Всі публікації щодо письменника:
Шевченко Тарас

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

Думи мої, думи мої - ТАРАС ШЕВЧЕНКО 1814-1861 - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

* * *

Думи мої, думи мої,

Ви мої єдині,

Не кидайте хоч ви мене

При лихій годині.

Прилітайте, сизокрилі

Мої голуб’ята,

Із-за Дніпра широкого

У степ погуляти

З киргизами убогими.

Вони вже убогі,

Уже голі... Та на волі

Ще моляться Богу.

Прилітайте ж, мої любі,

Тихими речами

Привітаю вас, як діток,

І заплачу з вами.

Невипадково наспівний вірш періоду заслання пост розпочав тим же рядком, що й перший вірш „Кобзаря” 1840 р. „Думами-дітьми” в обох поезіях Т. Шевченко називає свої твори.

Завдання основного рівня. Знайдіть у вірші епітети й риторичні звертання, якими змальовано твори. Про що свідчить таке ставлення? Що означала для митця поетична творчість у неволі?

Пост дуже хвилюється, щоб „при лихій годині” в умовах каторжанського приниження не заніміла, не змертвіла його душа. Тому й звертається до творчого дару, до натхнення з проханням залишатися з ним.

Т. Шевченко. Пісня молодого казаха. 1851-1857 рр.

Т. Шевченко. Байгуші1. 1853 р.

Поруч із думами центральним у вірші є образ киргизів. Автор співчуває їм, адже вони „убогі” й „голі”, бо і їх уже грабує Російська імперія, як і українців. Але ці степовики вберегли ще найбільшу цінність волю, яку вже відібрали в українців. Toму саме ці вільні люди (як і наше колишнє козацтво) є для поета моральною опорою.

Митець справді дуже прихильно ставився до казахів і киргизів (тоді ці два народи не розрізняли), за кожної нагоди радо спілкувався з ними, часто малював.

У Казахстані, до речі, і сьогодні шанують Т. Шевченка як одного зі своїх перших художників.

Завдання основного рівня. Роздивіться уважно репродукції. Як художник ставиться до своїх героїв? Що на малюнках про це свідчить? Чому він зобразив себе на задньому плані за байгушами?

Можновладці робили все, щоб морально та фізично зламати непокірного поета. Залякували друзів, щоб ті не листувалися з Т. Шевченком, забороняли друкувати твори, навіть публічно згадувати його ім'я.

1850 р. його повторно заарештували за порушення „высочайшего повеления” не писати й не малювати. І тепер уже заслали під посилений нагляд у прикаспійську пустелю із зовсім нестерпними умовами життя.

Люта каторга підірвала митцеве здоров'я, але не похитнула йот віру й волю. „Караюсь, мучуся... але не каюсь!” твердо заявляє поет в одному з тогочасних віршів.

Завдання основного рівня. Порівняйте портрети Т. Шевченка до заслання (див. с. 49) і на засланні. Що змінилось у його зовнішності? Чому? А які риси залишилися незмінними?

Т. Шевченко. Автопортрет. 1857 р.

1 Байгуші — так киргизи називали безпритульних жебраків.

Тільки після смерті Миколи І впливовим друзям удалося виклопотати помилування для засудженого поета. Сталося це 1857 р. Щоправда, процедуру звільнення можновладці навмисне затягли на кілька місяців.

Лише в березні 1858 р. поет приїхав до Петербурга, де за ним одразу встановили суворий поліційний нагляд. Але передова, вільнолюбна громадськість зустріла його як незламного героя, борця проти деспотії.

Прагнучи надолужити втрачений час, митець дуже багато працював: писав нові твори, віртуозно опанував техніку гравіювання1 й незабаром одержав звання академіка гравюри. Домігся нового видання „Кобзаря”, якого читали в Україні як національну Біблію. Захопився ідеєю організації недільних україномовних шкіл для народу. Останньою книжкою митця став буквар для цих шкіл.

Понад усе Т. Шевченко мріяв повернутися на Батьківщину, одружитися, побудувати хату над Дніпром, насадити сад і продовжувати творчу працю. Навесні 1859 р. така поїздка відбулася. Але закінчилася черговим арештом за крамольні антицарські висловлювання. Поета примусово відправили знову до Петербурга.

Його змучене солдатчиною й постійними переслідуваннями серце не витримало -зупинилося 10 бережи 1861 р.

Спочатку митця поховали на Смоленському цвинтарі. Лише через місяць друзі домоглися дозволу на перевезення тіла в Україну. До кордону везли залізницею. На рідній землі за козацьким звичаєм покрили домовину червоною китайкою й повезли волами, а через увесь Київ несли на руках.

Поховали великого сина України за його „Заповітом” під Каневом на високій горі, що звалася Чернечою, неподалік того місця, де він хотів „поставить хату і кімнату”.

Відтоді Шевченкова могила стала однією з найшанованіших святинь України. Щороку її відвідують тисячі людей з усього світу.

Для нас же, українців, Т. Шевченко ось уже півтора століття залишається найвищим духовним авторитетом, пророком, який безпомильно передбачив майбутню долю Батьківщини й чиє полум'яне слово допомагає нашій нації виживати й перемагати в найтяжчих випробуваннях.

„Шевченко — явище унікальне. Його немає з ким порівняти в письменстві інших народів... Просторо в цьому імені. У ньому вся історія наша, усе буття, ява й найпотаємніші сни. Нас просто не існує без нього. Кому не відомо: Україна — це Шевченко, Шевченко — це Україна. Синонімічна пара на всі часи, доки й світу. Уявити себе без Шевченка — усе одно, що без неба над головою. Він — вершинна парость родового дерева, виразник і хранитель народного духу. Навіть плоть його вознесена на вершину. Іншої такої могили на планеті немає” (В. Базилевськии, сучасний український поет і мислитель).

1 Гравіювання (від фр. вирізувати на чомусь) — нанесення малюнка на поверхню металу, дерена чи каменю шляхом зняття поверхневого шару матеріалу.

На Тарасовій горі в Каневі. Світлина Ю. Кардаша

Підсумуйте вивчене

1. У чому полягає заслуга Т. Шевченка як національного поета?

2. Які перші публікації поета? Чим вони захоплювали читачів?

3. Чому 1845 р. дослідники назвали роком високого сонця у житті та творчості Т. Шевченка? Які твори з'явилися в цей час?

4. За яких обставин Т. Шевченко написав цикл „В казематі”?

5. Розкрийте зміст символічних образів вірша „Ой три шляхи широкії...”.

6. Ознаки яких жанрів лірики поєднуються у вірші „Мені однаково, чи буду...”? Який провідний мотив і як саме розкривається в цьому творі?

7. Які риси вдачі виявив Т. Шевченко на засланні?

8. Охарактеризуйте два центральні образи вірша „Думи мої, думи мої...”.

9. Як минули останні роки поета? Де й коли він похований?

Прочитайте на дозвіллі

1. Шевченко Тарас. Кобзар. — К.: Дніпро, 1994.

2. Іваненко Оксана. Тарасові шляхи. — К., 1984.

3. Кониський О. Тарас Шевченко-Грушівський: хроніка його життя. — К.: Дніпро, 1991.

4. Чуб Дмитро. Живий Шевченко. — К.; Ярославів Вал, 2007.

Подивіться також в Інтернеті фільми: „Т. Шевченко. Заповіт”, „Мій Шевченко” Ю. Макарова, „Шевченко: відродження” X. Стебельської.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.