ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Усна народна творчість. Народна драма. «Просо», «Коза»

Всі публікації щодо:
Фольклор

Тема. Усна народна творчість. Народна драма. «Просо», «Коза».

Мета: ознайомити учнів з основними жанрами народної драматургії як складової усної народної творчості; допомогти усвідомити зв’язок української народної драматургії зі світоглядом, ментальністю українців; розвивати навички аналізу творів фольклору, вдосконалювати вміння виразно читати драматичні твори; виховувати повагу до традицій та звичаїв українців, до перлин усної народної творчості.

Обладнання: збірки фольклорних творів, аудіо- та відеозаписи, опорні схеми та плакати.

Теорія літератури: фольклор, народна драматургія, її основні жанри.

ХІД УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

Українська усна народна творчість — складова і невід’ємна частина великої культури народу. У численних казках, легендах, прислів’ях, приказках, піснях, думах відображені погляди українців на світ, їхні мрії, сподівання, уявлення про Добро та Зло. Записано близько 300 тисяч українських народних пісень — чи не найбільше у світі, а деякі з них навіть стали народними і в інших державах, як-от пісня С. Климовського «Їхав козак за Дунай». Цей твір визнаний народним у Шотландії, Франції, Польщі, Чехії, Болгарії, Угорщині та інших європейських країнах.

Прислухайтесь, як океан співає —

Народ говорить. І любов, і гнів

У тому гомоні морськім. Немає

Мудріших, ніж народ, учителів;

У нього кожне слово — це перлина,

Це праця, це натхнення, це людина, —

так говорив про усну народну творчість невтомний її збирач, поет М. Рильський.

Чи не найдавнішим видом фольклору є народна драматургія, у якій поєдналися пісні, танці й гра — драматичне дійство. В українців — споконвічних хліборобів — драматургія якнайтісніше пов’язана з календарним сільськогосподарським циклом та з християнськими традиціями.

Скільки ж років знаменитій Козі-Дерезі і що вона символізує? Про це ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Завдання учням.

1) Напишіть схематично, яке значення має художня література.

2) Наведіть факти, які свідчать про високий розвиток української літератури, складний процес становлення у зв’язку з перешкодами й заборонами, про її світове значення.

3) Назвіть основні положення вступної статті підручника, які вас зацікавили, спонукали до роздумів.

4) Інтерактивна вправа «Гронування».

— Складіть схему «Роди і жанри українського фольклору».

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Основними жанрами української народної драматургії, яка корінням сягає аж у сиву дохристиянську добу, були пісня-гра з драматичними діалогами, драматична сценка-гра обрядового чи жартівливого характеру, родинно-обрядова драма (весілля).

Більшість пісень-ігор були пов’язані з хліборобською працею, як, наприклад, «Просо». Це драматичний діалог між двома групами людей — молодицями та дівчатами з одного боку, і чоловіками та парубками — з другого. Парубки, жартуючи, погрожують дівчатам, що їхні коні витопчуть просо. Дівчата хочуть відкупитися, пропонуючи сто рублів (срібних), навіть тисячу. Хлопці погоджуються не шкодити лише тоді, коли їм обіцяють гарну дівчину.

2. Виразне читання пісні-гри «Просо».

3. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда.

— Що вказує на давній передхристиянський характер твору? (Ладо.)

— Коли грали, на ваш погляд, у такі ігри? (Навесні.)

— Який характер має гра? (Жартівливий.)

— Що утверджує така гра? (Миролюбність, життєрадісну натуру наших пращурів.)

5. Слово вчителя.

П’єса-гра «Коза» — невелика драматична сценка гумористичного характеру, одна з найулюбленіших в Україні. У п’єсі є всі елементи драматичного твору: ремарки, діалог і монолог-пісня, в якій змальована самохарактеристика головної дійової особи — кози — домашньої тварини з досить норовливим характером.

6. Виразне читання п’єси-гри «коза».

7. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

8. Евристична бесіда.

— Для кого, на вашу думку, призначена ця гра? (Для дітей.)

— Що розвиває ця гра? (Спритність, вміння співати, грати роль.)

9. Коментар учителя.

Відомо, що в обрядах різдвяного циклу є «Водіння кози». Воно полягає в тому, що переодягненого в козу «актора» водить по хатах різдвяний гурт із Козоводом, Міхоношею, Лікарем, Чортами та Ангелами й іншими казковими персонажами; показується сценка, висловлюється побажання: «Де коза ногою, там снопи горою» і под. Учасники обряду отримують від господарів щедре частування.

Цей обряд був таким цікавим і веселим, що його елементи з козою перетворилися на постійну дитячу гру, казку й пісеньку-забавлянку. От і виходить, що нашій Козі-Дерезі вже… дві тисячі років!

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Розгадування кросворда.

✵ Розгадавши кросворд, визначте риси фольклору.

(Відповіді: Усність, традиційність, варіативність, колективність.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Народна драматургія українців указує на те, що за характером вони…»

«Мене здивувало (вразило).»

«Виявляється, що звичайна дитяча гра може свідчити про…»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, аналізувати твори народної драматургії; групове завдання: підготувати інсценівку однієї з ігор (наприклад «Явтух»).







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit