Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008

Іван Нечуй-Левицький «Запорожці»
Історичне минуле нашого народу

Всі публікації щодо:
Нечуй-Левицький Іван

О. А. Бедрій

Мета: фрагментарне ознайомлення учнів із історичною прозою І. Нечуя-Левицького; дати поняття про пейзаж у творі, гіперболу, їхню роль у розкритті теми та головної думки; розкриття образу Карпа Летючого, головного героя, ролі описів у творі, їхніх роздумів, переживань за долю України; виховання почуття гордості за славну сторінку в історії України — Запорозьку Січ, любові до Батьківщини.

Обладнання: портрет письменника; його історична проза; репродукція картини А. Монастирського «Запорожець»; увертюра до опери М. Лисенка «Тарас Бульба», козацький марш.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя

У селі Стеблів на Черкащині 13 листопада 1838 року народився Іван Левицький — за якихось двадцять верстов від Шевченкової Кирилівки. У батьковій бібліотеці Іван знаходив книжки, які пробуджували інтерес до української минувщини: «Историю Малороссии» М. Маркевича, козацькі літописи та багато іншого. Батько письменника, Семен Степанович, дуже любив читати, вмів писати по-українськи і завжди цікаво розповідав про історію рідного краю. Про це письменник згодом згадував:

«Батько мій любив рідний край, все, було, нам говорить, що на Україну дуже насіли польські пани, все розказував нам про українську історію.... Було, як їдемо з ним в Корсунь, то все, було, показує нам Різаний Яр та могили під Корсунем, де була битва Богдана Хмельницького з поляками; показував Наливайків шлях, що повертає з Корсунської дороги на село Петрушки...»

Дуже важливим складником того світу, в якому виростав майбутній письменник, була розкішна природа черкаського краю. Річка Рось із білими хатками на берегах, зелені краєвиди... Вони справляли незабутнє враження.

Писати й читати Іван навчився в батьковій «школі для селян», до якої він набирав місцевих хлопців і навчав їх грамоти. Згодом семирічного Івана віддали вчитися до духовного училища, а пізніше й до Київської духовної семінарії, але священиком Левицький не став. Він почав викладати російську словесність у Полтавській духовній семінарії. Скрізь бачив, як живеться людям, і про це писав у своїх творах. Перша книжка під назвою «Повісті Івана Нечуя» вийшла у Львові.

До літературної роботи І. Левицький ставився дуже відповідально. Він спеціально вивчав етнографію, архітектуру, культуру певної місцевості, особливості мови людей, що її населяли. А ще не забував про історію. Багато читав, слухав розповіді старих людей про запорозьких козаків. У нього є ряд творів про їх життя: історичний роман «Князь Єремія Вишневецький» та «Гетьман Іван Виговський», популярні брошури для народу: «Перші київські князі», «Український гетьман Богдан Хмельницький і козаччина», «Татари та литва на Україні» та інші. Мріяв їх видати під загальною назвою — «Історія України».

Він багато писав про реальне життя, але є у його доробку і фантастичні твори, зокрема казка «Запорожці» (1873). У центрі її — образ славного нащадка запорозького роду Карпа Летючого, сміливого, чесного, відданого сина своєї рідної землі.

З цією казкою, а точніше з її фрагментом, ми ознайомимося на цьому уроці. Але, перш ніж почати наступну роботу, давайте дещо пригадаємо з того, що ми вже знаємо про славних героїв минулого

«Мозкова атака»

1) Кого з історичних героїв-запорожців ви знаєте? Назвіть їх.

2) Що ви знаєте про Запорозьку Січ?

3) Що вам відомо про традиції та уклад життя запорожців?

4) Що називаємо народним переказом?

5) Чи завжди у переказах передаються лише достовірні факти з життя козаків? Наведіть приклади з відомих переказів.

II. Робота над змістом твору

1. Виразне читання. Бесіда за змістом прочитаного.

1) Що реальне у цьому творі? Що фантастичне?

2) Які назви порогів Дніпра зустрічаються в тексті? Прочитайте. Від чого вони походять?

3) Які кольори переважають у природі, як вони змінюються з наближенням трагедії?

4) Як описує автор природу місцевості, куди потрапив герой?

5) Які кольори переважають тут?

Такі описи природи називаються пейзажами.

2. Словникова робота.

Два учні готують повідомлення з тлумачного словника.

Пейзаж (франц.) — вид, зображення якоїсь місцевості, в якому основним предметом зображення є природа.

Гіпербола (грецьк. перебільшення) — навмисне перебільшення. Завдання: знайти у тексті використання автором гіперболи, з'ясувати з якою метою вона використана.

✵ Як описаний письменником головний герой? Чи є в його портреті елементи гіперболи?

✵ Якими постають перед нами запорожці?

✵ Що хвилює козаків, про що в першу чергу вони хочуть дізнатися у Карпа Летючого?

Зверніть увагу на репродукцію картини А. Монастирського «Запорожець». Яким його зображує художник? Який у нього одяг?

А тепер вслухайтеся в мелодію, яка зараз прозвучить.

✵ Які почуття вона у вас викликає? (Звучить козацький марш.)

✵ Якими постають козаки у музиці?

Висновок: ви побачили і почули, як за допомогою слова, фарб, звуку можна передати характер героїв, їх почуття; яка величезна сила мистецтва музики, живопису, літератури.

III. Підсумок уроку

✵ Що із щойно прочитаного вам уже відомо?

✵ Чи зацікавилися ви історією нашої України?

✵ Чи продовжите самостійно вивчати минуле нашої Батьківщини?

✵ Чи сподобався вам головний герой нашого твору?

✵ Які риси характеру ви хотіли б перейняти у Карпа Летючого?

IV. Оцінювання

V. Домашнє завдання

Виписати з тексту цитати:

Перша група — портрет Карпа Летючого.

Друга група — опис запорозьких козаків.

Третя група — опис Запорозької Січі.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.