Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Іван Франко. «Захар Беркут». Основні персонажі твору: Максим, Мирослава, Тугарин Вовк. Патріотичний мотив, його зв'язок із розгортанням сюжету

Всі публікації щодо:
Франко Іван

МЕТА. Розкрити мужній характер, сміливість, красу почуттів Мирослави і Максима; духовну ницість, жорстокість, зраду боярина Тугара Вовка; розвивати в учнів уміння зв’язно висловлювати свої думки, робити порівняльну характеристику героїв; утверджувати в душах дітей вірність своєму народові, відданість Вітчизні.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Перевірка домашнього завдання.

Зачитування учнями творів-монологів «А що каже моє серце, се вже моя річ, і що кому до того!»

2. Гра «Вгадай героя».

Кому належать слова?

1) «Ні, Тугар Вовк живий, але перестав бути моїм батьком, відколи… зрадив… свій край і пристав у службу монголів» (Мирослава).

2) «Я прийшов до вас, старці тухольські, в посольстві від великого Бурунди-бегадира, начальника монгольської сили…» (Тугар Вовк).

3) «Що ви, мужі чи коти, що так боїтесь кількох крапель води!»(Бурунда).

4) «Щаслив, кому судилося жити в ті дні! Се будуть гарні дні, дні відродження народного!» (Захар Беркут).

5) «Життя в неволі нічого не варте… краще смерть!» (Максим Беркут).

ІI. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

ІІI. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Порівняльна характеристика гароїв.

Скласти план порівняльної характеристики, діртати з тексту цитати до нього.

І варіант — Максим і Мирослава.

Орієнтовний план-характеристика

1) Значення родинного виховання у формуванні характерів.

2) Досконалість духовна і фізична.

3) Краса почуттів.

4) Повага до старших.

5) Погляди на владу.

6) Готовність до самопожертви.

7) Любов до Батьківщини.

ІІ варіант — Максим і Тугар Вовк.

Орієнтовний план-характеристика

1) Соціальний стан.

2) Почуття власної гідності.

3) Фізична сила.

4) Мужність, витривалість.

5) Розум, кмітливість, гнучкість думки.

6) Моральні якості.

7) Погляди на владу.

8) Почуття до Мирослави.

9) Ставлення до рідного краю.

10) Релігійні уявлення.

2. Усна порівняльна характеристика героїв за планом.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Бесіда.

— Якби вам треба було намалювати портрети Максима, Мирослави і Тугарина Вовка, які б кольори ви обрали для кожного з них. Свій вибір обґрунтуйте.

— Як змінюється протягом твору Тугарин Вовк?

— Чому автор вбиває його у кінці повісті?

— Уявіть собі Суд над Тугарином Вовком. Запишіть його позитивні і негативні риси. Які риси переважать?

— Чи існують повністю позитивні чи повністю негативні люди у житті? Що впливає на формування як позитивних, так і негативних рис людини?

— Чи змінюється характер людини протягом життя? Що впливає на ці зміни?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Асоціативний диктант.

Випишіть риси, які, на вашу думку, належать Тугарину Вовку.

Сильний, добрий, благородний, зверхній, чесний, зневажає традиції, владолюбець, гарний батько, патріот, безкорисливий, жорстокий, справедливий, підступний, хитрий, відвертий.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Написати складний план до класного твору на одну з тем, дібрати відповідні цитати.

Орієнтовні теми творів:

1. Повість І. Франка «Захар Беркут» і сучасна Україна.

1. Моє ставлення до одного з героїв повісті «Захар Беркут».

2. Захар Беркут і Тугар Вовк: два погляди на владу.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.