Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

ЩО ТАКЕ ПОЕЗІЯ - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Цілком закономірно, що вивчення авторської літератури ми розпочинаємо з поезії. Адже саме поетичне слово є чи не найбільшою окрасою українського письменства. Видатні поети-класики Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка, П. Тичина, Є. Плужник, М. Рильський, Є. Малашок, В. Симоненко, Д. Павличко, І. Драч, В. Стус. Л. Костенко, В. Герасим'юк і багато інших створили мистецькі шедеври світового рівня.

Завдання основного рівня

1. Пригадайте імена поетів, яких ви вивчали раніше. Чим вам запам’яталися їхні твори?

2. У чому своєрідність поезії?

♦ Якщо в прозі переважає епічність (тобто змалювання подій та їх учасників), то в поезії ліризм (вираження почуттів і думок людини).

♦ Якщо проза передає більше інформації, то поезія емоційної енергії, відкриває позасвідомі глибини людської душі, найзагадковіші грані буття.

♦ Нарешті, на відміну від прозової, поетична мова ритмізована.

Теорія літератури

Ритм (від грецьк. узгодженість) — це впорядкований рух, періодичне повторення певних явищ у житті чи мистецтві (зміна пір року, стук серця, музична мелодія тощо). Поетичний ритм досягається завдяки рівномірному повторенню рим, складів і наголосів (віршовому розміру), строф.

Завдання основного рівня

1. Уважно роздивіться репродукцію картини О. Шупляка „Наша дума, наша пісня...“ (с. 45). Віддаліть її від себе, а потім наблизьте, зосередьте увагу на полотні в цілому, а потім на кожній деталі зокрема. Перед нами аж трирівневе зашифроване зображення. Спробуйте розшифрувати його.

Для допитливих

Олег Шупляк — сучасний українським художник. Народився 1957 р. у с. Біще на Тернопіллі. Навчався на архітектурному факультеті Львівської політехніки. Викладає в Бережанській дитячій художній школі. Характерна ознака стилю митця — техніка двовзорів. Так він називає картини-ілюзії з подвійним змістом. Серед відомих робіт майстра — „Кобзар“, „Благовіщення“, „Сільський пейзаж“, „Спас“, „Богоматір“, „Мені тринадцятий минало“, „Дух свободи“, „Іду на ви! Святослав Хоробрий“ та ін.

2. Порівняйте своє трактування з тим, яке пропонує сам автор. Це — картина-ілюзія, яка символічно зображає українську літературу. Насамперед її символізує обрис Т. Шевченка, що складається з постаті кобзаря та обрисів Лесі Українки й І. Франка. Портрет Лесі Українки, своєю чергою, створено з постатей героїв найвидатнішого шедевру письменниці — „Лісової пісні“, а портрет І. Франка — з пейзажу давнього українського села. Доповнює символічне узагальнення обрис „Русалки Дністрової“ — так називалася перша україномовна книжка на Західній Україні (про цих авторів і ці твори ви більше довідаєтесь у наступних класах).

3. Як ви думаєте, така манера художника ближча до прози чи до поезії? Чому?

Найглибше природу поезії розкривають самі поети.

♦ Іван Франко: „Поет розширює зміст нашого внутрішнього “я", зворушуючи його до... глибини“.

♦ Ліна Костенко: „Поезія — це завжди неповторність, / Якийсь безсмертний дотик до душі“.

♦ Василь Стус: „Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації“; „Без справжнього відкриття, справді нового бачення світу годі написати путящого вірша“.

♦ Райнер Мapія Рільке (австрійський поет): „Вірші не є, як уважають, почуттями: почуття з’являються в нас рано, а вірші — з досвідом. Задля одного-єдиного рядка треба побачити багато міст, людей і речей, треба знатися на тваринах, треба відчувати, як літають птахи, і знати рух, яким маленькі квітки розкриваються вранці. Треба вміти пригадувати шляхи в незнаних місцинах, несподівані зустрічі й наближення розлук...“

♦ Ґабс (сучасний французький поет): „Цінність поетів у тому, що вони здатні помічати душі речей“; „Поезія цілком пристосована до нинішнього життя. Вона, як Інтернат: у неї можна зайти й вийти, коли заманеться; можна прочитати один вірш, а можна п’ять, можна почати з будь-якого місця, тоді як з романами така річ не проходить — їх треба читати послідовно, якщо хочемо зрозуміти, про що йдеться“.

1. Як ви розумієте кожен із цих висловів? Які особливості поетичного мистецтва в них підкреслено?

2. Пригадайте вивчені торік поетичні твори Т. Шевченка („Мені тринадцятий минало...“, „Тополя“, „Заповіт“), Л. Костенко („Чайка на крижині“, „Дощ полив...“, „Кольорові миші“), В. Симоненка („Лебеді материнства“, „Ти знаєш, що ти — людина?“), А. Малишка („Пісня про рушник“), О. Ольжича („Захочеш — і будеш...“), О. Теліги („Сучасникам“). Які з наведених вище думок можна підтвердити, проілюструвати цими творами?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.