Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Тарас Шевченко (1814 - 1861)
Література кінця ХVIII-початку ХХ століття

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (тепер Черкащині) в сім'ї кріпаків. Через три роки сім'я переїхала до Кирилівки. У дванадцять років залишився круглим сиротою. З чотирнадцяти років був козачком у пана Енгельгарда. Жив з ним у Вільно, потім у Петербурзі. Учився малярству в Ширяева. 22 квітня 1838 року викуплений з кріпацтва, завдячуючи Сошенку, Брюллову, Григоровичу, Жуковському, Венеціанову, Гребінці. Став учнем Брюллова в Академії мистецтв. У 1840 році виходить “Кобзар”, у якому було вміщено всього 8 творів (“Думи мої...”, “Перебендя”, “Катерина”, “Тополя”, “Думка”, “До Основ'яненка”, “Іван Підкова”, “Тарасова ніч”). У 1843-1844 роках Шевченко здійснює подорож в Україну, під час якої відвідав Кирилівку. Робить шість офортів, планує виготовити альбом “Живописна Україна”. Після закінчення Академії 1845 року знову їде в Україну (тепер уже для постійної праці), зарахований вільним художником у Київський університет святого Володимира, працює в складі Київської археографічної комісії, що розбирала стародавні акти. За участь у Кирило-Мефодіївському братстві в 1847 році був заарештований. По закінченню слідства у справі отримав вирок: десятирічна військова служба, “під найсуворіший нагляд, із забороною писати й малювати”. На засланні перебував в Оренбурзі та Орській фортеці, а з 1850 року в Новопетрівському укріпленні на півострові Мангишлак. Повернуся із заслання в 1857 році, проживав у Петербурзі У 1860 році вийшов другий “Кобзар”.

Помер 10 березня 1861 року, спочатку був похований у Петербурзі, потім перепохований в Україні на Чернечій горі в Каневі (22 травня 1861 року).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.