Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

І. Котляревський. «Наталка Полтавка». Соціально-побутовий конфлікт у творі, особливості жанру

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Тема. І. Котляревський. «Наталка Полтавка». Соціально-побутовий конфлікт у творі, особливості жанру.

Мета: через виразне читання, бесіду розкрити учням красу твору, ознайомити зі змістом п’єси; розвивати образну уяву, вміння самостійно висновувати; виховувати доброзичливе ставлення до людей, до членів своєї сім’ї.

Обладнання: записи оперних партій з опери «Наталка Полтавка» М. Лисенка або пісень із п’єси, підручник, тексти.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

Письмова робота: читання і коментування виписаних прикладів з поеми.

2. Зв’язне висловлювання на тему.

1) Використання в поемі усної народної творчості.

2) Вживання в «Енеїді» різноманітних синонімів, однорідних членів речення.

3) Строфічна будова і віршовий розмір поеми.

4) Зв’язок поеми з попередньою літературою.

5) Значення «Енеїди» Котляревського.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя за матеріалами підручника (с. 126 — 127).

2. Виразне читання за ролями фрагментів п'єси.

1) Перша дія: а) зустріч возного з Наталкою; б) діалог виборного і возного; в) розмова Наталки з матір’ю.

2) Друга дія: а) зустріч Миколи і Петра; б) зустріч Наталки і Петра.

3. Бесіда з учнями.

1) Що знаходиться в центрі уваги автора п’єси?

2) Яка причина тривалої розлуки Петра і Наталки?

3) Чому мати хоче віддати Наталку за нелюбого дочці возного?-

4) Яка роль Миколи в п’єсі, з якою метою введено цю дійову особу?

5) Чим подобається вам Наталка?

6) Які прислів’я і приказки з п’єси ви запам’ятали?

7) Що характерного в мові возного?

4. Словникова робота.

Драматичний твір (від грецьк. — дія) — літературний твір, побудований на діях та висловлюваннях персонажів і здебільшого призначений для сценічного виконання. Разом з тим має художню цінність і як твір для читання. Авторські зауваження в драматичному творі містяться лише в коротких ремарках. Події в ньому розгортаються послідовно (експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка). Відрізняють зовнішню дію, тобто вчинки персонажів, і внутрішню дію — зіткнення ідей, поглядів, життєвих позицій, виражене в діалогах, суперечках. Основним зображально-пиражальним засобом драматичного твору є мова дійових осіб (діалоги, монологи). Драматичні твори поділяються на окремі жанри: драма (соціально-побутова, психологічна, історична), трагедія, комедія, водевіль.

Композиція (від лат. — складання, з’єднання) драматичного твору — це послідовність розгортання дії п’єси. Основні композиційні елементи твору: експозиція, з якої дізнаємося про час і місце дій, одержуємо перше уявлення про персонажів; зав’язка — виникнення конфлікту, що зумовлює подальшу дію; розвиток дії — події, спричинені конфліктом; кульмінація — вирішальна подія, яка виявляє найбільше загострення конфлікту; розв’язка — наслідки подій, що відбулися в п’єсі. У п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка» експозицією є перша поява Наталки, її розмова з возним, зав’язкою — розмова Наталки з матір’ю. Розвиток дії — події до появи Петра, кульмінація — поява Петра, розв’язка — заключна сцена.

5. Самостійна робота з текстом та підручником.

1) Визначити і записати тему п’єси «Наталка Полтавка». (Драма кохання бідної дівчини-селянки, яка відстоює своє право на щастя.)

2) Записати композицію «Наталки Полтавки».

3) Виписати позитивних і негативних персонажів п’єси.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 120 — 122; виписати цитати до характеристики Наталки (як вона сама себе характеризує, як її характеризують виборний і мати); хрестоматія [48, с. 152 — 178]. Виписати три приказки або три прислів’я з мови дійових осіб і вказати, кому вони належать.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.