Всі публікації щодо:
Франко Іван
Шевченко Тарас

Розробки уроків з української літератури 7 клас

Підготовка і написання контрольного твору за творчістю I. Франка, Т. Шевченка

Мета. Удосконалювати вміння учнів висловлювати власні думки на певну тему; розвивати творче мислення, естетичні смаки, збагачувати їхнє мовлення; виховувати учнів на прикладах позитивних літературних героїв і сучасників та інтерес до історії нашої країни.

Обладнання: ілюстрації до повісті «Захар Беркут», текст твору.

І. Оголошення теми і мети уроку.

Орієнтовні теми творів:

1. Повість «Захар Беркут» і сучасна Україна.

2. Кобзареве слово «живе».

3. Мій улюблений вірш із «Кобзаря» Т. Шевченка.

4. Уроки нашої історії (за повістю І. Франка «Захар Беркут» ),

— Пишучи твір, ви повинні вчитися осмислювати тему, розкривати її, підпорядковуючи власні висловлювання темі та основній думці; добирати з різних джерел матеріал для твору, систематизувати його, послідовно переказувати, дотримуючись відповідного стилю і типу мовлення.

II. Опрацювання плану до твору.

Бесіда з учнями про вступ до твору:

— Зверніть увагу на написання прізвища автора та назву твору.

— Розкрийте головну думку повісті.

— Хто головний герой твору?

— Які часи змальовано у повісті «Захар Беркут» ?

— Вкажіть жанр твору. (Історична повість).


Робота учнів на чернетках.

Зачитати приклади оригінальних вступів.


(Із захопленням прочитала історичну повість І. Франка «Захар Беркут». У творі майстерно змальовані картини природи, життя нашого народу часів Київської Русі. Спокійне та врівноважене життя тухольців порушила монголо-татарська орда, що чорною хмарою насувалась з усіх сторін. Як невеликій за кількістю громаді вистояти проти ворогів? Як захистити себе і своїх сусідів від ворожої навали?).

III. Робота над основною частиною твору за планом.

1. Учні зачитують цитати, підготовлені заздалегідь, з обрамленням.

- Захар Беркут, звертаючись до тухольців, казав: «Не відбити, але розбити їх (ворогів) — се повинна бути наша мета!»

- Слова Захара Беркута були «горячі, могучі, тремтіли у свіжім раннім повітрі».

- Завжди дотримував Захар Беркут свого слова. «Беркути додержують слова навіть ворогові та зрадникові».

- « Чи не ми се жиємо в тій щасливій добі відродження, про яку, вмираючи, говорив Захар, а бодай у досвітках тої щасливої доби?»

2. Робота над мовним матеріалом. Закінчіть подану вчителем фразу:

- Захар Беркут — це…

- Він був…

- Ватажок закликав до…

- Захар Беркут власні інтереси ставив…

- Наші предки жили…

- Автор до Захара Беркута ставиться…

- На мою думку, головний герой…

- До кінця свого життя Захар Беркут…

3. Усні виступи учнів за планом до твору (редагування іншими учнями, вчителем).

IV. Творча робота на чернетках.

V. Написання контрольного твору.

Зразок учнівського твору на тему:


«Повість «Захар Беркут» і сучасна Україна»

В Україні відбулася Помаранчева революція, сотні тисяч людей вибороли свободу на майдані Незалежності у Києві й на площах багатьох міст і сіл. Українці, нарешті, зібралися в одну громаду, щоб захистити своє право вільного вибору, себе і майбутнє, як колись це зуміли зробити тухольці на чолі з Захаром Беркутом.

Минулися для України «погані часи» і настали ті, про які у своїй повісті «Захар Беркут» писав І. Франко: «Се будуть гарні дні, дні весняні, дні відродження народного!»

Письменник звертається до подій сивої давнини, відкриває нам завісу в минуле. Читаючи повість, відчуваємо, що наші предки безмеж но любили свій край з його густими смерековими лісами, непрохідними

борами, стуленими гірськими потоками. За цю красу і за свій народ вони були готові віддати життя. В пошані схиляюсь перед постаттю Захара Беркута — мудрого ватажка, люблячого батька, відданого загальнонародній справі патріота. Варто було б провідникам незалежної України навчитися підкоряти особисті інтереси загальнонародним, так, як і Захар Беркут, присвятити своє життя служінню громаді, давати гідну відсіч усім, хто посміє посягнути на свободу і незалежність України.

Заклик Захара Беркута до єдності народу («Всі за одного і один за всіх» ) хай стане дороговказом для теперішнього і майбутніх поколінь. Вірю, що колись ми зможемо гідно понести знамено свободи і братерства, підняте нашими батьками. Це вони на повен голос заявили всьому світові, що «разом нас багато, нас не подолати».

Воістину, нездоланна сила єдності нашого народу.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.