Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Тарас Шевченко (1814 - 1861) - Другий період творчості (1843-1847)
Література кінця ХVIII-початку ХХ століття

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Ці роки стали переломними у творчості поета. Змінилися не лише його погляди на життя, а й характер відображення цього життя. Поезія Т.Шевченка набуває нової якості; тепер вона, як сказав І.Франко, стає політичною. “То була пора найвищого поетичного таланту Шевченка, апогей його обдаровань і діяльності” (М. Костомаров). Оглядаючись на перейдені три роки, що стали переломними в його житті, про це говорить і сам Шевченко у програмній поезії “Три літа”:

І я прозрівати

Став потроху... Доглядаюсь, —

Бодай не казати.

Кругом мене, де не гляну,

Не люди, а змії...

І засохли мої сльози,

Сльози молодії.

Поезія “Три літа” (у прямому розумінні - то 1843, 1844 і 1845 роки від часу першої подорожі в Україну та всього побаченого і почутого в ріднім краї) дала назву й однойменному альбому, до якого ввійшли твори “Розрита могила”, “Сон”, “Кавказ”, “І мертвим, і живим ...”, “Великий льох”, “Холодний Яр”, “Сова”, “Давидові Псалми”, “Наймичка”, “Заповіт”.

У цих творах на зміну романтичному захопленню героїчним минулим України, козаками й гетьманами приходить тверезе усвідомлення їхніх помилок та прорахунків (зокрема Богдана Хмельницького) та шкідливої ролі тогочасного панства, яке плазує перед Москвою і дере останню шкіру “з братів незрячих, гречкосіїв”. Майбутнє постає безрадісним, злиденним, бо прикрите фальшивим “благоденствієм” царських указів. Вихід з такої ситуації - безкомпромісна збройна боротьба.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.