Уроки української літератури 9 клас II семестр: Посібник для вчителя - Грабовська О. М 2011

Виразне читання прозових уривків з авантюрно-пригодницького роману І. Багряного «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Мета: удосконалювати вміння виразно читати прозові уривки; розвивати навички володіння словом; узагальнити знання про стильовий синтез у «Тигроловах»; виховувати естетичні смаки, любов до рідного слова.

Обладнання: ілюстрації до роману І. Багряного «Тигролови», фонозапис прозового тексту у виконанні майстра декламаційного мистецтва, портрети Д. Многогрішного. І Сірка.

Ходи тільки по лінії найбільшого опору — і ти пізнаєш світ.

І. Багряний

Хід уроку

І. Мобілізація уваги учнів.

Учні прослуховують фонозапис прозового тексту у виконанні майстра декламаційного мистецтва.

II. Організація навчальної діяльності.

1. Пояснення вчителя.

- Звичайно, що перш ніж начитувати текст, необхідно збагнути його ідейний смисл. Треба мати чітке уявлення про епоху, яку зображено у творі, про ідейну позицію автора, його симпатії та антипатії: про те, як погляди автора, його ставлення до явищ, подій та різних категорій людей викристалізувались у творі, у які форми вони були відлиті. Кому із героїв свого твору автор симпатизує, до кого ставиться скептично, кого виставляє на посміховище, кого таврує, ганьбить» Чи завжди рівний автор у ставленні до героя, чи все в ньому він приймає? За що гудить, за що похваляє своїх героїв автор? Яким є моє ставлення до автора й до кожного з героїв його твору?

Треба внутрішнім зором своїм бачити змальовану автором картину в усіх її деталях. Якщо вона описана докладно, досить лише вдумливо проаналізувати текст, якщо вона схоплена скупими штрихами, її треба домалювати у своїй уяві, нафантазувати.

2. Назви героя твору за «Тигроловами».

Вчитель зачитує характеристику героя твору, а учні повинні відгадати, про кого йде мова.

✵ Життєлюбний, повнокровний і повноцінний у почуттях, вчинках, здатний відстояти себе і близьких собі людей, захистити їх права і щастя. (Григорій Многогрішний.)

✵ Жорстокий, лестливий, жалюгідний, підлабузник … (Медвин.)

3. Пізнавальне завдання.

- Які історичні імена використовує І. Багряний в «Тигроловах»? 3 якою метою?

(Довідка.

Дем’ян Многогрішний — гетьман України (1669 — 1672). та Був учасником антимосковського повстання І. Брюховецького 166S р. Наказний гетьман П. Дорошенка на Лівобережжі. 1688 р. став «гетьманом сіверським». а 3.03.1669 був обраний у Глухові гетьманом України. Звинувачений Москвою у «державній зраді», був засланий у Сибір, де й залишилися його нащадки.

Іван Сірко — кошовий отаман Війська Запорізького Низового, визначний військовий діяч Запоріжжя. Був учасником військових походів Б. Хмельницького на Польщу, проти турків і татар, московітів, 1672 р. претендував на гетьманську булаву. Це посварило його з новим гетьманом І. Самойловичем та московським урядом; в результаті Сірка Морозенко — славний козак.)

4. Виразне читання прозових уривків.

Вчитель демонструє поєднання у поетиці Багряного елементів символізму, романтизму, експресіонізму, екзистенціалізму.

Прозові уривки:

✵ з елементами символізму: «Дракон» (Частина І. розділ І), «Заливай» (Ч. II. р. 12), «Пісня» (Ч. І, р. І);

✵ з елементами експресіонізму: лексико-синтаксичні повтори (Ч. І, р. 5), образ з очей (Ч. І, р. 2), діалоги, полілоги (Ч. ІІ. р. 11);

✵ з елементами екзистенціалізму: роздуми Григорія (Ч. II, р. 7). розповідь старого Мороза (Ч. І, р. 6);

✵ з елементами романтизму: «дочки розкуркулених батьків» (Ч. II, р. 10).

III. Підбиття підсумків.

IV. Домашнє завдання.

Підготуйтеся до написання контрольною твору: підберіть цитати, вислови для характеристики героїв роману І Багряного «Тигролови».