Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Михайлo Коцюбинський (1864-1913)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

Народився Михайло Коцюбинський 17 вересня 1864 року у Вінниці в сім'ї дрібного чиновника. Закінчив Шаргородське духовне училище. Брав активну участь у діяльності політичних гуртків народників, зокрема зблизився з активістами боротьби за народні права з “Подільської дружини” та місцевого філіалу “Народної волі”. У 1891 році склав іспит на звання народного вчителя. Спробував себе в жанрі художнього перекладу і досить майстерно переклав українською уривки з творів Міцкевича та Достоєвського. Літературним дебютом стали дитячі оповідання “Ялинка” та “Харитя” (1891) і “Маленький грішник” (1893). З 1892 року працює в складі філоксерної комісії, що вела боротьбу зі шкідниками виноградників у Бепсарабії та Криму. З 1898 року оселяється в Чернігові, де працює в губернському земстві. Продовжує працювати в жанрі прози, пише такі відомі твори: “Fata morgana”, “Intermezzo”, “Тіні забутих предків”. Помер 25 квітня 1903 року, похований у Чернігові.

Характерні особливості творчості. На початку своєї творчості М. Коцюбинський - реаліст, що силкувався малювати подробиці того, що бачив навкруги, його більше цікавлять зовнішні пригоди і сюжет твору. Зрілий Коцюбинський - імпресіоніст, що не дбає про деталі; його цікавить внутрішній світ людини, її психологічні переживання, часто розповідь іде поза всяким сюжетом.

Теми творчості:

-   безвихідне соціальне лихо (“Ціпов'яз”, “Fata morgana”);

-   перші зародки протесту проти цього лиха (“Під мінаретами”, “Невідомий”);

-   спроби той протест погасити (“Він іде”, “Сміх”, “Persona grata”);

-   людська душа, її хижі інстинкти, мізерне животіння й апатія як його наслідок (“В путах шайтана”, “На камені”, “Хо”, “Поєдинок”, “В дорозі”);

-   боротьба людини з людиною та людини з громадою (“Для загального добра”).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.