ГРИГОРІЙ КВІТКА-ОСНОВ'ЯНЕНКО. ПОВІСТЬ МАРУСЯ - ЛІТЕРАТУРА кін. XVIII - 70-90-ті рр. XIX ст.

Українська література 100 тем

ГРИГОРІЙ КВІТКА-ОСНОВ'ЯНЕНКО. ПОВІСТЬ МАРУСЯ - ЛІТЕРАТУРА кін. XVIII - 70-90-ті рр. XIX ст.

Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко (29 листопада 1778 р. — 20 серпня 1843 р.) народився у слободі Основа під Харковом (у дворянській родині). Усе життя тісно пов'язане з Харковом. Т. Г. Шевченко називав його по праву „засновником нової української прози”.

! Формування світогляду письменника відбувається під впливом творів І. Крилова, В. Капніста, Д. Фонвізіна, М. Карамзіна і Г. Сковороди та І. Котляревського.

! Народність творів Квітки відрізняється від романтиків, оскільки письменник не обожнює, а критикує неосвіченість народу, прагне викорінити його вади.

! У перші роки своєї творчості Т. Г. Шевченко високо оцінює його доробок, присвячує вірш-послання „До Основ'яненка”, називаючи батьком. Проте згодом він напише так: „Покійний Основ'яненко дуже добре приглядався на народ, та не прислухався до язика, бо, може, не чув його і в колисці від матері”.

У творчій спадщині письменника близько 80 творів різних жанрів (російською й українською мовами): фейлетони, оповідання, комедії, історично-художні нариси, літературно-публіцистичні статті.

Найвідоміші твори: „Маруся”, „Конотопська відьма”, „Салдацький патрет”, „Сватання на Гончарівці”, „Сердешна Оксана”, „Козир-дівка”.

ПовістьМаруся” (1834) належить до сентиментально-реалістичних творів Квітки. З'явилася вона як результат полеміки, в якій критики стверджували, що українська мова не здатна створити „і звичайне, і ніжненьке, і розумне, і корисне”.

Задум повісті — змалювання простих людей, їх моральної і фізичної краси, у гармонії з природою і працею.

√ За сюжетом дівчина-селянка із заможної родини кохає наймита (сироту, який призначений у рекрути). Для відкупу від солдатчини хлопець іде на заробітки. За його відсутності дівчинапомирає від застуди. Горе жене його у монастир, де він помирає від туги.

Образи повісті: Маруся (головна героїня), Василь (наймит), Наум Дрот (батько Марусі), Настя (дружина Наума).

Характеристика образів:

• Маруся: вродлива, чесна, слухняна, роботяща, шаноблива, релігійна; у її духовному світі почуття — найважливіше; мова ласкава, поетична, співвідноситься з українською піснею;

• Василь: розумний, гарний, працьовитий і релігійний; в образі парубка втілено глибокі переживання через втрачене щастя;

• Наум: ідеальний селянин, працьовитий, закон для своєї сім'ї;

• Настя: працьовита, релігійна, любляча матір, добра і покірна.

! • Кохання змушує Марусю побороти слухняність і покірність:

„Таточку, голубчику, соколику, лебедику! Матінко моя ріднесенька! Утінко моя, перепілочко, голубочко! Не погубляйте свого дитяти; дайте мені, бідненькій, ще на світі пожити! Не розлучайте мене з моїм Василечком”.

• О. Гончар про Василя:

„В образі Василя письменник намагався втілити найхарактерніші риси кращого парубка, такого хлопця, який був би гідним Марусі”.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.