Розробки уроків - Українська література 7 клас І семестр - 2012 рік

А. ЧАЙКОВСЬКИЙ „ЗА СЕСТРОЮ”. ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗУ ПАВЛУСЯ

Мета: опрацьовуючи ідейно-художній зміст VII-ІХ розділів твору, також звернути увагу на особливості використання фольклорних мотивів і засобів у повісті; охарактеризувати образ головного героя твору Павлуся Судака; розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, враження; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття любові до рідної землі, своєї родини; поваги до історичного минулого, його видатних осіб і героїв; прищеплювати пунктуальність.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет А. Чайковського, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Конкурс-гра „Сторінками повісті А. Чайковського “За сестрою””

Підготовчий етап: клас розподіляється на дві команди. Обираються капітани у конкурсі-грі (проводиться жеребкування).

Завдання конкурсу-гри: розгадати кросворд протягом 5-7 хвилин.

Кросворд для першої команди

По горизонталі: 1. Назва села, де жила родина Судаків. (Спасівка) 2. Хто продав головного героя татарам-купцям? (Харциз) 3. Засіб, за допомогою якого татари перевозили награбоване майно. (Віз) 4. Зброя, якою козаки використовували під час бою з татарами. (Шабля) 5. Командир татар. (Мустафа) 6. Прізвище одного з козацьких ватажків. (Тріска) 7. Час, який обрали козаки для атаки на татар. (Полудень)

По вертикалі: 8. Ім'я головного героя твору. (Павлусь)

Кросворд для другої команди

По горизонталі: 1. Ім'я полоненого татарина. (Гусейн) 2. Дружина Степана Судака. (Палажка) 3. За допомогою чого Непорадний захопив татарина? (Аркана) 4. Музичний інструмент, яким володів дід Панас. (Бандура) 5. Не скачи у воду, як не знаєш... (Броду) 6. Герой, який перебував серед козацтва і знав татарську мову. (Панас) 7. Прізвище козацького ватажка. (Недоля) По вертикалі: 1. Ім'я сестри головного героя повісті. (Ганнуся)

2. Закінчення конкурса-гри. Підбиття підсумків

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст уроку

1. Характеристика образу Павлуся

1.1. Орієнтовний план до образу.

1) Павлусь — представник славного козацького роду Судаків.

2) Портрет і зовнішність п'ятнадцятирічного юнака.

3) Вольові якості: а) цілеспрямованість і наполегливість; б) мужність і витримка; в) незламність і твердість; г) готовність на самопожертву; д) велика сила волі; е) ненависть до гнобителів українського народу, зрадництва.

4) Розум і кмітливість: а) володіння зброєю; б) застосування знань, отриманих від діда Андрія і козаків.

5) Почуттєві риси: а) справедливість; б) вірність; в) сердечність і доброта; г) гордість; д) кмітливість і винахідливість; е) любов до сестри, родини, рідного краю; є) вміння реально оцінювати ситуацію.

6) Павлусь — відважний лицар і герой.

1.2. Бесіда за питаннями.

• До якого роду належав Павлусь?

• Про що свідчить те, що батьки іноді хотіли покарати сина за його молодечий порив?

• Який вплив мали розповіді діда Андрія на формування світогляду, кругозору Павлуся?

• Чому протягом свого життя Павлусь не раз згадував повчання діда?

• Як хлопець ставився до своєї сестри?

• Яким чином пожежа Спасівки, смерть діда і матері від рук татар вплинули на Павлуся?

• Які враження залишилися у хлопця після перебування серед козаків? Чому він від них навчився?

• Чим пояснити те, що наказ батька і прохання брата не зупинили пошуки Павлом сестри?

• Яких страждань зазнав хлопець, перебуваючи в неволі?

• З чим пов'язано те, що Павлусь повинен був стати мусульманином? Як він до цього поставився?

• Як би ви повели себе, перебуваючи на місці Павлуся — шукача рідної сестри?

• Через що Павлусь з Ганнусею постійно намагався якомога швидше повернутися додому, хоча у Девлет-гірея їм гарно жилося?

• Чи будуть, на ваш погляд, щасливими брат і сестра?

• Дослідіть, як саме автор твору ставиться до своїх героїв. Спостереження обґрунтуйте.

