ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

А. Малишко. Розповідь про письменника. «Прометей». Образ Прометея, використання його в українській та світовій літературі
Із новітньої літератури ХХ ст.

Всі публікації щодо:
Малишко Андрій

Н. І. Счастливцева

Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях поета, збагнути його творче переосмислення образу Прометея; згадати про образ Прометея в античній міфології, у світовій літературі, у творах Т. Шевченка, Лесі Українки; розкрити в поемі доброту і милосердя селян, зокрема матері-України; розвивати в учнів навички виразно читати та працювати з художнім твором; виховувати в учнів почуття прометеїзму — безсмертя подвигу, самопожертви в ім’я людей.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет А. Малишка, його твори, текст поеми «Прометей», ілюстрації до неї.

Друзі ідуть полками, і я серед них — сурмач

А. Малишко

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної' діяльності.

Оголошення теми й мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Пригадати твори, письменники в яких зверталися до образу Прометея. Розкрити символічний зміст цього образу в міфології

2. Бесіда за запитаннями

✵ Чи відомо вам щось про А. Малишка?

✵ Які факти з життя поета запам’яталися найбільше? Чому?

✵ Які його твори читали (чули)? Які їхні провідні мотиви? Обґрунтуйте.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Розповідь заздалегідь підготовлених учнів про дитячі та юнацькі роки А. Малишка

2. Слово вчителя

Сурмач — так сказав про себе А. Малишко. З цим символічним ім’ям увійшов він у історію української літератури. Цей образ з’явився в його поезії, коли для українського народу настала година тяжких випробувань, коли горіла, «чорнотіла» земля. Сурмач, заспівувач — слова, що асоціюються з похідною піснею. Поетова ж пісня була з перших днів з бійцями в походах, на фронтових дорогах. А. Малишко побачив війну очима воїна, очима того народу, який орав, сіяв, ростив хліб, будував, народу, в житті якого тісно переплелися пісня і праця на землі, в мовній і поетичній пам’яті якого завжди жили ідеали волі, дружби народів нашої країни, ідеали добра й справедливості.

З перших днів війни А. Малишко — на фронті головним чином працює кореспондентом газет. Одна за другою виходять збірки віршів: «До бою, вставайте» (1941), «Понад пожари» (1942), «Україно моя» (1942), «Слово о полку» (1943), «Битва» (1943), «Полонянка» (1944).

У творчості Малишка розкрилися такі якості людського характеру, як доброта, ніжність, поетичність, то тепер основним мірилом цінностей людини є її здатність мужньо захищати Батьківщину.

Малюючи у своїх поезіях фронтові будні, щоденні подвиги воїнів, Малишко з любов’ю і захопленням відтворює живих людей, товаришів по зброї.

А коли Червона армія наближала день остаточної перемоги над ворогом, поет пристрасно мріє про мирне життя і працю, про розквіт Батьківщини: «Україно радянська! Бачу тебе в майбутньому. Жайворонки дзвенять на полях від Полісся до Приазов’я. Дніпро розлився так, що й не видно, де його береги, ширший за Дунай і глибший за Чорне море. А в містах і селищах людина любить людину, пошана і честь живе в сім’ї, без лицемірства і зради, без кровопролиття, нужди і наруг, без наруг і розстрілів виростають твої діти».

Вершиною творчості про Велику Вітчизняну війну стала поема «Прометей». З’явилася вона друком уже після перемоги, в 1946 році. Тут немовби завершуються творчі пошуки письменника.

Малишко розповідає в поемі той факт, яких немало було в роки війни. Мирні жителі українських сіл урятували від ворога радянських воїнів. Так і в поемі «Прометей».

3. Історія написання поеми. Виступ учня-«літературознавця»

В основу сюжету поеми покладено розповідь, яку автор почув у дні боїв за Київ. Важко пораненого розвідника переховують жителі села на Придністров’ї. Довго гітлерівці вимагали від селян, загрожуючи їм смертю, видати розвідника, але ніхто цього не зробив. Та фашистам усе ж вдалось його захопити. Нелюди спалили його, прив’язавши до верховіття дуба, а дітей, жінок, стариків погнали у фашистську неволю. Цей народний переказ поет доповнив новими ситуаціями й роздумами героя. Образ рядового воїна, безіменного героя А. Малишко підняв на рівень легендарного Прометея.

4. Читання поеми «Прометей» «ланцюжком»

5. Коментування розділів поеми. Бесіда

✵ Розкажіть про врятованого бійця (хто він, звідки родом, як опинився на окупованій території).

✵ Розкажіть про взаємини між бійцем та хлопчиком, який його врятував.

✵ Що можете сказати про ставлення поета до зображеного? Які слова добирає він і які художні засоби використовує?

✵ Чому селяни під час допиту видають полоненого бійця за односельчанина?

✵ Чому боєць вирішив зізнатися, що він розвідник?

✵ Розкажіть про переживання хлопчика на місці страти воїна.

✵ Що найбільше вразило у творі?

6. Засвоєння знань з теорії літератури

1. Записати в зошиті (пригадати) визначення, що таке композиція поеми, її складові.

2. Читаючи текст твору «Прометей» А. Малишка, ви помітили, що в одних строфах автор розповідає про події, вчинки й поведінку персонажів, описує зовнішність героїв та картини природи, в інших висловлює власні думки й почуття або звертається до героя. Ті строфи є ніби ліричними вставками у віршоване оповідання. Тут автор відступає від основної розповіді. Ось чому такі місця називаються ліричними відступами.

3. Самостійно сформулюйте визначення ліричного відступу як частини художнього твору.

М. Закріплення

1. Бесіда

✵ Запам’ятайте, що образ Прометея є символом мужності, нескореності, любові до людей. Чому автор назвав свого героя Прометеєм? Яка ідея поеми?

✵ Який з відомих вам музичних творів є співзвучним за настроєм до епізоду страти бійця-розвідника?

✵ Поясніть, чому трагічна загибель воїна сприймається як явище героїчно піднесене.

2. Розгадати кросворд

Поема А. Малишка «Прометей».

По горизонталі: 1. Пестливе слово, яке зустрічається у розмові бійця з хлопчиком. 6. Художній засіб, використаний у виразі: «А за вікном земля одгуку тряслась і корчилась в війні». 7. Пестливе слово. 9. Предмет, який попрохав боєць принести йому. 10. Слово, яким боєць називає жінку з окупованого українського села.

По вертикалі: 1. Епітет до слова жах. 3. Епітет до слова розмова. 4. Художній засіб, використаний у виразі: «Завмер майдан». 5. Епітет до слова година. 8. Епітет до слова труд.

V. Домашнє завдання

1. Підготувати повідомлення: «Письменники України про А. Малишка».

2. Вивчити напам’ять один з уривків поеми «Прометей» (за вибором учителя).

3. За поемою створити міні-роздум «Він жив... Він житиме однині... »







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit