Всі публікації щодо письменника:
Шевченко Тарас

Українська література 8 клас - Л. I Коваленко - Оріон 2016 рік

ДУМИ МОЇ, ДУМИ МОЇ... - ТАРАС ГРИГОРОВИЧ ШЕВЧЕНКО 1814-1861 - Разом зі своїм народом - на віки - Світло української поезії

* * *

Думи мої, думи мої,

Ви мої єдині,

Не кидайте хоч ви мене

При лихій годині.

Прилітайте, сизокрилі

Мої голуб'ята,

Із-за Дніпра широкого

У степ погуляти

З киргизами1 убогими.

Вони вже убогі,

Уже голі... Та на волі

Ще моляться Богу.

Прилітайте ж, мої любі,

Тихими речами

Привітаю вас, як діток,

І заплачу з вами.

ПОМІРКУЙТЕ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. Висловте свої враження від вірша „Думи мої, думи мої...”.

2. Поясніть, який настрій ліричного героя та чим він викликаний. Відповідь підтверджуйте цитатами.

3. У своїх творах Т. Шевченко вживав слово „дума” в таких значеннях:

• міркування:

• жанр народного епічного твору;

• поетична творчість.

У якому значенні слово „дума” вжито у вірші „Думи мої, думи мої...”?

4. Прокоментуйте рядки:

Не кидайте хоч ви мене При лихій годині.

Яку роль виконує частка хоч у цьому контексті?

5. Тарас Шевченко у творі „Кавказ” охарактеризував Росію як тюрму народів. Як цю думку він розвиває у вірші „Думи мої, думи мої...”?

6. Прокоментуйте, як поет розкрив кожний із мотивів вірша. Цитуйте при цьому уривки.

Алла Горська. Дума (Тарас Шевченко)

1 Киргизи — в оренбурзьких степах переважно жили казахи, у часи Шевченка їх часто називали киргизами.

1. Усно проаналізуйте поезію „Ой три шляхи широкії...”, скориставшись алгоритмом у розділі „Літературознавчий навігатор”.

2. Напишіть есе „Разом зі своїм народом — на віки”.

Подискутуйте з однокласниками

Розгляньте портрети Тараса Шевченка, виконані сучасними митцями. Як ви ставитесь до неканонічного зображення класика? Свою відповідь обґрунтуйте.

Література в колі мистецтв

1. Багато творів Т. Шевченка покладено на музику, а деякі взагалі вважають народними піснями. Дослідіть „музичну” історію творів Кобзаря. Узагальніть інформацію, підготуйте презентацію та виголосьте повідомлення в класі.

Чи знаєте ви, що казахи вважають Т. Шевченка основоположником своєї національної художньої школи? Доберіть репродукції полотен поета періоду заслання, підготуйте інформацію про його живопис і графіку цього періоду та розмістіть її а соціальних мережах.

2. Перегляньте на каналі YouTubе фільм „Мій Шевченко” (автор — Сергій Петренко).

ТИ — ТВОРЧА ОСОБИСТІСТЬ

Тарас Шевченко — єдиний із українських митців, хто завжди на барикадах у періоди визвольних змагань народу. Вивчіть думку ровесників про те, які якості Кобзаря роблять його в усі часи сучасним. Підготуйте анкету та проведіть опитування в класі (школі) на цю

тому Результати оприлюдніть через соціальні мережі.

Читаємо із задоволенням

З 2006 p. видавництво „Грані-Т” започаткувало серію „Життя видатних дітей”. У книжках серії — цікаві й пізнавальні розповіді про дитинство науковців, митців, політиків, полководців. У книжці Івана Андрусяка1 (2008 р.) йдеться про Дмитра Туптала (святого Димитрія Ростовського), Григорія Квітку-Основ'яненка. Тараса Шевченка, Ніла Хасевича, Олексу Довбуша. Тараса Григоровича Шевченка в анотації видавництва представлено одним словом: геній.

Прочитайте книжку із задоволенням! Її написано легкою мовою та гарно ілюстровано. На її сторінках ви зустрінетеся з уже відомими українськими діячами та новими.

МУЗЕЙНА МАПА УКРАЇНИ

У мережі Інтернет у Вікіпедії знайдіть сторінку „Музеї Тараса Шевченка”. Зверніть увагу, що шість музеїв українському генію відкрито за кордоном. Прокладіть уявний екскурсійний маршрут. Якщо не вдасться відвідати обрані музеї, здійсніть віртуальну подорож ними. Враженнями поділіться з батьками та однокласниками.

Телеканал „Інтер” створив інтерактивну карту проекту „Світ Шевченка”, на якій позначено 1060 пам’ятників Кобзарю та зазначено установи, названі на його честь. Вони розташовані в 32 країнах. За допомогою мережі Інтернет перегляньте кілька об’єктів.

Як ви вважаєте, чому нашому поетові встановлено пам’ятники в багатьох куточках планети, хоч українська діаспора там може бути мінімальною? Чому 35-й президент США Джон Кеннеді сказав: „Творчість Шевченка є благородною частиною нашої історичної спадщини”? Кого, на вашу думку, він мав на увазі, говорячи „нашої”?

1 Іван Михайлович Андрусяк (народився 1968 на Івано-Франківщині) — поет, прозаїк, літературний критик, перекладач.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.