Українська література - розробки уроків

Українська дитина

Всі публікації щодо:
Давня українська література
Пісні
Винниченко Володимир
Довженко Олександр
Українка Леся
Черкасенко Спиридон

Володимир Мономах. «Повчання дітям».
Батьківське піклування київського князя про виховання дітей у християнському дусі добра, справедливості, працелюбства, високого сумління та відповідальності.
Колискові пісні
«Ой ти, коте, коточок», «Ой ну, люлі, дитя, спать».
Роль колискової у вихованні дитини. Вияв щирих материнських почуттів і побажань у цих піснях. Простежити за особливостями лексики в цих піснях.
Леся Українка (справжнє ім'я Лариса Петрівна Косач). «Колискова», «Тішся, дитино, поки ще маленька», «Мамо, іде вже зима...», «Як дитиною бувало...».
Розповідь про дитинство поетеси, її мужність і талант. Неповторний, чарівний світ дитинства, змальований у поезіях Лесі Українки. Прищеплення життєствердного погляду на світ, творчої уяви, вільнолюбства й упевненості. Підготовка маленької людини до життя у складному дорослому світі. Розгляд естетичних якостей «Колискової», аналіз особливостей її лексики. Мотив духовної єдності дитини з батьками. Образ мужньої, сильної духом дівчинки в поезії «Як дитиною бувало...».
Володимир Винниченко. «Федько-халамидник».
Цікава історія з життя письменника. Оповідання «Федько-халамидник» - художня розповідь про хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками. Риси його незвичайного характеру. Аналіз вчинків дійових осіб у творі. Почуття та роздуми, що виникають під час прочитання оповідання. Художні засоби, що їх вживає письменник (портрет, пейзаж, діалог та ін.).
Теорія літератури. Поняття про епічний твір як розповідний.
Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань».
Коротка розповідь про письменника, образ головного героя - Павлика в оповіданні «Маленький горбань». Риси характеру хлопчика, їх вияв у його поведінці, вчинках, стосунках із іншими дітьми. Ставлення до нього автора, інших дійових осіб оповідання та читача. Складання плану до характеристики персонажа.
Теорія літератури. Головний герой, другорядні герої.
Олександр Довженко. «Зачарована Десна» (фрагмент).
Розповідь про видатного кінорежисера й письменника, твір про неповторний світ дитинства - «Зачарована Десна». Опис вражень малого Сашка про довкілля (хмари, небо, птахи). Історія з левом - реальність і уява хлопчика. Розповідь про пса, коней, колядників, діда й бабу Сашка. Аналіз реальних та уявних ситуацій, у які потрапляє головний герой. Власні спостереження дітей з реального життя.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.