Розробки уроків - Українська література 7 клас І семестр - 2012 рік

РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ. ПИСЬМОВА ТВОРЧА РОБОТА ЗА ПОВІСТЮ М. СТЕЛЬМАХА „ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ” НА ТЕМУ „МИХАЙЛИК - УОСОБЛЕННЯ ДУХОВНОГО БАГАТСТВА, ДОБРОТИ І КРАСИ”

Мета: вдосконалювати вміння школярів писати творчі роботи на запропоновану тему, добирати мовні засоби відповідно до задуму і форми висловлювання; розвивати навички писемного мовлення, вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження; аналізувати осмислене; формувати культуру рідного краю; прищеплювати інтерес до наслідників власної праці.

Тип уроку: застосування знань і вмінь.

Обладнання: портрет М. Стельмаха, бібліотечка-виставка його художніх творів, репродукції до змісту повісті „Гуси-лебеді летять”.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент.

Емоційна готовність учнів до уроку

II. Актуалізація опорних знань

1. Гра „Визнач правильне твердження”

Завдання: відповідаючи „Так” чи „Ні”, намагайтеся посилатися на текст твору для підтвердження власної думки.

• Ганна Іванівна полюбляла читати Біблію і намагалася прищепити до неї інтерес Михайлику. (Ні).

• Дідусь Дем'ян зробив для свого онука вітряк. (Так)

• М. Стельмах присвятив автобіографічну повість дядьку Себастіяну. (Ні)

• На думку діда Дем'яна, найдорожчим для бідного чоловіка є земля, подружня вірність і пісня. (Так)

• Дядько Себастіян не дозволив Михайлику потрапити на спектакль, оскільки хлопець не мав грошей. (Ні)

• Навчаючись у школі, Михайлик починає писати п'єси. (Так)

• Люба поважає Михайлика, оскільки він допомагає їй збирати у лісі гриби, ягоди, горіхи. (Ні)

• Оскільки Михайлик не мав чоботів, то батько взимку носив його до школи на руках, замотавши у кирею. (Так)

• Панас Дем'янович на селі був гарним ковалем і майстром з виготовлення вітряків. (Ні)

• Для Ганни Іванівни книги — це поле і хліб, квіти і трави, сад і город. (Так)

• Дядько Себастіян воював з нечистою силою.

Скільки він відрубав у нечистої хвостів, ратиць, рогів! (Ні).

• Михайлик не виявляв бажання вчитися, бо вважав науку нудною, нікчемною справою. (Ні)

2. Рефлексія. Утворіть логічні пари

1. Дядько Микола

а) Втілена ота вікова селянська мудрість і доброта, що так

2. Бабуся

характерна для простих, чемних, трудівників-хліборобів.

3. Дядько Себастіян,

б) Дуже любить сад, доглядає і уболіває над ним.

голова комбіду

в) Лісова царівна, яка знає дуже багато таємниць природи.

4. Ганна Іванівна

г) Найбільша захисниця краси, берегиня, у праці знаходила

5. Юхрим Бабенко

свою найкращу радість.

6. Люба

д) Людина революційного гарту і щедрої душі.

е) Дотепний жартівник жив хоч і бідно, зате весело.

ж) Хотів у Михайлика виміняти гриби на „Пригоди Тома Сойєра”.

з) Допомогла головному герою твору взяти у попа книжку для


читання.

Ключ: 1-Е, 2-Б, 3-Д, 4-Г, 5-Є, 6-В.

III. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

IV. Основний зміст уроку

...у книжці злеліяне слово має бути

справжнім святом душі й мислі

М. Стельмах.

1. Матеріал до характеристики образу Михайлика

1.1. Цитатний матеріал.

• „Хоч я й дуже люблю ліс, але побоююсь його душі...”

„А ще я люблю, як з лісу несподівано вигулькне хатина, заскриплять ворітця, побіжать стежки до саду і до пасічиська. І люблю, коли березовий сік накрапає із жолобка”.

„Люблю напасти на лісове джерело і дивитись, як воно коловертнем викручується з глибини. І люблю, коли гриби, обнявшись, мов брати, збирають на свої шапки росу. І люблю восени по коліно ходити в листві. Коли так гарно червоніє калина і пахнуть опеньки”.

• „Я не дуже кривлюсь, коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаюсебе ледащом”.

• „Та є в мене, коли послухати одних, слабкість, а коли повірити іншим — дурість; саме вона й завдає найбільшого клопоту та лиха. І вже тоді мені одні слова сяяли, мов зорі, а інші туманили голову”.

• „Я ніколи не був скиглієм, терпляче зносив і батіг, і хлудину, і запотиличники.”

• „Вчився я добре, вчився б, напевне, ще краще, аби мав у що взутися. Коли похолодало і перший льодок затягнув калюжки, я мчав до школи наче ошпарений. Напевне, тільки це навчило так бігати, що потім ніхто в селі не міг перегнати мене, чим я неабияк пишався”.

• Маряна — Михайлику: „І вчився. та так учився, щоб усі знали, які-то мужицькі діти. Хай не кажуть ні пани, ні підпанки, ні різна погань, що ми тільки бидло. Були бидлом, а тепер — зась!”

