Всі публікації щодо письменника:
Шевченко Тарас

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

Мені однаково, чи буду - ТАРАС ШЕВЧЕНКО 1814-1861 - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

* * *

Мені однаково, чи буду

Я жить в Україні, чи ні.

Чи хто згадає, чи забуде

Мене в снігу на чужині

Однаковісінько мені.

В неволі виріс між чужими

І, неоплаканий своїми,

В неволі, плачучи, умру.

І все з собою заберу,

Малого сліду не покину

На нашій славній Україні,

На нашій не своїй землі.

І не пом’яне батько з сипом,

Не скаже синові: Молись,

Молися, сину, за Вкраїну

Його замучили колись.

Мені однаково, чи буде

Той син молитися, чи ні...

Та не однаково мені,

Я к У країну злії люде

Присплять, лукаві, і в огні

Її, окраденую, збудять...

Ох, не однаково мені.

За жанром це зразок філософсько-громадянської лірики, а конкретніше медитація.

Теорія літератури

Філософська лірика — вірші-роздуми про закономірності існування світу, людини, сенс людського життя, добро і зло тощо: „Ти знаєш, що ти — людина?” В. Симоненка, „Крила” Л. Костенко.

Найхарактернішим різновидом філософської лірики є медитація (латин. роздум) — поетичне міркування над проблемами життя та смерті, над сутністю людської душі.

Якщо у філософській ліриці загалом поет прагне пізнати істину як таку (у масштабах Усесвіту), то в медитації міркує насамперед про власне життя, осмислює свій внутрішній світ.

У вірші „Мені однаково, чи буду...” поєднуються ознаки філософської (медитативної) і громадянської (патріотичної) лірики.

Завдання основного рівня

1. Доведіть, використовуючи текст вірша, що це зразок саме медитативної лірики.

2. Як ви думаєте, насправді „однаковісінько” поетові, житиме він в Україні чи ні, згадають його нащадки чи ні? З якою метою він так заявляє?

3. У вірші використано оксиморон1: „На нашій славній Україні, На нашій — не своїй землі”. Поясніть логіку цього, на перший погляд, алогічного образу, згадайте при цьому тисячолітню історію українського народу та його багатовікове колоніальне поневолення.

4. Що свідчить про те, що патріотизм автора абсолютно щирий, непідробний (урахуйте й умови написання твору, і його художні засоби, енергетику)?

5. Чи актуальний цей твір нині? Відповідь аргументуйте. Уважно розгляньте картину О. Шупляка, створену під час Революції гідності. Як ви розумієте символіку цього „двовзору”?

О. Шупляк. Борімося — поборемо. Нам Бог помагає! 2014 р.

6. Вивчіть вірш напам'ять і підготуйте його виразне читання. Постарайтесь інтонаційно передати стан душі автора в момент написання поезії, його роздуми, зміни, спалахи емоцій.

1 Оксиморон — це троп, що поєднує у творі різко протилежні поняття.

Скориставшись матеріалами Інтернету, підготуйте електронну презентацію на тему „Тарас Шевченко на Майдані”.

Імперська влада жорстоко розправилася з братчиками. Найтяжчий вирок винесли Т. Шевченкові Його заслали в казахські степи рядовим солдатом до „вислуги”, себто доки не стане офіцером, а оскільки влада не збиралася присвоювати йому будь-який чим, не означало довічну каторгу. Цар особисто приписав на присуді: „Под строжайший надзор с запрещением писать и рисовать”. Так Микола помстився митцеві за поему „Сон” нищівне осміяння царсько! династії, передбачення краху всієї системи російського самодержавства.

І потягнулися повільно нескінченні роки тяжкої неволі, солдатської муштри. Деякі офіцери, знаючи, хто такий Т. Шевченко, намагалися полегшити його долю. Інші ж, навпаки, не минали й найменшої нагоди, щоб познущатися над ув’язненим поетом. За ним пильно стежили, періодично обшукували, щоб вій не мав змоги писати й малювати.

Але поклик таланту виявився сильнішим за всі заборони й небезпеки. Митець продовжував робити маленькі захалявні книжечки й „мережати” їх поезіями-сповідями, молитвами до Бога й України.

Прочитайте два вірші поета під назвою „Лічу в неволі дні і ночі”, створені в той час. Які настрої й роздуми вони передають? Як автор описує своє життя на каторзі?

Створену таємно па засланні захалявну „Малу книжку” поет розпочав віршем „Думи мої, думи мої...”, у якому підкреслив незмінність своїх попередніх переконань, свою трепетну любов до Батьківщини та готовність служити їй і далі щирим поетичним словом.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.