Уроки української літератури 9 клас II семестр: Посібник для вчителя - Грабовська О. М 2011

Марко Вовчок. Романтичність оповідання «Максим Тримач». Почуття відповідальності та вини як уселюдські почуття

Всі публікації щодо:
Вовчок Марко

ТЛ: романтичний характер у творі.

Мета: аналізувати оповідання «Максим Тримач», розкрити майстерність творення персонажів; навчити учнів розуміти зміст поняття характеру у творі та розпізнавати характер романтичного тину; формувати позицію — жити власною працею; виховувати усвідомлення переваг життя в суспільстві, де поважаються права людини, відсутнє поневолення особистості.

Обладнання: збірки творів Марка Вовчка, ілюстрації, виконані учнями, до оповідання «Максим Гримам»; роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

1. Перевірка засвоєння учнями змісту оповідання.

Її можна провести у формі тестів.

1. Події твору Марка Вовчка «Максим Тримач» розгортаються на хуторі поблизу:

а) Києва;

б) Чернігова;

в) Черкас;

г) Полтави;

2. Дочок Максима звали:

а) Олена і Оксана;

б) Катря і Тетяна;

в) Катря і Оксана;

г) Олена і Тетяна.

3. Тримач бажав мати за зятя:

а) бурлаку;

б) вільного козака;

в) багатого пана;

г) того, кого покохає його донька.

4. Семен перебував на службі у пана:

а) перший рік;

б) другий рік;

в) третій рік;

г) четвертий рік.

5 Катря і Семен планували побратися:

а) навесні;

б) влітку;

в) восени;

г) взимку.

6. Козаки запалювали березу чи інше дерево над Дніпром для того, щоб:

а) зігрітися;

б) не сидіти в темряві;

в) подати звістку про себе;

г) зварити їсти.

7. Семен з іншими козаками загинули під час:

а) бурі на Дніпрі;

б) пожежі;

в) урагану;

г) землетрусу.

5. Дізнавшись про смерть коханого, Катря пішла у садок плести вінок:

а) з маків та барвінку;

б) з маків та ромашок;

в) з польових квітів;

г) з волошок та барвінку.

9. Катря закінчила життя самогубством:

а) кинувшись у річку і кладки;

б) кинувшись у річку з вербової гілки;

в) перетворившись на вербу;

г) випивши отруту.

10. Максим Гримач після смерті доньки не виходив з дому:

а) два роки;

б) п’ять років;

в) сім років;

г) десять років.

11. Молодша дочка Тримача вийшла заміж за:

а) сотника;

б) полковника;

в) отамана;

г) гетьмана.

12. За жанром твір «Максим Гримам» — це:

а) оповідання; 

б) повість;

в) казка;

г) нарис.

2. Бесіда за питаннями.

- Хто є головним героєм твору?

- Зачитайте портрет Максима Тримача. Чи співпадає ваше уявлення про героя з описом, створеним Марком Вовчком?

- Які риси, на вашу думку, є визначальними в характері Максима? Підтвердіть свої думки цитатами з тексту.

- Що вам відомо про сімейний стан Максима?

- Яким він був батьком для своїх дочок?

- Чому Максим Тримач заборонив Катрі одружитися з Семеном? Як ви вважаєте, чи правильно він зробив?

- Чи відчував батько вину за смерть доньки Катрі?

- Як могли б розвиватися події в суспільстві, де поважаються права людини, відсутнє поневолення особистості? Спроектуйте ситуацію, зображену у творі, на наш час і розкажіть, як би ви вчинили на місці героїв.

(Матеріал для вчителя.

Максим Тримач був морально сильною людиною, мав власні принципи і погляди на життя. Він ніколи не відступався від своєї думки, вмів приймати важливі рішення, все намагався вирішити самотужки. Максим бачив свободу у рівноправ’ї, не визнавав панів, був запеклим ворогом кріпацтва. Він не міг спокійно дивитися на те, як багатії принижують гідність простих людей — селян-кріпаків. Одного разу, коли якийсь пан образив його односельця. Тримач спалив хату багатія й вигнав того за Дніпро. Своїми словами й вчинками він заслужив неабияку повагу на селі. Його любили всі сусіди, збиралися навколо нього, прислухалися до його слів. Максим Тримач боровся за справедливість, вважав, що жити треба своєю працею й нізащо нікому не підкорятися. Я вважаю, що саме такі люди, які вміють зберегти власну гідність і захистити свої права, заслуговують на повагу. Марко Вовчок змалювала через образ Максима Тримача романтичний характер, який поєднує у собі бунтівний дух, прагнення свободи й незалежності, вміння відстоювати свої позиції у суспільстві. Бажання волі об’єднувало людей, і вони йшли захищати свою честь та гідність. Образ не єдиний в українській літературі: постійний гніт і приниження з боку панів викликали реакцію — і завжди знаходився хтось, у чиїх жилах кипіла кров при погляді на несправедливість. У наш час, здається, особистостей із таким характером майже не залишилося, люди ні за що не борються, вони втратили мету, а можливо, ми їх не помічаємо або втратили довіру до них.

