Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 23. І. Франко. Образи, художні особливості поеми «Іван Вишенський».
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Франко Іван

Мета: допомогти учням краще зрозуміти реальні та символічні образи поеми, збагнути прихований зміст, визначити художню майстерність автора; розвивати навички характеристики образів, елементів художньої майстерності, вміння висловлювати власні думки; виховувати почуття гордості за видатних українців, патріотизм, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, словники літературознавчих термінів, тлумачні словники.

Теорія літератури: художній образ і його види, художні засоби.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Любов... Це одне з найсильніших людських почуттів. Вона робить людину щасливішою, робить її і найнещаснішою, змушує радіти й страждати. Вона кинула Івана Вишенського в далекі афонські печери, вона ж повернула його на рідну землю. Священна любов до батьківщини, особливо діяльна, якщо вона, звичайно, справедлива. Як письменникові І. Франку вдалося розкрити образ духовно багатої особистості, що є окрасою народу? Про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.

III. Актуалізація опорних знань учнів

Літературний диктант.

1. Що єдине порушує тишу на Афоні? (Дзвони монастирів.)

2. Що було вершиною аскетичного подвигу послушників? (Добровільне перебування в печері над морем.)

3. Якою була відповідь Вишенського на всі питання ігумена перед спуском у печеру? (Так.)

4. Що вважав старець за свого товариша? (Хрест, який приніс із собою.)

5. Чий, за міркуваннями аскета, образ «ясний, тихий та принадний, коли здалека дивиться, а гіркий, страшний вблизу»? (Образ земного життя.)

6. Хто був першим «гостем» печерного старця? (Павук.)

7. Чому Іван не врятував муху? (Він вважав, що на все Божа воля.)

8. Про що подумав старець, побачивши занесені вітром пелюстки вишневого цвіту? (Про Україну.)

9. Хто привидівся старцеві в барках, що підпливали до Афонської гори? (Козаки.)

10. Яке прохання до Вишенського було в листі? (Очолити боротьбу на захист церкви Божої.)

11. Яку відповідь дав старець? (Ніякої або відмовився.)

12. Які слова Христові наштовхнули старця на думку про повернення в Україну? («Хто рече, кохаю Бога, а не порятує брата,— той брехню на душу взяв».)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Робота з текстом поеми.

1) Доведіть за допомогою тексту (підібравши цитати або коротко переказавши епізод), що Іван Вишенський змальований поетом саме так, як зазначено в таблиці.

Риси характеру

Доведення (приклади з тексту)

стійкий у вірі

(«Про постійне і величне думай тут, душе моя»)

мужній

(«Покажися тут між нами, як старий борець незламний!»)

витривалий

(«Камінь тут довкола мене...— се мій дім і мій притулок, подушка і накриття»)

патріот

(«Дай мені братів любити і для них життя віддати! Дай мені ще раз поглянуть на свій любий, рідний край!»)

мудрий

(«Але ти ж велів шукати правди!.. Без твоєї волі думка не прийде на ум»)

діяльний

(«Чи не був я їй порадник на непевнім роздоріжжі? Чи не додавав відваги її втомленим борцям?»)

2) Складіть план до характеристики І. Вишенського. Орієнтовний план

1) І. Вишенський — філософ, письменник, релігійний та громадський діяч.

2) Тверде рішення стати аскетом-печерником.

3) Риси характеру старця:

а) твердість у вірі; освіченість, мудрість;

б) мужність і стійкість у душевних та тілесних випробуваннях;

в) любов до батьківщини;

г) бажання допомогти рідному краю й народові.

4) «І яке ж ти маєш право,

Черепино недобита,

Про своє спасения дбати

Там, де гине міліон?»

(І. Франко)

2. Складання усного твору-характеристики головного героя поеми

І. Франка за планом.

3. Міні-дискусія про поведінку і вибір І. Вишенського.

— Життя в печері — втеча від труднощів?

— Щира молитва самітника про Україну принесе їй більшу користь, ніж боротьба?

— Що кому до інших, краще спастися самому?

4. Читання й коментування.

(Останні одинадцять строф V розділу поеми.)

— Що таке «гармонія» у розумінні поета? А у вашому розумінні?

— Опис чого подає автор?

— Які кольори згадує письменник?

— Про які тони йдеться — барв чи звуків?

— Які слухові, зорові образи у вас виникають у зв’язку з прочитаним?

— Попрацюйте з тлумачним словником, знайдіть визначення слова «гармонія».

Гармонія має кілька значень:

1) Закономірне поєднання тонів в одночасному звучанні; співзвуччя (в музиці).

2) Злагоджене звучання, приємне для слуху; милозвучність.

3) Поєднання, злагодженість, взаємна відповідність якостей (предметів, явищ, частин цілого).

Отже, можемо говорити про поєднання стану душі з тими кольорами та звуками природи, які бачить і чує старець з отвору своєї печери. Це блиск сонця, моря, плюскіт хвиль і теплі спогади про дитинство, про матір; це стан душевного задоволення, коли людина досягла омріяної мети, опинилася там, і в такому стані, як хотіла.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

— Складіть ланцюжок понять, які характеризують внутрішній стан героя поеми І. Франка «Іван Вишенський».

Рішучість —» твердість —» задоволення —» (замилування —» переживання —» вагання, сумніви —» тривога —» сумніви, неспокій —» страх —» докори совісті —» упевненість —» просвітління).

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«Я зрозумів (зрозуміла), що робити вибір — це ...»

«Кожна людина має право на свій вибір, але він, на мою думку, повинен бути ...»

VII. Домашнє завдання

Виписати приклади основних художніх засобів з поеми, з’ясувати їхню роль у творі. Підготуватися до тематичного оцінювання.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.