Українська література. Довідник, тестові завдання. Повний повторювальний курс, підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації - Куриліна О.В. 2020


Микола Куліш (1892 - 1937)
Література ХХ століття

Всі публікації щодо:
Куліш Микола

Микола Гурович Куліш народився 18 грудня 1892 року в селі Чаплинка на Херсонщині в нужденній селянській родині. У вісім років вступає до народної школи, потім на кошти односельців продовжив навчання в міському училищі в Олешках, з якого виключили за участь у політичних гуртках. Під час Першої світової війни потрапляє до Одеської школи прапорщиків, з лютого 1915 року служить у Смоленську. А в серпні того ж року потрапляє на передову, кілька разів був поранений. 1919 року формує Дніпровський селянський полк. Після громадянської війни повертається до Олешок, редагує газету, завідує відділом народної освіти, з його ініціативи відкривається ряд шкіл, дитбудинків. М.Куліш створив перший на той час український буквар “Первинка” і читанку для початкової школи. 1924 року виходить перша драма “97”. З 1925 року - у Харкові, де поринув у літературне життя, очолив ВАПЛІТЕ, знайомиться з режисером-новатором Лесем Курбасом. На початку 30-х років починається цькування Хвильового та його однодумців, у тому числі й Куліша. 7 грудня 1934 року під час похорону І.Дніпровського Миколу Куліша заарештували. Далі - доля в'язня, катування і смерть у 1937 році (був розстріляний в урочищі Сандормох біля Медвежегорська в Карелії).

Загальна характеристика творчості. За світоглядом революційний романтик, творець модерної драми. Належить до “командної” верхівки митців “розстріляного відродження” - поруч з Тичиною, Хвильовим, Рильським, Довженком, Курбасом.

Свою літературну діяльність розпочав як поет. Писав сатиричні й гумористичні твори великий успіх мала перша драма “97”. Про неї “гриміла вся Україна, бо це була перша могутня п'єса з селянського життя”. У ній автор звернувся до трагічних подій голоду в Україні 1920-1921 рр. М.Куліш написав ще дві п'єси з життя українського села - “Комуна в степах” та “Прощай, село”.

Три з чотирьох шедеврів Куліша - “Народний Малахій” (1928), “Мина Мазайло” (1929), “Маклена Граса” (1933) - послужили драматургічним матеріалом для вершинних режисерських творів Леся Курбаса і його театру “Березіль”, що вивели український театр на рівень ліпших сучасних театрів світу. Четверта неперевершена драма Куліша “Патетична соната” (1930) з величезною втратою для Курбаса, “Березоля” і всього українського театру була заборонена. За десять років драматургічної праці Куліш написав 14 п'єс — усі вони були по черзі заборонені; з 1956-57 року з них реабілітовано дві початківські п'єси Куліша - “97” та “Комуна в степах” приблизно половина всіх п'єс Куліша вважається загубленою.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.