Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009
Володимир Винниченко, оповідання «Федько-халамидник»
Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир
Тема. Володимир Винниченко, оповідання «Федько-халамидник».
Мета: ознайомити з життям і творчістю В. Винниченка, викликати інтерес до його особистості, зацікавити творами; розвивати навички виразного читання, переказу, аналізу прозового твору; виховувати кращі людські якості на основі позитивних та негативних прикладів з життя героїв прочитаного твору.
Тип уроку: вивчення нового.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його біографії, збірки творів для дітей.
Теорія літератури: біографія письменника, прозовий твір.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми й мети уроку.
II. АНАЛІЗ ВИКОНАНИХ ПИСЬМОВИХ РОБІТ (ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ)
III. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»
Варіант учителя.
Де найкраще місце на землі
Де зелені хмари яворів
Заступили неба синій став,
На стежині Сонце я зустрів,
Привітав його і запитав:
— Всі народи бачиш ти з висот,
Всі долини і гірські шпилі.
Де ж найбільший на землі народ?
Де ж найкраще місце на землі?
Сонце посміхнулося здаля:
— Правда, все я бачу з висоти,
Всі народи рівні. А земля
Там найкраща, де вродився ти!
Виростай, дитино, й пам’ятай,
Батьківщина — то найкращий край!
(Д. Павличко)
Можливий коментар учня.
У цих поетичних рядках йдеться про головне: кожна людина повинна поважати свою землю, свій народ. Не можна любити чуже, нехтуючи своїм. Вірш глибоко змістовний і досконалий за художньою формою.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання.
Опис зовнішності близької людини чи автопортрет.
V. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Серед імен видатних українців й ім’я Володимира Кириловича Винниченка — державного діяча, письменника, палкого патріота України. Доля відірвала його від рідного краю, за яким він постійно сумував, незалежність якого завжди відстоював.
Опинившись за кордоном, Винниченко писав філософські, публіцистичні, художні твори різних жанрів — від дитячих оповідань до великих науково-фантастичних романів та психологічних п’єс. Його літературна спадщина довгий час замовчувалася (як і ім’я!), дійшла до українського читача зовсім недавно.
Від Єлисаветграда (тепер Кіровограда), де письменник народився, до Мужена, що у Франції, де він похований, велика відстань. І навіть з альпійської гори, останнього пристановища В. Винниченка, не видно його рідного міста. Але його палке слово дійшло до нас і через десятиліття, через заборони та забуття.
В оповіданні «Федько-халамидник», з яким ми почнемо знайомитися на сьогоднішньому уроці, автор майстерно розкриває дитячі характери, мотиви вчинків людей; учить розпізнавати добро і зло, честь і безчестя, милосердя і байдужість, за якими б словами та діями вони не приховувались.
З розповідей матері Володимира Кириловича, записаних його дружиною, відомо, що підлітком Винниченко дуже скидався на Федька-халамидника — був гордим, сильним, незалежним, вольовим, правдолюбним. Він вирізнявся серед однолітків і чудовою пам’яттю. Мабуть, саме тому твори письменника відзначаються неперевершеним знанням дитячої психології.
2. Виразне читання I частини оповідання «Федько-халамидник» (від початку до слів «Настала весна. Сніг зробився жовтий і брудний…»).
3. Словникова робота.
Халамидник — бешкетник, розбишака;
шибка — віконне скло;
незабрукована дорога — без твердого покриття;
тин — паркан із лози;
розсотуй — розмотуй;
набокир — зсунутий на одне вухо;
халамидро — образливе прізвисько, лайка;
потурай — роби поблажку;
проскура — церковна булочка;
кумпанія — компанія, товариші;
ринви — труби для стоку води з даху;
пацають — б’ють;
і за вухом не свербить — не звертають уваги;
цебро — відро;
бархатові — оксамитові, з дорогої красивої тканини.
4. Обмін враженнями від прочитаного.
Що запам’яталося, вразило, чому.
5. Бесіда за питаннями; спостереження над текстом.
— Заповніть таблицю.
Поведінка Федька |
|
коли він грається в піску |
грається, потім повалить усе — і своє, і чуже; а якщо хто розсердиться чи заплаче — того поб’є |
коли діти запускають змія |
кричить і йде віднімати; поборе всіх, хто захищає змія; потім може повернути іграшку, ще й своїх ниток віддати |
коли його карають батьки за провину |
ставиться з розумінням, терпляче зносить биття, не плаче й не просить, товаришів не видає |
— У чому, на ваш погляд, незвичайність поведінки Федька і як ви до цього ставитеся?
— Знайдіть і прочитайте портрет Толі. Яку поведінку можна передбачити, виходячи з цього опису?
— Запишіть вислови із тексту (або їх переказ), які б свідчили про ставлення до Федька:
батька |
матері |
товаришів |
суворо карає за провину, але й дає гроші як винагороду за правду й терплячість |
незадоволена сином, хоче, щоб батько карав його сильніше; втомилася від тих прикрощів, що завдає хлопець; не схвалює батькової поведінки; принижується |
боялися і поважали, бо «не любить також Федько товаришів видавати» |
— Які вислови здалися вам оригінальними, смішними? («Федько сидить у себе на воротях, як Соловей-Розбійник на дереві, і дивиться»;
«Надворі буря, дощ ллється з неба такими патьоками, наче там тисячі Федьків перекинули тисячу діжок з водою» та ін.)
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
У Олеся Кмітливця, який слухав оповідання «Федько-халамидник», виникло три «чому». Допоможіть відповісти на них.
1) Чому Федько, добре знаючи, що буде покараним, усе ж таки бешкетував, завдавав шкоди іншим?
2) Чому Федько весь час спокушав Толю на різні витівки, хоч і не вважав його своїм товаришем?
3) Чому мати вважає, що Федькові пристало більше «з свинопасами … гратись, а не з благородними дітьми»?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати й переказувати I частину оповідання В. Винниченка, склавши до неї план; зробити ілюстрації до прочитаного; підготувати «поетичну хвилинку».
VI. ПІДСУМОК