Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Юрій Яновський (1902 - 1954)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Яновський Юрій

Народився Юрій Яновський в с. Нечаївці на Кіровоградщині в півзрусифікованій міщанській родині. Навчався в земській школі, Єлисаветградському реальному училищі. Працював статистом та інспектором у різних установах. У 1922 році вступив до Київського політехнічного інституту, де провчився два роки, брав активну участь у літературному житті. Того ж року 1 травня в газеті “Пролетарська правда” надруковано перший вірш “Море” (російською мовою, за підписом Георгій Ней). Перша книжка оповідань “Мамутові бивні” виходить 1925 року. Починаючи з того ж року і до 1927,

працює на посаді головного редактора Одеської кіностудії, згодом переїздить до Харкова. Там стає членом ВАПЛІТЕ. У 1927 році пише повість “Байгород”. Далі друкуються збірка “Прекрасна УТ” (Україна трудова) та роман “Майстер корабля” (1928), романи “Чотири шаблі” (1930) та “Вершники” (1935). 1939 року письменник переїхав до Києва. Під час війни був евакуйований до Уфи, де займається редагуванням журналу “Українська література”. 1947 р. - роман “Жива вода”. Є в творчому доробку письменника і драматичні твори: “Дума про британку” (1938) та “Дочка прокурора” (1954).

Помер 25 лютого 1954 роке.

Загальна характеристика творчості. За світобаченням - романтик. Твори сповнені життєлюбством, нестримним потягом до краси навколишнього світу і вмінням ту красу віднайти й передати. Яновський залишив багатожанрову спадщину: 70 новел, оповідань, чимало поезій, повість, чотири романи, сім п'єс, кіносценарії та публіцистику. Серед них тільки ранні новели, оповідання, “Байгород”, “Майстер корабля”, “Чотири шаблі” та кілька новел “Вершників” - це, власне, те, що встиг створити Ю. Яновський вільно, продемонструвавши читачеві свій неабиякий потенціал. Наступні (після 1935 року) двадцять літ творчості були роками приборкування властивого йому романтизму й відлучення від вигаданого буржуазного націоналізму.

До основних тем творчості Яновського належать описи партизанських боїв, війни та батальних ситуацій. Він чи не єдиний письменник того часу, твори якого значною мірою пов'язані з романтикою мореплавства, з морською тематикою. Яновський поклав основи нової композиції роману чи повісті. Вони у нього складаються з окремих цілком закінчених (сюжетно і композиційно) новел, що своєю ідеєю, персонажами і внутрішнім взаємозв'язком творять цілість і завершеність.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.