Та все ж яким би добрим не був характер Максима Тримача, ідеальних людей не буває. Романтичний герой приречений на самотність. І, звичайно, бути таким твердим, впертим і непокірним не завжди добре. У Тримача виникла проблема у стосунках з донькою Катрею. Він суворо заборонив їй виходити заміж за кріпака, бо хотів мати за зятя вільного чоловіка, а для доньки бажав щастя і, головне, свободи. Не міг він віддати свою єдину кровиночку панові. Для Катрі ж важливішими були її щирі почуття до Семена, вона не зважала на його соціальний стан, становище у суспільстві. Перед молодою дівчиною постало тяжке завдання: вирішити свою долю. З одного боку, вона не могла не послухатися свого батька, бо дуже його поважала. З іншого ж - Катря боялася втратити своє кохання, єдине й найважливіше для неї почуття. Душевні переживання й суперечки приносили їй невимовні страждання. І, дізнавшись про загибель Семена, Катря не витримала такого удару й пішла з цього світу. Містична сцена смерті доповнює й без того вміле зображення подій і побудову твору. Містична ніч, гарне біле вбрання дівчини, похилена верба і маковий вінок, який залишився плавати на воді — все це заворожує читача. Але понад усе вражає трагізм безвихідного становища. Авторка в образі Катрі уславлює вірність коханню, звеличує кохання як духовну якість, що підіймається над усіма перешкодами. Марко Вовчок за манерою викладу близька до народної творчості, звертає увагу на проблеми, що пов’язані з кріпацтвом, та від цього і твір не стає менш актуальним: стосунки батьків та дітей — проблема одвічна. Не можна сказати, хто винен, хто правий. У таких ситуація правда десь посередині. Досвідчені батьки завжди бажають нам щастя, тому до них треба прислухатися. Але іноді батьківське прагнення і щастя для своїх дітей переходить межі, а їхнє втручання до особистого життя дорослого сина чи дочки можуть призвести до невиправних наслідків. Так і Максим Тримач: дуже любив Катрю, хотів, щоб та прожила щасливе життя з вільним і заможним козаком. Та не треба було так суворо ставитися до доньки Батько не зміг зрозуміти, чого хоче молоде серце Катрі, не дав їй свободи — і втратив назавжди. Потім зрозумів свою помилку, та вже було надто пізно. У цьому випадку й виявляється вада сильної особистості Максима Тримача. У стосунках із близькими треба бути в міру суворими й завжди намагатися зрозуміти рідну й дорогу тобі людину. Саме тоді, коли заради щастя власних дітей батьки зможуть не бути такими суворими і недосяжними, а діти прагнутимуть не просто почути, але й послухати батьків, які пройшли значний відтинок життя і намагаються вберегти нас, дітей, щоб не впали у прірву, — лише тоді буде вирішена проблема взаєморозуміння між батьками й дітьми.)

3. Пояснення вчителя.

— Коли ми говоримо про характер персонажа, то маємо на увазі «сукупність стійких психічних властивостей, її особистих рис, що виявляються в поведінці й діяльності героя», тобто його вдачу.

Та слово «характер» має й інше, термінологічне значення. Ним називаємо змальований письменником у художньому творі образ людини з властивими їй індивідуальними рисами, що зумовлюють її поведінку, ставлення до інших людей, до життя тощо.

У творі Марка Вовчка «Марко Тримач» змальовано характери романтичного типу.

4. Практикум з теорії літератури.

Пригадайте ознаки романтизму в українській літературі та поясніть, за якими ознаками можна розпізнати романтичний характер у творі.

5. Робота в групах.

Учні об’єднуються в групи, кожна з яких готує відповідь на одне з питань:

І група — знайдіть у тексті описи природи та визначте їх роль у творі;

ІІ група — знайдіть у тексті фольклорні образи-символи та розкрийте їхнє значення.

6. Виступи представників груп.

II. Підбиття підсумків.

III. Домашнє завдання.

Напишіть лист Марку Вовчку, у якому висловіть власні судження про ідейно-художні особливості оповідання «Максим Гримач».