ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

Образ воїна. Подвиг народу у другій світовій війні
Із новітньої літератури ХХ ст.

Всі публікації щодо:
Малишко Андрій

Н. І. Счастливцева

Мета: розкрити багатогранність образу душі розвідника, викликати в учнів захоплення безсмертним його подвигом; з’ясувати поняття прометеїзму; розвивати в школярів навики характеристики персонажів твору; виховувати глибоку симпатію до незламних патріотів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрети А. Малишка, О. Вишні, О. Олеся, текст поеми «Прометей».

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Оголошення теми й мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Виразне читання учнями уривків з поеми напам’ять

2. Гра «Чи уважний ти читач?» Криптограма

Відгадайте слова, значення яких подано нижче. Потім замінить цифри криптограми буквами і прочитайте першу строфу А. Малишка із збірки поезій «Книга братів». Яка назва вірша?

1. Вірш М. Рильського, що закінчується словами: «Славен буде в народах священний твій бій» (13, 8, 7, 14, 10, 2, 4).

2. Ім’я головної героїні поеми А. Малишка «Це було на світанку» (18, 3, 8, 4, 25).

3. Поема Т. Шевченка, в якій використано образ легендарного титана Прометея (8, 14, 9, 8, 14, 20).

4. Назва предметів, з якими А. Малишко для більшої виразності зіставляє в поемі «Прометей» дві кручі (6, 14, 25, 8, 1).

5. Синонім в поемі «Прометей» до слова ходять, що має негативне зневажливе забарвлення (11, 12, 13, 8, 14, 15, 16, 24).

6. Вид драматичних творів (16, 7, 14, 21, 22, 18, 4, 25).

7. Слово в поемі «Прометей», до якого відноситься епітет ясночолі (26, 1, 2, 1).

3. Визначити тему та ідею поеми

Тема — зображення подвигу людей у роки Великої Вітчизняної війни.

Ідея — уславлення духу патріотизму і відданості рідній Батьківщині.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті Л. Коваленка

...В образі розвідника розкрито багато граней його душі — душу великої людини-борця. Він не тільки хоробрий солдат, а й досвідчений розвідник, гуманна людина, ніжний син, вірний товариш, людина з тонкою душею, не чужою жартові і мрії, сповнена великої жадоби до життя і пізнання, скромна і проста, лагідна, чуйна до чужого болю. Всі ці й інші риси характеру героя поет показує і розкриває в конкретних і правдивих умовах, типових для років війни...

Розкриттю ідеї безсмертя також служить такий композиційний засіб, як введення в поему розповіді плотаря та змалювання картин щедрої осені (на початку твору). Поет ніби говорить цим: те, за що віддав боєць життя, квітне нині і міцніє, завжди пам’ятаючи про своїх рятівників і захисників.

Солдат звертається до людей, — без відчаю, без тіні розпачу, — із закликом боротися до кінця з ворогом. Він вірить, що справа, за яку віддає своє життя, все одно переможе. Впевненість у перемозі робить його твердим і непохитним у найважчу хвилину життя, здатним віддавати промінь і силу своєї впевненості іншим. Цей зміст прекрасного в образі солдата логічно закінчує весь попередній його психологічний розвиток. Він переконує читача, бо читач знає з попереднього, які риси визначають характер розвідника-Прометея: людяність, патріотизм, мужність, самовідданість.

Другим головним героєм в поемі виступає український народ, уособлений насамперед в образі безіменного хлопця, що знайшов розвідника на березі ріки, і його матері, яка доглядала пораненого. Мати-українка як рідного сина прийняла воїна-розвідника. Він захищає Вітчизну, її щастя — значить, він гідний найбільшої пошани і турботи.

Всі — від старого діда до маленького дівчатка — клянуться в тому, що солдат їхній, з їхнього села. Анафоричне «це наш» якнайкраще передає ставлення селян до солдата та їхню єдність, згуртованість. Разом з тим — це нескорений, мужній народ, ладний піти на тяжкі випробування, аби тільки не видати ворогам своєї рідної людини. Хто ж вони, оті, що так твердо підтримують розвідника? Це трударі, честь і слава землі — хлібороби, ковалі, теслі... вони бачать у солдаті свою близьку людину.

2. Охарактеризувати образ бійця з поеми за планом

1. Кого поет в поемі називає Прометеєм?