1.2. Орієнтовний план до характеристики образу Михайлика.

1) Михайлик — головний герой твору, бідний сільський хлопчик.

2) Портрет і зовнішність героя.

3) Риси характеру:

а) чемний;

б) добрий;

в) працьовитий;

г) шанобливий;

д) кмітливий;

е) цілеспрямований;

є) допитливий.

4) Прагнення героя:

а) жага до навчання;

б) любов до природи;

в) пізнати світ;

г) читання книг та написання власних творів.

5) Михайлик та інші герої твору.

6) Значення образу Михайлика.

1.3. Бесіда за питаннями.

• Чим Михайлик відрізнявся від інших героїв твору?

• За допомогою кого і чого формується кругозір, світогляд героя?

• Чим захоплювався хлопчик у дитинстві? Як це вплинуло на майбутнього письменника?

• Які книжки полюбляв читати Михайлик?

• Як хлопчик ставився до навчання у школі? Чим це пояснити?

• Чому герой по-різному ставиться до мешканців села?

• У чому виявилася доброта, чемність хлопчика?

• Чим пояснити те, що політ гусей-лебедів Михайлик сприймав по-особливому?

• Який талант мав хлопчик?

• Чи вдалося М. Стельмаху реально відобразити власне дитинство у творі? Відповідь обґрунтуйте.

1.4. Схема формування Михайлика як особистості:

2. Перелік рекомендацій щодо написання творчої роботи:

• чітко визначте напрями розкриття теми;

• дотримуйтесь побудови творчої роботи;

• власні думки викладайте доступно, зрозуміло, грамотно;

• зверніть увагу на самостійність аналізу і глибоку змістовність роботи;

• дотримуйтесь емоційності й стислості у змісті твору, образності висловів, їх оригінальності;

• творча робота має бути стилістично і логічно довершеною, лексично багатою, орфографічно і пунктуаційно грамотною, охайною.

3 Виконання письмової творчої роботи за повістю М. Стельмаха „Гуси-лебеді летять” на тему „Михайлик — уособлення духовного багатства, доброти і краси”. Орієнтовний зразок твору

МИХАЙЛИК — УОСОБЛЕННЯ ДУХОВНОГО БАГАТСТВА, ДОБРОТИ І КРАСИ

Життя росте лише з любові,

Лишень краса людей навчає жить!

Д. Павличко

„Гуси-лебеді летять” М. Стельмаха — один із найкращих творів письменника про власне дитинство, що пройшло в подільському селі Дяківці на Вінниччині, неподалік від річки Південний Буг.

Головним героєм твору є Михайлик — простий сільський хлопчик, син бідняків. Він дуже допитливий — йому все хочеться знати, до всього дійти своїм розумом або ж довідатись від дорослих.

Мудра порада голови комбіду Себастіяна, дотепний жарт дядьки Миколи, ніжне материнське слово — все це малий Михайлик вбирав, як губка воду.

Наслухавшись казок, легенд і розповідей свого діда Дем'яна, хлопець бачить світ саме крізь призму цих фантастичних розповідей. Казка „вкладала” в Михайликові уста „оте слово, до якого дослухаються земля і вода, птиця в небі й саме небо...”

Від батька, матері перейняв хлопець любов до праці. Михайлик засвоював трудовий досвід батьків, допомагав у господарстві: пас кобилу, громадив сіно, орав, жав жито...

Герой любить зорі у високому небі, запах жита в полі й різних трав у лісі, із захопленням слухати перепілку в житі й стук дятла на старій груші... Світ для нього — це дивне видіння, дійсність часто в його схвильованій уяві переплітається з чарівною казкою — мрією чи романтичною легендою. Він чуйно прислухається до бентежних звуків гусей-лебедів у високому весняному небі і з подивом заглядає до гніздечка лісової куріпки, де лежать безпомічні пташенята.

Михайлик духовно багатий і талановитий хлопчик. Перед початком навчального року дядька Себастіян каже підлітку: „Пиши на здоров'я... нам треба писати тільки на здоров'я людям”.

І хлопець у школі береться за перо митця, починає писати п'єси. Спочатку Михайлик багато перечитав їх, особливо таких, де є стрілянина, а потім і сам захотів створити власний шедевр.

У героя можна багато чого повчитися: селянської ґрунтовності, природної, від батька-матері засвоєної мудрості, щирості й відкритості, усього того, що протистоїть ворожості, підступності, лихварству.

Подорослівши, Михайлик (чия мрія стати письменником таки збулася) мав підстави сказати про пору власного дитинства, як про „по-своєму прекрасний час”. Передусім тому, що попри важкі нестатки, злидні, він звідав і радість спілкування з людською добротою і красою, вбираючи в свою душу духовний скарб, який він подарував людям.

V. Підсумок уроку

Скласти сенкан до образу Михайлика.

VI. Домашнє завдання

Закінчити написання творчої роботи; скласти „Доміно” та хронологічну таблицю до життєвого і творчого шляху Г. Тютюнника, знати зміст І розділу твору „Климко”.