в Недоладію.