2. Риси характеру воїна:

а) гаряча любов до вітчизни і народу;

б) величезна сила волі, здатність на героїчні подвиги аж до самопожертви в ім’я щастя людей;

в) оптимізм, життєлюбність;

г) глибока віра в перемогу над ворогом;

д) вірність своєму військовому обов’язку.

3. З’ясувати поняття прометеїзму

Прометеїзм — це самовіддане служіння людям, беззавітна, незламна і непохитна боротьба людини за щастя і благополуччя інших.

Прометей Малишка — не легендарна, а реальна людина. Це типовий образ воїна, у якому втілені найхарактерніші риси, властиві багатьом воїнам.

4. Бесіда

✵ Чи вважаєте, що твір «Прометей» про смерть? Доведіть.

(У поемі розповідається про подвижницьку смерть радянського воїна, живцем спаленого фашистами. Але це твір — не про смерть. Це твір — про життя, про велику і світлу дружбу, яка перемагає смерть, про любов людини й Батьківщини)

✵ Яким змальовує А. Малишко радянського воїна? (У найтяжчу мить він не проклинає життя. Поет змальовує його світлими фарбами — на ясному тлі до кришталь літнього неба з дубами й сонцем у долині, тепла юнацьких літ, сонця злиток. У цій картині — моральна зверхність, перемога радянської людини, народу, соціалістичного ладу над звироднілими, чорними фашистськими силами)

✵ Як гадаєте, чи турбувало щось бійця перед лицем смерті? (Тільки одне: чи знатимуть друзі, що він не похилився перед ворогом, а чесно вмер)

✵ Як же розкривається в поемі ідея прометеїзму?

Жити для людей і померти для людей.

Подвиг безіменного розвідника по своїй суті й по своїй величі перегукується із древнім міфом про титана, який приніс людям вогонь і знання, віковічно страждав, катований богом-тираном, але не скорився. Боєць загинув.

IV. Закріплення

1. Слово вчителя

У поемі «Прометей» А. Малишко з великою художньою силою втілив ідею самопожертви в ім’я людського щастя.

До теми прометеїзму Малишко повертається в іншій поемі — «Це було на світанку» (1948). В ній поет розповідає про рядову колгоспну ланкову, трудівницю Докію Петрівну.

На перший погляд мало спільного між воїном-Прометеєм і старою колгоспницею. Але в цих двох героях спільне найголовніше: вони живуть обоє для людей.

2. Рекламний ролик «А. Малишко в колі друзів» (перевтілення в «образ»)

У пам’яті сучасників назавжди зберігає образ А. Малишка — людини рідкісного духовного багатства, полум’яного патріота, поета-трибуна, громадського діяча, вічно молодого, чесного і принципового, з іскристим вогником в очах... така людина, як А. Малишко, повинна мати багато друзів. І він їх мав. Одним із них був Остап Вишня.

ОСТАП ВИШНЯ.

Піклувався завжди, щоб ім’я А. Малишка, його твори якомога краще пробивали дорогу до читачів. Покладав неабиякі надії на його талант. Коли в поета виникали прикрощі, що вибивало його з творчої колеї й негативно впливало на здоров’я, намагався підтримати товариша. Невипадково присвятив як старшому другові цикл поезій під назвою «Після Остапа Вишні». Майже в кожному творі звучить не тільки мотив дружби, але й щирої вдячності за мудрі поради і братні піклування. Недовгою, на жаль, була наша дружба, але світла і красива! Жодного разу між нами не промайнула тінь незлагоди чи сумніву. Зустрічі були святом для обох. Лаштуючись «в далеку дорогу» записав до свого щоденника: «Сиджу-сиджу перед смертю і в душі кричу: «Хай живе Малишко!»».

О. ОЛЕСЬ

Наше знайомство відбулося раніше на 10 років, ніж з О. Вишнею. Але вікова різниця не стала на заваді довголітньому товаришуванню. Згадую, як А. Малишко розповідав про свої мрії, уподобання, коли розмовляли. Не пройшло, а бурею промчало 20-ліття чудової дружби. За всі ці роки було багато розлук, коротких і довгих, заповнених тугою.

Та ось несподівано прийшла розлука назавжди...

V. Домашнє завдання

1. Написати реферат «Доріг воєнних грози та пісень» (за поезіями А. Малишка).

2. Самостійно прочитати поему «Це було на світанку» (зробити записи в читацькому щоденнику).

3. Підготуватися до виразного читання найулюбленішого епізоду з поеми «Прометей».







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit