Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Іван Франко. «Захар Беркут». Захар Беркут - ватажок тухольської громади. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників

Всі публікації щодо:
Франко Іван

МЕТА. Розкрити роль Захара Беркута - ватажка тухольської громади як патріота, показати його хвилювання за свою громаду; розвивати в учнів навички характеристики літературного героя; виховувати почуття обов’язку, відданості своєму народові, справі.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Бесіда.

— Пригадайте, що називається символом.

— Намалюйте образ Захара Беркута за допомогою символів. З якою твариною, рослиною, предметом або явищем природи можна порівняти цього героя? Аргументуйте свою відповідь.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

На дошці в довільному порядку записані засоби творення образу в художньому творі.

1. Портрет.

2. Мова персонажа.

3. Вчинки.

4. Самохарактеристика.

5. Характеристика іншими дійовими особами.

6. Авторська характеристика.

Завдання учням. Розмістити засоби творення образу Захара Беркута у повісті в порядку їх визначальності.

— Якому засобу творення образу І. Франко приділяє найбільшу увагу? Чому? Що доIсягає автор таким прийомом?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Гра «Цитата - риса»

Один із учнів читає цитату до характеристики Захара Беркута. Інші називають, яка риса вдачі героя розкривається в ній. Наприклад: «Громада, то був його світ, то була ціль його життя» - відданість громаді.

2. Робота в групах «Протилежні позиції».

Клас ділиться на чотири групи, які об’єднуються у пари суперників. У кожній групі протягом 3-5 хвилин підшукуються аргументи на користь певної думки. Одна група підтверджує її, а інша спростовує. Двоє представників від груп-суперниць виходять доводити або спростовувати думку. Представники інших груп, аналізуючи виступи, визначають, хто був переконливішим у змаганні.

Тези для обговорення:

1) Захар Беркут — ідеальний ватажок громади.

2) Захар Беркут — люблячий батько.

3. Коментоване читання останнього слова Захара Беркута.

- Чому Захар Беркут пророкує тяжкі випробування своєму народові?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Ланцюжок-характеристика.

Записати ланцюжком риси вдачі Захара Беркута.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Написати монолог серця Захара Беркута, який починатиметься зі слів: «А що каже моє серце, се вже моя річ, і що кому до того!»







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.