1.3. Гра „Вільний мікрофон”. Учні стисло висловлюють власну думку, відповідаючи на питання: „Чи можна Павлуся вважати справжнім героєм, козацьким лицарем? Чому?”

1.4. Цитатна характеристика.

2. Робота над VII розділом.

2.1. Виразне читання найцікавіших, на думку учнів, епізодів твору.

2.2. Тема: перебування Павлуся на службі у Мустафи.

2.3. Ідея: засудження жорстокості, підступності, ненависті. (Мустафа, Ібрагім).

2.4. Основна думка: роздум, кмітливість, винахідливість протиставляється злу і насильству.

2.5. Композиція.

Експозиція: розмова хлопця із Сулейманом про вірування татар і українців.

Зав'язка: приїзд Павлуся до помешкання купця Сулеймана, сутичка з Мустафою.

Кульмінація: невдала втеча Павлуся.

Розв'язка: кару над хлопцем призупинено у зв'язку з приїздом мули від Девлет-гірея.

2.6. Сюжет.

Павлусь сподобався багатому татарському купцю Сулейману. Сулейман привіз хлопця до себе і подарував його своєму синові Мустафі. Хлопець терпить приниження від молодого хазяїна, але думка про пошуки сестри підбадьорює його. За непокору Павлуся відправляють служити на конюшню. Хлопець тікає, заздалегідь приготувавшись до цього. Перешкодою до втечі був татарин, якого Павлусь намагався обдурити різними балачками.

Хлопець повертається до Мустафи, його очікує чергове покарання. Кару призупинено. Павлусь від'їжджає до Девлет-гірея.

2.7. Бесіда за питаннями.

• Яким було ставлення татарина-купця до Павлуся?

• Чим купцю сподобався хлопець?

• Якої віри були татари?

• Чому прийняття Павлусем мусульманської віри надавало йому волі?

• Яку думку мав Павлусь під час подорожі з купцями?

• Що було характерним для поселення татар?

• Яким був Сулейман-ефенді?

• Для кого Павлусь був гостинцем?

• Як повів себе хлопець, перебуваючи серед челяді Сулеймана?

• Опишіть світлицю Сулеймана.

• Через що виникло непорозуміння між Мустафою і Павлусем?

• Якою була служба хлопця на посаді конюха?

• Яким чином Павлусь готувався до втечі?

• Чого прагнув Павлусь-втікач?

• Чому хлопцю не вдалося втекти?

• До яких хитрощів вдався Павло, коли його затримав татарин?

• Чим пояснити рішення хлопця повернутися до Мустафи?

• Як зреагував Мустафа на звістку про втечу Павла?

• Що перешкодило покаранню Павлуся за втечу?

3. Робота над VIII розділом твору

3.1. Переказування цікавих епізодів з твору.

3.2. Тема: зображення довгоочікуваної зустрічі Павлуся і Ганнусі.

3.3. Ідея: уславлення краси вірності, наполегливості, винахідливості; віра у здійснення своєї мрії.

3.4. Основна думка: тільки цілеспрямованість, старанність, впевненість у свої сили, вміння долати будь-які перешкоди підносять людину на великий п'єдестал вірності, любові, честі, порядності.

3.5. Композиція.

Експозиція: Павлусь у Бахчисараї на дворищі Девлет-гірея.

Зав'язка: слуги Девлет-гірея розшукують Ганнусю.

Кульмінація: хвилююча зустріч брата і сестри.

Розв'язка: тимчасове розлучення Павлуся і Ганнусі.

3.6. Сюжет.

Павлусь потрапляє у Бахчисарай на прийом до Девлет-гірея, який намагається знайти відповідь на запитання: „Що відомо про мого синаМустафу?” Щоб дати відповідь на це запитання, Павлусь, вдаючись до хитрощів, пропонує Девлет-гірею віднайти сестру Ганнусю. Сестру знайдено. Хвилююча зустріч Павла з Ганнусею. Павло інструктує сестру перед розмовою з Девлет-гіреєм щодо його сина Мустафи. Брат з сестрою перебувають при дворці Девлет-гірея, поки тривають подальші пошуки Мустафи.

3.7. Бесіда за питаннями.

