Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Українська література 6 клас - Конспекти уроків - Посібник для вчителя - 2015 рік

УРОК 34. Трагічна доля І. Федорова, якому судилася посмертна слава. Роль епіграфа до твору

Мета: продовжувати роботу з текстом повісті, охарактеризувати образ Івана Федорова; розвивати навички характеристики літературних персонажів; дискутувати про важливість покликання людини, доцільність самопожертви в ім’я великої справи; міркувати про роль непересічної талановитої особистості в житті народу, розвитку його культури, формувати ціннісне ставлення до талановитих особистостей в історії України, любов до книги, бажання до читання; виховувати усвідомлення важливості історичної спадщини, причетності кожної людини до історії держави, її зростання і процвітання.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменниці, підручник, пам’ятка “Як підготуватися до характеристики персонажа”.

Хто народжений з талантом і для таланту,

той знаходить у ньому своє краще існування

Гете

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь, навичок.

1. Торбина запитань.

Учитель. У мене в торбині лежать завдання до матеріалу минулого уроку. Кожен витягує запитання і дає повну відповідь.

• Кому адресовано найбільше творів у спадщині Оксани Іваненко?

• Якому видатному українському поетові присвятила письменниця твір? Яка його назва?

• За яких часів відбуваються події, змальовані в повісті “Друкар книжок небачених”?

• Назвіть персонажів твору.

• Яке ремесло стало справою життя Івана Федорова?

• Визначте жанр твору.

• Визначте тему твору.

• Хто такий Максим Грек?

• Яка роль російського царя у житті Івана Федорова?

• Яке ремесло стало справою життя Івана Федорова?

• Поясніть значення вислову: “Книги — це ріки, шо наповнюють всесвіт”.

2. “Зворотне інтерв’ю” (підготовлений учень у ролі Івана Федорова задає питання учням).

Зразок запитань:

— Якій справі я присвятив своє життя?

— Хто із сильних світу цього підтримував мене?

— Чому я змушений був мандрувати?

— Чи мав я учнів? Кого саме?

— Як складалися стосунки з учнями?

— Хто зрадив мене? Чи пробачив я зраду? Чому?

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

1. “Методика одного речення”.

Учні зачитують і коментують зміст епіграфа уроку.

2. Учні записують тему уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

Кожен твір має персонажі, важливо уважно читати, щоб можна було просто і легко охарактеризувати образи, не пропустивши щось істотне. Зверніть увагу на пам’ятку.

Діти переглядають пам’ятку.

ПАМ’ЯТКА

Як підготуватися до характеристики персонажа

1. Уважно прочитай текст.

2. Знайдіть у тексті портрет персонажа. Які елементи зовнішності змальовано? Що увиразнено в портреті?

3. Зверніть увагу на авторську характеристику персонажа.

4. Подумайте, як характер персонажа відображено в описі його помешкання.

5. Простежте, які думки, почуття і настрої притаманні персонажу. Як і у зв’язку з чим вони змінюються?

6. Поміркуйте, як характер персонажа розкривається у його поведінці та вчинках.

7. Поспостерігайте за особливостями мовлення персонажа (що і як говорить).

8. Доберіть матеріал про ставлення персонажа до навколишнього світу, про ставлення до цього персонажа інших персонажів твору.

9. Висловіть свою думку про персонажа.

10. Використовуйте в розповіді цитати з тексту, прислів’я і приказки, які ілюструють або підтверджують основні положення характеристики персонажа.

2. Метод “Мозковий штурм”.

Учитель. Хто з персонажів повісті є найважливішим? Чому?

(Іван Федоров — це образ, навколо якого розвиваються події. Він наче місток, що з’єднує всі розділи.)

Учитель. Іван Федоров — постать своєї доби, а письменниця подає власне бачення цього образу. Нам потрібно охарактеризувати його. Характеристика героя — це виявлення в характері, зовнішності, мові, діях героя певних особливостей.

V. Первинне застосування нових знань.

Евристична бесіда. Робота з текстом повісті.

— Яким був соціальний стан Івана Федорова?

— Чим цікавився Іван?

— Як ви розумієте слова Максима Грека, звернуті до Івана Федорова: “Коли маєш ти хист до чогось, плекай його, вирощуй”?

— Про що мріяв друкар?

— “З болем дивиться Іван Федоров на свою працю. Через книги він хотів ширити освіту, науку серед людей, а його обвинувачують у єресі. Не можуть зрозуміти чужі пихаті люди, на що здатний людський розум і людські виразні руки”. Як ця цитата характеризує героя?

— Що було запорукою роботи друкаря в Литві?

— Чому Іван Федоров відмовився від землі і роботи на ній, хоча рідним це було до вподоби?

— “...уперто зсунуті брови на переніссі, очі замислено-натхненно дивляться вперед. Борець і сіяч”. Як характеризує цей портрет героя?

— Якою була перша українська книга, надрукована Іваном Федоровим? Що в ній було відмінне від московської?

— Чого не зміг зробити друкар, бо це суперечило його натурі? Чому?

— Яку мову знав друкар? Що дало це знання?

— Як характеризують Івана Федорова слова: “До останньої хвилини він не кине кувати свою зброю. Не загасить вогню, що запалив у ньому талант. Він не занепав духом і був нагороджений за те”.

— З якою вірою помирав майстер?

VI. Самостійне застосування учнями знань.

1. Юні майстри слова.

Учитель. Уявіть, що вам потрібно завершити написану статтю про Івана Федорова, закінчіть її, підводячи підсумок сказаному.

2. Творча робота. Складання сенкану.

Учитель. Цей вид роботи доповнить дану нами характеристику першодрукареві.

Зразок складеного сенкану.

Першодрукар

Розумний, талановитий.

Видає, створює, увіковічнює.

Вірно служив своєму народові.

Творець.

VII. Підбиття підсумків уроку.

1. Методичний прийом “Мікрофон”.

Людина народжується для того, щоб... (на прикладі життя Івана Федорова).

2. Усна рефлексія.

На уроці я...

► дізнався...

► зрозумів...

► навчився...

► найбільші труднощі відчув...

► не вмів, а тепер умію...

► змінив своє ставлення до...

► На наступному уроці я хочу...

3. Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроці.

VIII. Повідомлення домашнього завдання.

1. Обсяг домашнього завдання для обов’язкового виконання: написати твір-мініатюру на тему: “Книги — це ріки, що наповнюють всесвіт”.

2. Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

для учнів високого рівня навченості: підготувати мультимедійну презентацію на тему: “Іван Федоров і його друкарська справа”;

для учнів достатнього рівня навченості: намалювати ілюстрації до твору.





загрузка...