• Чому радів Павлусь під час подорожі до Бахчисарая?

• Що знав хлопець про Мустафу-агу?

• Як у творі описано Бахчисарай?

• В чому полягали особливості ритуалу вітання слуг Девлет-гірею?

• Яким представ перед очима Павлуся Девлет-гірей?

• Як хан сприйняв хлопця?

• Для чого Павлусь запропонував Девлет-гірею віднайти свою сестру Ганнусю? Як це сприйняв хан? Чому?

• Через що мулла вважав Павлуся щасливим?

• Яким чином хлопець висловив свою вдячність Богові?

• Як жилося Павлусю у хана, поки розшукували Ганнусю?

• Де була знайдена сестра хлопця? Яка доля її чекала?

• Якою була зустріч брата з сестрою?

• Про що необхідно було розповісти Ганнусі Девлет-гірею?

• Яких страждань зазнала Ганнуся у татарській неволі?

• Для чого Павлусь вдавався до хитрощів перед розмовою Ганнусі з ханом?

• Які були подальші дії Девлет-гірея, коли дізнався про місце перебування свого сина?

• За яким законом жили мусульмани?

4. Робота над ІХ розділом повісті

4.1. Виразне читання у ролях розділу.

4.2. Тема: зображення повернення сина Девлет-гірея додому; радість хана з цього приводу.

4.3. Ідея: уславлення любові до Батьківщини, порядності, честі, волелюбності.

4.4. Основна думка: нічого кращого немає у людини, як вільне життя на рідній землі (Мустафа, Павлусь, Ганнуся, Остап Швидкий).

4.5. Композиція.

Експозиція: перебування Павлуся і Ганнусі у дворищі хана, поки той розшукував сина.

Зав'язка: Павлусь розповідає Ганнусі добру новину: Девлет-гірей їде з сином додому.

Кульмінація: хан надає волю брату і сестрі.

Розв'язка: клопотання Павлуся перед Девлет-гіреєм про звільнення Остапа Швидкого. „У Павлуся потекли сльози з очей”.

4.6. Сюжет.

Під час перебування у Девлет-гірея Павлусь згадав, як на Україні свят- кується Різдво (колядки, щедрівки, ковзання на санках).

Повернення хана з сином додому. Викривається хитрість Павла стосовно того, що Ганнуся бачила, як склалася подальша доля Мустафи у козаків.

Хан пропонує хлопцю з сестрою залишитися жити з ним, прийняти нову віру. Павло просить для себе і сестри вільну, щоб повернутися на Україну, а також викупити у Сулеймана-ефенди земляка Остапа Швидкого.

4.7. Бесіда за питаннями.

• Що саме згадав хлопець про святкування Різдва вдома?

• Чому хвилювався хан, коли відправив послів з багатим викупом до лубенського полковника для звільнення свого сина Мустафи?

• Як Павлусь поставився до повернення Мустафи?

• Поясніть можливу реакцію Павла у разі, коли Девлет-гірей не відпустить його з сестрою на волю?

• Як охарактеризував Павлусь Мустафу, коли його вперше побачив після повернення?

• Що запропонував хан Павлусю взамін на волю?

• В чому виявилася хитрість Павла?

• Чому Павлусь попросив Девлет-гірея викупить з неволі Остапа Швидкого?

• Про що свідчить закінчення твору?

5. Словникова робота

Падишах — турецький цар. Улус — татарське поселення.

V. Підсумок уроку

Значення творчості А. Чайковського

Осягаючи спадщину А. Чайковського, яка складає добрий десяток томів, треба мати на увазі, що письменник, як відзначала критика ще за його життя, „виточив собі мету, що виходила поза межі чистої літератури”. Він прагнув виховати у читачів суспільно-громадську активність, національну свідомість, історичну пам'ять, дати читачеві знання національної історії, на рівні тодішніх здобутків історичної науки, окреслити образи провідних діячів, змалювати історичний побут, явити провідні ідеї, що будоражили людську свідомість в ту чи іншу епоху, і спроектувати їх у свій час, донести до свідомості своїх сучасників.

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

VII. Домашнє завдання

Складіть усний міні-твір: а) „Павло Судак — оборонець рідної землі”; б) „Павлусь і Ганна вдома”.